Lasery z emisją krawędziową zapewnią rozwój aplikacji fotonicznych

| Gospodarka Optoelektronika

Od czasu wynalezienia laserów w latach 60. XX wieku są one coraz częściej wykorzystywane w wielu aplikacjach takich jak telekomunikacja, obróbka materiałów, wyświetlanie informacji, oświetlenie, medycyna i teledetekcja. Istnieje również wiele zastosowań niszowych, w wojsku i lotnictwie oraz systemach analizy spektroskopowej. Wśród wielu typów laserów półprzewodnikowych w ostatnich latach na znaczeniu zyskują wersje z emisją krawędziową (Edge Emitting Lasers, EEL). Popyt na lasery EEL będzie zdaniem Yole Developpement w kolejnych latach rosnąć dlatego, że mają one dużą funkcjonalność. Mogą być używane jako emitery bezpośrednie lub sprzężone z włóknami optycznymi w tzw. wersję światłowodową lub używane z pompowanymi diodowo kryształami scyntylacyjnymi (Diode-Pumped Solid State Lasers, DPSSL).

Lasery z emisją krawędziową zapewnią rozwój aplikacji fotonicznych

Rynek produktów i detektorów EEL jest bardzo rozdrobniony między wiele firm i sektorów rynku.

Yole Developpement przewiduje, że rynek laserów EEL rozwinie się z 3,5 mld dol. w 2021 r. do 7,4 mld w 2027 r. zwiększając się o średnio 13% rocznie w latach 2021-2027. Znakomita część tego wzrostu będzie z zastosowań w komunikacji optycznej, w produktach takich jak moduły optyczne i wzmacniacze do transmisji danych i telekomunikacji, a także skanerach 3D.

 
Prognoza wzrostu rynku laserów EEL w podziale na segmenty w latach 2021-2027 według agencji analitycznej Yole Developpement
 
Lasery EEL – rynki, firmy, technologie