Vigo ma kolejny projekt fotoniczny

Vigo Photonics podpisał z NCBR umowę dotyczącą dofinansowania projektu pt. "Układy fotoniki scalonej dla systemów komunikacji optycznej w wolnej przestrzeni (FSOC)". Dzięki temu, ten wart 25 mln zł projekt zostanie dofinansowany sumą 21 mln, tj. 85% wartości. Zadanie realizowane będzie przez 3 lata, przez konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego liderem jest firma Vigo Photonics, a także przez Politechnikę Warszawską (Instytut Mikroelektroniki i Optoelektroniki oraz Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT) oraz Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Posłuchaj
00:00

Głównym celem projektu jest opracowanie i wszechstronne zbadanie nowych jakościowo rozwiązań dla systemów komunikacji optycznej w wolnej przestrzeni (free space optical communication, FSOC), bazujących na rozwiązaniach fotoniki scalonej. W ramach realizacji badań przemysłowych i prac rozwojowych, zakłada się zaprojektowanie i wytworzenie zintegrowanych, wielokanałowych układów nadawczych i odbiorczych, wyposażonych w układy elektroniki sterującej, układy optyczne do formowania wiązki oraz systemy pozycjonujące. Zakłada się opracowanie demonstratorów technologii - systemów komunikacji w wolnej przestrzeni pracujących w różnych zakresach spektralnych, tj. w klasycznym dla telekomunikacji światłowodowej zakresie bliskiej podczerwieni (near-infrared, NIR), odpowiadającym długości fali 1550 nm, oraz w znacznie bardziej atrakcyjnym dla komunikacji w wolnej przestrzeni zakresie średniej podczerwieni (mid-infrared, MIR), obejmującym dwa podpasma 4-6 μm i 8-12 μm.

Projekt obejmuje w szczególności zaprojektowanie, wytworzenie i zbadanie zintegrowanych wielokanałowych układów nadawczych i odbiorczych dla systemu FSOC na zakres NIR oraz MIR. Zaplanowane w projekcie prace pozwolą na opracowanie kompatybilnych z PIC laserów QCL i detektorów o częstotliwościach pracy na poziomie powyżej 2,5 GHz, a także prototypowych układów laserów ICL, dotychczas nieprodukowanych w Polsce. 

Powiązane treści
Vigo Photonics zrealizuje imponujący projekt
Vigo Photonics otrzyma 9,3 mln zł dofinansowania
Fotonika krzemowa szansą dla producentów "drugiej kategorii"
Chiny kontra Europa na rynku fotoniki
Lasery z emisją krawędziową zapewnią rozwój aplikacji fotonicznych
VIGO System opracuje fotoniczne układy scalone
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Komponenty
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Produkcja elektroniki
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Pomiary
Stoen kontynuuje instalację liczników zdalnego odczytu
Projektowanie i badania
Arteris otworzył w Krakowie centrum badawczo-rozwojowe
Zobacz więcej z tagiem: Optoelektronika
Targi zagraniczne
Lightfair 2025 presented by Light+Building
Gospodarka
Odwiedź targi Laser World of Photonics 2025 w Monachium!
Targi zagraniczne
Laser World of Photonics 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów