Vigo ma kolejny projekt fotoniczny

Vigo Photonics podpisał z NCBR umowę dotyczącą dofinansowania projektu pt. "Układy fotoniki scalonej dla systemów komunikacji optycznej w wolnej przestrzeni (FSOC)". Dzięki temu, ten wart 25 mln zł projekt zostanie dofinansowany sumą 21 mln, tj. 85% wartości. Zadanie realizowane będzie przez 3 lata, przez konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego liderem jest firma Vigo Photonics, a także przez Politechnikę Warszawską (Instytut Mikroelektroniki i Optoelektroniki oraz Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT) oraz Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Posłuchaj
00:00

Głównym celem projektu jest opracowanie i wszechstronne zbadanie nowych jakościowo rozwiązań dla systemów komunikacji optycznej w wolnej przestrzeni (free space optical communication, FSOC), bazujących na rozwiązaniach fotoniki scalonej. W ramach realizacji badań przemysłowych i prac rozwojowych, zakłada się zaprojektowanie i wytworzenie zintegrowanych, wielokanałowych układów nadawczych i odbiorczych, wyposażonych w układy elektroniki sterującej, układy optyczne do formowania wiązki oraz systemy pozycjonujące. Zakłada się opracowanie demonstratorów technologii - systemów komunikacji w wolnej przestrzeni pracujących w różnych zakresach spektralnych, tj. w klasycznym dla telekomunikacji światłowodowej zakresie bliskiej podczerwieni (near-infrared, NIR), odpowiadającym długości fali 1550 nm, oraz w znacznie bardziej atrakcyjnym dla komunikacji w wolnej przestrzeni zakresie średniej podczerwieni (mid-infrared, MIR), obejmującym dwa podpasma 4-6 μm i 8-12 μm.

Projekt obejmuje w szczególności zaprojektowanie, wytworzenie i zbadanie zintegrowanych wielokanałowych układów nadawczych i odbiorczych dla systemu FSOC na zakres NIR oraz MIR. Zaplanowane w projekcie prace pozwolą na opracowanie kompatybilnych z PIC laserów QCL i detektorów o częstotliwościach pracy na poziomie powyżej 2,5 GHz, a także prototypowych układów laserów ICL, dotychczas nieprodukowanych w Polsce. 

Powiązane treści
VIGO Photonics i PCO zawarli strategiczne partnerstwo dla wzmocnienia potencjału polskiej obronności
Vigo Photonics zrealizuje imponujący projekt
Vigo Photonics otrzyma 9,3 mln zł dofinansowania
Fotonika krzemowa szansą dla producentów "drugiej kategorii"
MIT rozwija przełomowe ultracienkie materiały do technologii noktowizyjnych
Chiny kontra Europa na rynku fotoniki
Lasery z emisją krawędziową zapewnią rozwój aplikacji fotonicznych
VIGO System opracuje fotoniczne układy scalone
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
Automatyczna inspekcja optyczna 3D - pierwszy w Polsce nowy system Viscom
Pomiary
KIOXIA i Linus Media Group ustanawiają światowy rekord w obliczeniach liczby Pi
Produkcja elektroniki
Pierwszy 2-nanometrowy układ firmy MediaTek już we wrześniu
Aktualności
Foxconn i Nvidia zbudują centrum danych AI mające moc 100 MW
Pomiary
Firma Anritsu przejęła w całości Dewetron GmbH
Aktualności
Studenci Politechniki Poznańskiej zbudowali rakietę sondażową. Wsparcia udzieliła Grupa Renex
Zobacz więcej z tagiem: Optoelektronika
Gospodarka
Automatyczna inspekcja optyczna 3D - pierwszy w Polsce nowy system Viscom
Gospodarka
MIT rozwija przełomowe ultracienkie materiały do technologii noktowizyjnych
Gospodarka
Nowe standardy oświetlenia w Toruniu
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów