Porozumienie z 7 kwietnia obejmuje chłodzone matryce podczerwieni wykorzystujące najnowocześniejsze technologie półprzewodnikowe oparte o supersieci T2SL. Ze względu na wymaganą wysoką czułość, pracują one w niskich temperaturach, zbliżonych do temperatury ciekłego azotu. Warstwa półprzewodnikowa detektorów wykonana jest z materiałów z grupy III-V, co pozwala osiągnąć wyjątkowe właściwości detekcyjne.
Projekt związany z rozwojem matryc wpisuje się w szerszą strategię budowania krajowych kompetencji technologicznych. Spółka VIGO Photonics posiada koncesję wydaną przez MSWiA na produkcję sprzętu dla wojska, co otwiera przed nią kolejne możliwości rozwoju również na rynkach międzynarodowych. Pierwsze serie matryc do testów wojskowych VIGO dostarczy PCO do końca 2025 roku, a od roku 2026 ruszy produkcja.
Matryce znajdą zastosowanie m.in. w platformach bojowych i systemach przeciwlotniczych polskiej armii, a także w europejskim przemyśle obronnym. Mogą pracować w każdych warunkach atmosferycznych - w dzień i w nocy.
- Z VIGO Photonics mamy przyjemność współpracować od wielu lat, podpisana dzisiaj umowa jest skutkiem wspólnie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo i sprawność łańcucha dostaw jest jednym z priorytetów PCO, szczególnie w kontekście kluczowego wsparcia dla Wojska Polskiego. Wprowadzenie nowego dostawcy matryc jako dodatkowego źródła zaopatrzenia to strategiczny krok, który pozwoli nam nie tylko zwiększyć elastyczność ale również zapewnić gotowość do szybkiej reakcji na dynamicznie zmieniające się potrzeby. To inwestycja w stabilność, niezawodność i wspólne bezpieczeństwo. Dzisiejsze podpisanie umowy w pełni wpisuje się w strategię grupy PGZ S.A., czyli podnoszenie zdolności wytwórczych sektora obronnego oraz poszukiwanie partnerstwa w sektorze prywatnym. Dzięki tej współpracy Polska dołączy do elitarnego grona krajów posiadających własne technologie półprzewodnikowe, które mogą znaleźć zastosowanie w najnowocześniejszych urządzeniach optoelektronicznych na współczesnym polu walki – powiedział Marek Adamiak, prezes zarządu PCO S.A.
– Podpisanie umowy z PCO to dla nas nie tylko biznesowy sukces. To dowód, że polska myśl inżynieryjna i lata konsekwentnych inwestycji w badania i rozwój przekładają się na realne produkty, które budują niezależność i bezpieczeństwo państwa. Co ważne, podpisana umowa nie wyczerpuje naszego potencjału produkcyjnego. Będziemy konsekwentnie rozwijać tę przełomową technologię, aby mogła znaleźć zastosowanie nie tylko w kolejnych zaawansowanych systemach wojskowych, ale również w ambitnych projektach kosmicznych. To otwiera przed nami perspektywę nowych, atrakcyjnych kontraktów na rynku krajowym i międzynarodowym. W sektorze obronnym liczy się zaufanie i niezawodność. Nasze matryce powstają w Polsce - od pomysłu po finalny produkt - przy zaangażowaniu naszych inżynierów i naukowców. To nie tylko technologia, to fundament bezpieczeństwa i przyszłości – mówi Adam Piotrowski, prezes zarządu VIGO Photonics.
VIGO Photonics S.A. to producent zaawansowanych detektorów średniej podczerwieni, dedykowanych modułów oraz materiałów półprzewodnikowych dla klientów z całego świata – od przemysłu, przez transport i medycynę, po sektor bezpieczeństwa i obronności. Detektory VIGO znalazły się na pokładzie łazika Curiosity w misji NASA. Spółka działa od 1987 roku, a od roku 2014 jest notowana na GPW. Jej siedziba mieści się w Ożarowie Mazowieckim, a w Stanach Zjednoczonych funkcjonuje jej spółka zależna.
Źródło: VIGO Photonics S.A., PCO S.A.