Inwestycje w cyberbezpieczeństwo wzrosną w 2023 roku o 13%

Zgodnie z najnowszymi prognozami Canalys, globalne wydatki na cyberbezpieczeństwo, w tym na produkty i usługi dla przedsiębiorstw, wzrosną w bieżącym roku o 13,2%. Oczekuje się, że w najbardziej optymistycznym scenariuszu całkowite wydatki wyniosą 223,8 mld dolarów, przy czym wzrost dotyczący usług w zakresie cyberbezpieczeństwa będzie wyższy niż w obszarze produktów.

Posłuchaj
00:00

Stale podwyższone poziomy zagrożeń sprawią, że cyberbezpieczeństwo będzie wysoko na liście priorytetów inwestycyjnych. Jednak nie wszystkie planowane projekty zostaną zatwierdzone, ponieważ na dysponentach budżetu rośnie presja, by kontrolować wydatki i skupiać się tylko na najpilniejszych potrzebach związanych z zagrożeniami, minimalizując ryzyko naruszeń. Wydatki rządów i przedsiębiorstw wzrosną, ale wraz z pogarszaniem warunków ekonomicznych inwestycje mniejszych firm osłabną.

- Oprogramowanie ransomware pozostaje największym zagrożeniem dla organizacji z punktu widzenia operacyjnego, finansowego i perspektyw danej marki. Jednak pojawienie się i nadużywanie generatywnych modeli sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, w 2023 r. przeniesie ryzyko na inny poziom. Umożliwi to i przyspieszy tworzenie złośliwego kodu na skalę przemysłową przez większą liczbę cyberprzestępców oraz zwiększy częstotliwość i zasięg ataków. Organizacje już teraz zmagają się z obecnymi poziomami zagrożeń i nie mogą sobie pozwolić na ograniczenie wydatków, ponieważ staną się jeszcze bardziej bezbronne. Zamiast tego będzie trzeba ściślej współpracować z partnerami dystrybucyjnymi, by dokonywać mądrzejszych inwestycji - powiedział Matthew Ball, główny analityk Canalys.

Przewiduje się, że świadczenie usług w zakresie cyberbezpieczeństwa, w tym konsultingu, outsourcingu, wdrażania, integracji, usług konserwacji i zarządzania, wzrośnie w 2023 r. o 14,1% - do 144,3 mld dolarów. Będzie to stanowić 64,5% światowego rynku zabezpieczeń.

Dostawy produktów z dziedziny cyberbezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa punktów końcowych, sieci, serwisów webowych i poczty e-mail, bezpieczeństwa danych, zarządzania tożsamością i dostępem, a także służących do analiz podatności na zagrożenia wzrosną w tym samym czasie o 11,7% - do 79,5 mld dolarów.

W roku 2022 r. organizacje zwiększyły wydatki na modernizację istniejących zabezpieczeń i dodały nowe możliwości, w szczególności chmurę, IoT/OT i bezpieczeństwo tożsamości. W 2023 r. wielkość transakcji będzie nadal rosła, ale wydłużą się cykle sprzedaży, ponieważ wymagane będą dodatkowe poziomy akceptacji. Przedstawianie ocen ryzyka i wykazanie zwrotu z inwestycji będzie jeszcze ważniejsze. Całkowite wydatki na ochronę przed cyberatakami nadal pozostaną niewystarczające do odwrócenia fali zagrożeń po latach chronicznego niedoinwestowania.

Źródło: DigiTimes

Powiązane treści
Luki sprzętowe - dlaczego się o nich nie mówi?
Inwestycje w cyberbezpieczeństwo biją rekordy
Leonardo na czele konsorcjum budującego Centrum Operacyjne Cyberbezpieczeństwa
Walka z atakami ransomware jest coraz trudniejsza
Chiny opracowują nowy plan dotyczący cyberbezpieczeństwa
Sztuczna inteligencja zagrożona cyberatakami
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Komponenty
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Produkcja elektroniki
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Pomiary
Stoen kontynuuje instalację liczników zdalnego odczytu
Projektowanie i badania
Arteris otworzył w Krakowie centrum badawczo-rozwojowe
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Jest nowy szef Intela
Gospodarka
W Poznaniu powstanie "Fabryka AI"
Gospodarka
HARTING napędza transformację energetyczną – technologie przyszłości na Hannover Messe 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów