Inwestycje w cyberbezpieczeństwo wzrosną w 2023 roku o 13%
| Gospodarka AktualnościZgodnie z najnowszymi prognozami Canalys, globalne wydatki na cyberbezpieczeństwo, w tym na produkty i usługi dla przedsiębiorstw, wzrosną w bieżącym roku o 13,2%. Oczekuje się, że w najbardziej optymistycznym scenariuszu całkowite wydatki wyniosą 223,8 mld dolarów, przy czym wzrost dotyczący usług w zakresie cyberbezpieczeństwa będzie wyższy niż w obszarze produktów.
Stale podwyższone poziomy zagrożeń sprawią, że cyberbezpieczeństwo będzie wysoko na liście priorytetów inwestycyjnych. Jednak nie wszystkie planowane projekty zostaną zatwierdzone, ponieważ na dysponentach budżetu rośnie presja, by kontrolować wydatki i skupiać się tylko na najpilniejszych potrzebach związanych z zagrożeniami, minimalizując ryzyko naruszeń. Wydatki rządów i przedsiębiorstw wzrosną, ale wraz z pogarszaniem warunków ekonomicznych inwestycje mniejszych firm osłabną.
- Oprogramowanie ransomware pozostaje największym zagrożeniem dla organizacji z punktu widzenia operacyjnego, finansowego i perspektyw danej marki. Jednak pojawienie się i nadużywanie generatywnych modeli sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, w 2023 r. przeniesie ryzyko na inny poziom. Umożliwi to i przyspieszy tworzenie złośliwego kodu na skalę przemysłową przez większą liczbę cyberprzestępców oraz zwiększy częstotliwość i zasięg ataków. Organizacje już teraz zmagają się z obecnymi poziomami zagrożeń i nie mogą sobie pozwolić na ograniczenie wydatków, ponieważ staną się jeszcze bardziej bezbronne. Zamiast tego będzie trzeba ściślej współpracować z partnerami dystrybucyjnymi, by dokonywać mądrzejszych inwestycji - powiedział Matthew Ball, główny analityk Canalys.
Przewiduje się, że świadczenie usług w zakresie cyberbezpieczeństwa, w tym konsultingu, outsourcingu, wdrażania, integracji, usług konserwacji i zarządzania, wzrośnie w 2023 r. o 14,1% - do 144,3 mld dolarów. Będzie to stanowić 64,5% światowego rynku zabezpieczeń.
Dostawy produktów z dziedziny cyberbezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa punktów końcowych, sieci, serwisów webowych i poczty e-mail, bezpieczeństwa danych, zarządzania tożsamością i dostępem, a także służących do analiz podatności na zagrożenia wzrosną w tym samym czasie o 11,7% - do 79,5 mld dolarów.
W roku 2022 r. organizacje zwiększyły wydatki na modernizację istniejących zabezpieczeń i dodały nowe możliwości, w szczególności chmurę, IoT/OT i bezpieczeństwo tożsamości. W 2023 r. wielkość transakcji będzie nadal rosła, ale wydłużą się cykle sprzedaży, ponieważ wymagane będą dodatkowe poziomy akceptacji. Przedstawianie ocen ryzyka i wykazanie zwrotu z inwestycji będzie jeszcze ważniejsze. Całkowite wydatki na ochronę przed cyberatakami nadal pozostaną niewystarczające do odwrócenia fali zagrożeń po latach chronicznego niedoinwestowania.
źródło: DigiTimes