Rynek elektroniki odbija się, ale jeszcze nie w Europie

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według IDC sprzedaż komputerów PC w pierwszym kwartale 2024 r. wzrosła o 1,5% w porównaniu z pierwszym kwartałem roku 2023, co stanowi pierwszą pozytywną zmianę rok-do-roku od czwartego kwartału 2021. Wzrost sprzedaży smartfonów rok do roku w czwartym kwartale 2023 r. wyniósł 8,5%, a w I kwartale 2024 r. był na poziomie 7,8%. Czwarty kwartał 2023 r. był pierwszą pozytywną zmianą w zakresie smartfonów rok do roku od drugiego kwartału roku 2021. Dane te podajemy, gdyż są one ważnym zwiastunem sytuacji w kolejnych miesiącach.

Rynek elektroniki odbija się, ale jeszcze nie w Europie

Produkcja elektroniki w większości krajów Azji wykazuje tendencję wzrostową. W USA i w Europie jest już wyraźnie gorzej. W 27 krajach Unii Europejskiej odnotowano w styczniu średni spadek sprzedaży o 7,2% i jest to siódmy z rzędu miesiąc zakończony pod kreską.

Według ECIA nastroje sprzedażowe w zakresie komponentów elektronicznych w kwietniu były pozytywne, a prognozy na maj wskazują na dalszą poprawę. Największym problemem dla producentów elektroniki są duże koszty zatrudnienia. Jak podaje IPC, 54% producentów elektroniki doświadcza rosnących kosztów pracy, a nieco ponad 43% zgłasza rosnące koszty materiałów, postrzegając je jako główne problemy biznesowe.