Inwestycje w półprzewodnikach łapią zadyszkę

Samsung spowolnił o mniej więcej dwa lata tempo inwestycji w przypadku dwóch nowych fabryk półprzewodników w stanie Teksas i to pomimo uzyskania z amerykańskiej ustawy CHIPS pakietu stymulacyjnego na ich budowę w wysokości 6,6 mld dolarów.

Posłuchaj
00:00

Powodem jest najprawdopodobniej spowolnienie rynkowe i związane z nimi opóźnienia w zamówieniach klientów, a także pogarszająca się pozycja rynkowa Samsunga w pamięciach o dużej wydajności, niezbędnych do ekspansji AI. Wykorzystanie mocy przerobowych obecnych fabryk Samsunga kształtuje się na poziomie 70%, stąd firma nie czuje potrzeby szybkiej rozbudowy potencjału wytwórczego.

W 2021 r. firma podała, że zainwestuje 17 mld dolarów w zakład składający się z dwóch fabryk, który będzie produkować w procesie 4 nm chipy do urządzeń mobilnych, 5G, komputerów o wysokiej wydajności oraz do sztucznej inteligencji.

Inwestycje przesuwają w czasie także konkurencyjne firmy. Na przykład TSMC opóźnił rozpoczęcie produkcji w zakładzie w Phoenix w Arizonie, a Intel oświadczył, że jeśli rząd USA ograniczy sprzedaż chipów do Chin, wprowadzając kolejne obostrzenia, które odpowiadają za około jedną trzecią przychodów Intela, firma może przestać inwestować w ekspansję produkcji w USA. Jeszcze wcześniej Intel poinformował, że opóźni o około dwa lata otwarcie swoich najnowszych zakładów w Polsce i w Niemczech, a - jak podały media - w nowym zakładzie Intela w Ohio firma nie zainstalowała jeszcze żadnego sprzętu produkcyjnego, który stanowi największy koszt jego powstawania.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Gospodarka
Microchip zawiera umowę partnerską z Delta Electronics w sprawie rozwiązań z węglika krzemu
Gospodarka
TSMC przebija prognozy i osiąga rekordowy kwartalny zysk w wysokości 13,5 mld dolarów

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów