Rynek mikroLED wzrośnie ponad dwunastokrotnie
| Gospodarka OptoelektronikaJak prognozuje firma badawcza TrendForce, przychody generowane przez chipy mikroLED osiągną w 2024 r. wartość około 38,8 mln dolarów, przy czym głównym źródłem przychodów pozostaną duże wyświetlacze. Patrząc w przyszłość, na horyzoncie pojawiają się możliwości przełamania pewnych problemów technicznych, a jednocześnie przybywa zastosowań w wyświetlaczach samochodowych i rośnie dojrzałość pełnokolorowych rozwiązań przeznaczonych do okularów obsługujących rozszerzoną rzeczywistość (AR). Czynniki te mają w roku 2028 doprowadzić rynek mikroLED do poziomu 489,5 mln dolarów.
Wyzwania dla branży mikroLED
TrendForce podkreśla kilka wyzwań, z którymi branża mikroLED obecnie musi się mierzyć. Po pierwsze, powolny postęp w miniaturyzacji układów scalonych utrudnia wysiłki na rzecz redukcji kosztów. Po drugie, wysoka cena wyświetlaczy mikroLED ogranicza popyt wśród użytkowników końcowych, zmniejszając wolumeny dostaw dużych wyświetlaczy, już będących w produkcji. Po trzecie, uwaga na rynku urządzeń do noszenia przesunęła się w stronę optymalizacji oprogramowania i integracji sprzętu z oprogramowaniem. Zmniejszyło to chęci producentów do wprowadzania innowacji sprzętowych i spowolniło wdrażanie nowych technologii wyświetlania - jak mikroLED. Po czwarte - chociaż zastosowania motoryzacyjne pozostają dla układów mikroLED kluczowym i obiecującym obszarem, w tym przypadku nadal mamy do czynienia z wczesnym etapem upowszechniania, co spowalnia przyrost przychodów w krótkim okresie.
Z technicznego punktu widzenia kluczowe jest osiągnięcie etapu bezproblemowego montażu wyświetlaczy o dużych rozmiarach. Ponadto w projektowaniu i produkcji wyświetlaczy mikroLED coraz ważniejsza staje się maksymalizacja wydajności w zakresie emisji światła. Opracowane są metody pozwalające na zmniejszenie strat światła i poprawienie jasności. TrendForce wskazuje, że wraz z postępem technologicznym pojawiają się nowe wyzwania dotyczące procesów inspekcji. Chociaż branża LED ma już ustalone metody testowania, rozwiązania te wymagają udoskonalenia, aby poradzić sobie z ekstremalną miniaturyzacją i dużą liczbą chipów mikroLED. Znalezienie rozwiązań dla inspekcyjnych wyzwań to obecnie branżowy priorytet.
Zalety i możliwości technologii mikroLED
Cechy wyróżniające mikroLED-y - wysoka jasność i kontrast oraz przejrzystość - nadal skłaniają producentów do inwestowania. Umożliwiają one integrację mikroLED-ów z przezroczystymi wyświetlaczami do szyb samochodowych lub wykorzystanie jako część systemów AR-HUD czy P-HUD, co jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na bezproblemowe łączenie przedstawianych kierowcom i pasażerom informacji wirtualnych i rzeczywistych. Ponadto technologia mikroLED oferuje dobre rozwiązanie dla znajdujących się blisko oczu wyświetlaczy w okularach AR, pozycjonując się jako klucz do budowy ukierunkowanych na metawersum urządzeń nowej generacji, mocowanych na głowie.
TrendForce podkreśla, że komercjalizacja technologii mikroLED nie powinna nadmiernie zależeć od dojrzałego rynku elektroniki użytkowej. Zamiast tego producenci powinni wykorzystać wyjątkowe możliwości chipów mikroLED, łącząc wyświetlacze z różnymi czujnikami, by wyposażyć urządzenia w nowe funkcjonalności i odkryć pomysłowe nisze zastosowań. Oczekuje się, że ta strategia przyspieszy wejście i upowszechnienie rozwiązań mikroLED-owych na różnych rynkach.
źródło: Semiconductor Today