Osram dołącza do niemieckiego projektu budowy wyświetlaczy mikroLED-owych

| Gospodarka Optoelektronika

Spółka Osram Opto dołączyła do niemieckiego projektu mającego na celu opracowanie i budowę wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości z wykorzystaniem macierzy mikroLED (μLED). Osram będzie współpracować z firmą ASM Amicra i Instytutem Fraunhofera w projekcie SmartVIZ, który finansowany jest przez bawarskie ministerstwo rozwoju regionalnego.

Osram dołącza do niemieckiego projektu budowy wyświetlaczy mikroLED-owych

Potencjalnie wysoka luminancja (strumień świetlny na jednostkę powierzchni) może doprowadzić do pokonania przez μLED-y innych technologii emisyjnych, takich jak OLED, w aplikacjach o ograniczonych rozmiarach, jak np okulary do obsługi rozszerzonej rzeczywistości. Brytyjska firma Plessey zaczęła niedawno koncentrować się w pełni na monolitycznych macierzach μLED.

Przedsięwzięcie SmartVIZ skupia się na macierzach μLED do zastosowań w samochodach. Według firmy Osram przez najbliższe dwa i pół roku mają być stworzone podstawy budowy przezroczystych wyświetlaczy wysokiej rozdzielczości, przy czym demonstrator takiego rozwiązania ma powstać do października 2021 roku. Zdaniem firmy Osram wymaga to przeprowadzenia dogłębnych badań podstawowych zasad fizycznych, które są częściowo odmienne od wykorzystywanych we współczesnych chipach LED typu makro. Zgodnie z deklaracjami, partnerzy konsorcjum posiadają wiedzę niezbędną do realizacji przewidywanego przełomu technologicznego.

Firma ASM Amicra jest specjalistą w dziedzinie automatyzacji produkcji ze znajomością mikromontażu komponentów fotonicznych.

Fraunhofer IISB (Institut für Integrierte Systeme und Bauelementetechnologie) specjalizuje się w elektronice mocy i technologiach wytwarzania urządzeń półprzewodnikowych. Projektuje i produkuje przezroczyste obwody elektroniczne.

źródło: Electronics Weekly

Zobacz również