Inteligentne wyświetlacze dla IoT

| Technika

Internet Rzeczy (IoT) - hasło kiedyś nieznane, teraz często pojawiające się w przestrzeni publicznej. Coraz bardziej powszechne wykorzystanie elektroniki oraz połączenia z Internetem w przedmiotach codziennego użytku sprawia, że sukcesywnie rośnie zapotrzebowanie na rozwiązania sprzętowe, które sprostają temu dynamicznie rozwijającemu się trendowi.

Inteligentne wyświetlacze dla IoT

Internet Rzeczy można definiować w zależności od przyjętej perspektywy, jednak najczęściej stosowaną i najszerszą definicją jest ta korzystająca z perspektywy technologicznej, według której IoT to sieć łącząca urządzenia charakteryzujące się autonomicznym działaniem w zakresie pozyskiwania, udostępniania, przetwarzania danych lub wchodzenia w interakcje z otoczeniem pod wpływem tych danych.

Rozwój

 
Uproszczona struktura sieci IoT

Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć, że w rozwoju Internetu Rzeczy wyodrębniły się dwie kluczowe gałęzie:

  • aplikacje konsumenckie, np. smart home, w których mamy do czynienia z szeregiem połączonych ze sobą sprzętów, którymi sterujemy za pomocą aplikacji mobilnej,
  • IIoT (Industrial Internet of Things), czyli rozwiązania przemysłowe służące do zarządzania produktem i optymalizacją procesów produkcyjnych.

Według raportu "IoT w polskiej gospodarce" przygotowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji najbliższe 2 lata są kluczowe dla przygotowania się do zmian, jakie niesie ze sobą upowszechnienie Internetu Rzeczy. Zmiany te dotyczą nie tylko kwestii społecznych i prawnych, ale także handlowych.

Prognozowane zwiększenie popytu na produkty i usługi przemysłu elektronicznego czy rozwiązań automatyki przemysłowej jest ogromną szansą dla firm działających w tych sektorach. W najbliższych latach oczekiwany jest ok. 13-procentowy wzrost (rok do roku) rynku technologii i rozwiązań IoT.

Odpowiedź na zmiany

W świetle prognoz Unisystem już wiosną rozszerzył swoje portfolio o rozwiązania do aplikacji IoT. W ofercie dostępne są trzy wersje stworzonego przez Riverdi modułu: to 5-calowy wyświetlacz TFT LCD z pojemnościowym (RiTFT-50-IOT-CAP) lub rezystancyjnym (RiTFT-50-IOT-RES) panelem dotykowym oraz wersja wyposażona w uxTouch (RiTFT-50-IOT-UX).

Dzięki partnerstwu technologicznemu z Zerynthem Riverdi stworzyło moduł, który może być łatwo zaprogramowany przy użyciu Pythona. To czytelny, klarowny i łatwy do nauczenia język, który wpisuje się w szybko implementowane projekty IoT. Zerynth oferuje mnóstwo przydatnych bibliotek i przykładów dostosowanych do początkujących i zaawansowanych użytkowników. Do każdego modułu dołączona jest licencja Zerynth Studio, pozwalająca rozpocząć projektowanie od razu po wyjęciu modułu z pudełka.

Wyposażony w kontroler ESP32 moduł zapewnia bezprzewodową komunikację przez Wi-Fi i Bluetooth. Warto podkreślić, że ESP32 został zaprojektowany z myślą właśnie o aplikacjach IoT oraz małej elektronice użytkowej, dlatego też może działać jako autonomiczny system, redukując jednocześnie obciążenie procesora.

Jeszcze większe możliwości

Rozdzielczość 800×480 pikseli oraz jasność na poziomie 510 cd/m² sprawia, że jest to idealne rozwiązanie do aplikacji typu smart home czy Przemysłu 4.0. Wyświetlacz został wyposażony również w kontroler BT815, będący częścią rodziny zaawansowanych kontrolerów graficznych przeznaczonych do aplikacji embedded i HMI.

Tworzenie graficznego interfejsu użytkownika z wykorzystaniem technologii EVE3 (Embedded Video Engine) bazuje na łatwych do użycia i konfigurowalnych obiektach graficznych, zapewniając możliwość przetwarzania multimediów z panelu dotykowego, a proces wdrażania modułów jest krótszy.

Jedną z najważniejszych zalet EVE3 w porównaniu ze starszymi wersjami jest obsługa algorytmu Adaptive Scalable Texture Compression (ASTC). Oznacza to, że jakość obrazu może być zdecydowanie lepsza bez konieczności przydzielania większej przepustowości, ponieważ algorytm kompresji pozwala na mniejsze skompresowane pliki, co pozwala zaoszczędzić w pamięci sporo miejsca potrzebnego dla większych czcionek czy dużych plików graficznych.

Możliwość bezpośredniego dołączenia zewnętrznej pamięci Flash do kontrolera BT81x poprzez port QSPI zwiększa wygodę tworzenia rozbudowanych graficznie interfejsów użytkownika. Moduły RiTFT-50-IOT mają również wbudowane dwa gniazda MikroBUS, dzięki czemu mogą być rozbudowane za pomocą płytek MikroElektronika Click Boards. Każda płytka ma pewną funkcjonalność, która może zostać dodana do wyświetlacza, np. czujnik temperatury i wilgotności, czujnik UV, konwerter tekstu na mowę itp.

Prognozy dla przemysłu

Szacuje się, że ponad 50% firm z krajów G20 do 2021 roku zmodernizuje i otworzy się na IoT w przemyśle, utrzymaniu ruchu i kontroli jakości. Liczne prognozy potwierdzają szybki rozwój Internetu Rzeczy i zapowiadają cyfrową transformację, która już dzieje się na naszych oczach. Unisystem jako dystrybutor, integrator i projektant rozwiązań związanych z wizualizacją informacji może pomóc przygotować się do nadchodzących zmian.

Unisystem

Zobacz również