Rynek wyświetlaczy OLED powoli odchodzi od podłoży szklanych

| Gospodarka Optoelektronika

IDTechEx szacuje, że branża OLED osiągnęła w 2018 roku obroty w wysokości 25,5 mld dolarów, a całkowita wyprodukowana powierzchnia wyświetlaczy tego typu wyniosła aż 27,6 km².​ Analitycy przewidują także, że w 2019 roku rynek OLED wzrośnie do 30,72 mld dolarów i do 58 mld w roku 2025.

Rynek wyświetlaczy OLED powoli odchodzi od podłoży szklanych

W branży OLED dominują małe jednostki instalowane w sprzęcie mobilnym - 88% przychodów. Są one w przeważającej części dostarczane przez Samsunga, a także przez firmy takie, jak BOE Display, CSOT, EDO, Tianman i Visionox. Sektor wearables stanowi zaledwie 2% rynku OLED, zaś 8% to telewizory z takimi wyświetlaczami, wytwarzane głównie przez LG.

W zakresie nowych technologii widoczne są zmiany w postaci pojawiających się pierwszych rozwiązań elastycznych, a więc mówiąc ogólnie o konstrukcji bazującej na tworzywach zamiast na tafli szkła. W 2017 roku 25,6% produkowanych wyświetlaczy OLED było opartych na tworzywach sztucznych (niekoniecznie od razu pozwalających na zginanie), jednak dopiero w roku 2020 technologia ta ma szansę stać się masowa, a jej udział w sprzedaży przekroczy 35%.

Zobacz również