wersja mobilna
Online: 630 Sobota, 2018.02.24

Biznes

Sprzedaż elektroniki wzrasta, jednak w niskim tempie

czwartek, 12 listopada 2009 15:48

Po stratach wywołanych kryzysem gospodarczym, sprzedaż elektroniki wzrasta, jednak na prawdziwy przełom będzie trzeba zaczekać do przyszłego roku, jak wynika z analiz Gartnera. Tym samym, popyt na półprzewodniki przeznaczone do urządzeń elektroniki użytkowej, jak komputery, telefony komórkowe czy urządzenia konsumenckie, nie wróci do stanu z 2007 r. przed 2012 r. Do tego czasu, dostawcy powinny dostosować się do zupełnie nowych warunków na rynku, dotyczących zachować konsumentów czy pożądanych technologii.

Prawie wszystkie segmenty rynku sięgnęły dna i czekają na pierwszy kwartał wzrostów w ujęciu rok do roku. Sygnałem oznaczającym poprawę powinien być tradycyjny wzrost sprzedaży w III kw. Zdaniem analityków, będzie to trend ograniczony do sektora komputerów PC, podczas gdy pozostałe główne segmenty rynku nie będą odznaczać się znaczącą poprawą koniunktury w tym okresie. Prognozy co do sprzedaży komputerów zostały podniesione w odpowiedzi na pozytywne dane nadchodzące z rynków USA oraz Chin, jednak z uwagi na nadal niski popyt ze strony odbiorców biznesowych i założenie, że wydatki na IT wzrosną dopiero w przyszłym roku, prawdziwe odbicie od dna nastąpi dopiero w III kw. 2010 r.

Rynek telefonów komórkowych wejdzie w fazę stałego wzrostu jeszcze w I kw. 2010 r. Mimo fatalnego początku roku, stopniowa poprawa popytu na te urządzenia skłoniła analityków Gartnera do zmniejszenia prognoz dotyczących spadku produkcji w 2009 r.. Według najnowszych analiz, w bieżącym roku wyprodukowanych będzie o 8% mniej sztuk telefonów komórkowych niż rok wcześniej, wobec wcześniej przewidywanych 12%. Dzięki staraniom chińskiego rządu do pobudzenia krajowego rynku elektronicznego, rynek komunikacji przewodowej odbije od dna szybciej niż się tego wcześniej spodziewano. Coraz bardziej pozytywne sygnały co do popytu na te rozwiązania dochodzą z krajów rozwiniętych. Nie należy jednak spodziewać się znaczącej poprawy koniunktury aż do 2011 r.

W przypadku elektroniki konsumenckiej, pierwszych znaczących oznak poprawy należy spodziewać się w II kw. 2010 r. W dalszej perspektywie, analitycy Gartnera spodziewają się dużej stabilności na tym rynku, jednak uzyskanie dynamiki wzrostów sprzed recesji możliwe będzie najwcześniej w I kw. 2011 r. Wzrośnie także zapotrzebowanie na półprzewodniki ze strony czołowych producentów samochodów w reakcji na prognozowany wzrost zamówień na nowe auta na początku przyszłego roku. Jednak na prawdziwy przełom należy poczekać aż wyraźna poprawa gospodarcza pociągnie za sobą znaczącą poprawę popytu w sektorze motoryzacyjnym. Nieznaczną poprawą w ostatnich miesiącach odnotowano również na polskim rynku. Sprzedaż elektroniki w pierwszych siedmiu miesiącach roku była niższa o 7% wobec analogicznego okresu rok wcześniej.

Za okres od stycznia do maja, spadek wynosił ponad 8%, jak donosi Rzeczpospolita. Poprawę uzyskano w takich kategoriach produktowych jak dekodery, których sprzedaż wzrosła aż o 93%, telewizory LCD i plazmowe oraz sprzętu AGD. Znacząco spadła natomiast sprzedaż telewizorów kineskopowych, o 79,5%, jak i komputerów stacjonarnych, o 31,6%. Szczególnie ciężka sytuacja dotyczy także wielu czołowych segmentów branży RTV. Ponad dwudziesto procentowe spadki sprzedaży dotyczyły odtwarzaczy DVD, sprzętu audio oraz odtwarzaczy mp3 i mp4.

 

World News 24h

sobota, 24 lutego 2018 08:05

Peter Trefonas, Ph.D., corporate fellow in Dow Electronic Materials, has recently been elected a Fellow of SPIE, for achievements in design for manufacturing and compact modeling. SPIE, the international society for optics and photonics, will promote 73 new Fellows of the Society this year, to recognize the significant scientific and technical contributions of each in the multidisciplinary fields of optics, photonics, and imaging. SPIE Fellows are honored for their technical achievements and for their service to the general optics community and to SPIE in particular. Trefonas has proven himself to be a leader in advanced lithographic technology with numerous highly cited and pioneering papers in key areas of advanced lithography.

więcej na: www.dowelectronicmaterials.com