Ceny procesorów będą wzrastać od 2010 r.

W bieżącym roku średnie ceny mikroprocesorów zmaleją o 8%, jednak w przyszłym znaczna poprawa popytu na komputery sprawi, że ceny zwiększą się o ok. 1%. W kolejnych latach można spodziewać się dalszych wzrostów, o 1% w 2011 oraz 2% w 2012 r. Tegoroczne spadki są najwyższe od 2007 r., kiedy ceny zmalały o 9%, jak stwierdzają analitycy IC Insights. Wtedy, było to w głównej mierze wynikiem zaciekłej konkurencji pomiędzy Intelem a AMD, kiedy to obie firmy starały się ugrać jak największą część rynku dla siebie.

Posłuchaj
00:00

W bieżącym roku spadek średnich cen procesorów wynika przede wszystkim z rosnącej popularności układów przeznaczonych do urządzeń mobilnych. Przyczyniła się do tego wzrastająca na przekór recesji popularność komputerów typu netbook, wykorzystujących procesory z przedziału cenowego poniżej 30 dolarów. To właśnie na tym rynku skoncentrowały się obydwie firmy. Niewykluczone także, że będą one odczuwać coraz większą presje ze strony innych graczy chcących wejść na ten obiecujący rynek.

Netbooki będą jednym z głównych motorów napędowych rynku mikroprocesorów w najbliższych latach, jednak również silny wzrost będzie odczuwalny w sektorze notebooków i serwerów. Urządzenia te wykorzystują układy z wyższej kategorii cenowej, co wiąże się z wyższą marżą dla producentów. Według analityków, ogólna poprawa popytu sprawi, że ceny mikroprocesorów będą w najbliższych latach odznaczać się stabilnym wzrostem.

Szczególnie sprzedaż w sektorze serwerów, gdzie wymóg wysokich mocy obliczeniowych sprawia, że układy do tych zastosowań są znacząco droższe, będzie wpływał na kształtowanie się średnich cen na rynku. Nie bez znaczenia w tym przypadku jest rozwój tzw. cloud computing, czyli udostępniania aplikacji w Internecie, do których dostęp odbywa się poprzez przeglądarkę, a kod programu oraz dane przechowywane są na serwerze.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów