Zawieszenie broni z AMD będzie kosztować Intela 1,25 mld dolarów
| Gospodarka ArtykułyIntel zapłaci AMD 1,25 mld dolarów w wyniku porozumienia zawartego pomiędzy obydwoma stronami kończącego czteroletni spór obydwu firm rozpoczęty oskarżeniami AMD wobec konkurenta o stosowanie nielegalnych praktyk handlowych i łamania prawa patentowego. W 2005 r. wystąpiono na drogę sądową oskarżając Intela o stosowanie zachęt finansowych dla producentów oraz dystrybutorów komputerów, aby zniechęcić ich do współpracy z AMD.
Na mocy podpisanego porozumienia, AMD otrzyma 1,25 mld dolarów, w zamian wycofując się z wszelkich zarzutów, w tym z postępowania przed sądem w Stanach Zjednoczonych oraz dwóch sprawach prowadzonych w Japonii.
Intel zobowiązał się również do przestrzegania zbioru ‘norm biznesowych’. Obie strony podpisały również pięcioletnią umową w zakresie wymiany własności intelektualnej. Zdaniem analityków, podpisana ugoda jest dobrą wiadomością dla rynku komputerowego. Oznacza to, że więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na nowe produkty i innowację niż na prawników i speców od public relations. Oznacza to również większe zyski dla AMD. Producenci komputerów powinni spodziewać się nieznacznego wzrostu cen procesorów.
Dotychczas, AMD nie miał problemów ze znalezieniem kupców na swoje układy, problemem było natomiast utrzymania konkurencyjnych wobec Intela cen. Można się spodziewać mniej agresywnej polityki cenowej Intela w najbliższym czasie, co stwarza szansę dla AMD na wzrost i zdobycie większego kawałka rynku dla siebie. W dłuższej perspektywie, procesory będą nadal tanieć, jednak tempo tych zmian będzie mniejsze niż dotychczas, a żadna z firm nie będzie sprzedawać tych układów w zbytnio zaniżonych cenach.
Nie wiadomo, jaki wpływ podpisane porozumienie będzie miało na inne postępowania sądowe toczące się przeciwko Intelowi, jednak na pewno wzmacnia pozycję firmy wobec zarzutów o nadużywanie dominującej pozycji rynkowej. Amerykańska Federal Trade Commission (FTC) bada, czy Intel nie stosował nielegalnych praktyk handlowych godzących w zasady legalnej konkurencji na rynku. Wcześniej w maju na tej samej podstawie Komisja Europejska nałoży na firmę karę 1,45 mld dolarów.
Intel odwołał się od tej decyzji, jednak przedstawiciele Unii zapowiedzieli, że umowa pomiędzy Intelem a AMD nie wpłynie na dalsze decyzję w tej sprawie. Zdaniem analityków, pomoże to natomiast firmie w rozpoczętym na początku listopada postępowaniu wszczętego przez prokuratora generalnego stanu Nowy Jork w sprawie domniemanego łamania prawa antymonopolowego.