Konferencja Automatyków Rytro 2006
| Gospodarka ArtykułyKonferencja w Rytrze już na dobre zagościła w kalendarzu osób zawodowo związanych z automatyką przemysłową. Coroczne spotkanie jest okazją do poznania firm z branży i ich produktów, jak też wysłuchania prelekcji osób ze świata nauki. „Rytro”, jak powszechnie określa się Konferencję Automatyków, to jednak coś więcej. Specyfika tego wydarzenia związana jest z jego towarzyskim charakterem – stało się ono okazją do przyjacielskich spotkań inżynierów utrzymania ruchu, osób zarządzających przedsiębiorstwami z dostawcami technologii i przedstawicielami świata nauki.
To, co najlepsze
Trudno nie doszukiwać się w Konferencji Automatyków przedłużenia Automaticonu – dwa miesiące po spotkaniu Warszawie do jednego miejsca i o jednym czasie przyjeżdża podobne grono osób. Tym razem spotkanie jest jednak znacznie bardziej kameralne i dające możliwość mniej oficjalnej wymiany doświadczeń. Podczas trwania konferencji ma miejsce, podobnie jak na Automaticonie, promocja firm i ich produktów, przy czym swoją ofertę przedstawiają uczestnikom organizatorzy spotkania. Ze względu na specyfikę branży grupa prezentowanych produktów jest również bardzo zróżnicowana. Przykładem są dobrze znane sterowniki Simatic firmy Siemens, którym towarzyszyły na sąsiednich stoiskach przetworniki ciśnienia Kujawskiej Fabryki Manometrów, panele diodowe Lumelu czy napędy firmy Danfoss. Ponieważ firmy, o których jest mowa, są zwykle dobrze znane w branży automatyki, a ich oferta jest bardzo szeroka, zdecydowaliśmy się na wybranie jednego z produktów każdej z nich i skrótowe jego przedstawienie (patrz dalej). Przy wyborze kierowaliśmy się ich innowacyjnością oraz ich krótkim stażem rynkowym. W wykazie wyrobów nie uwzględniliśmy oferty trzech organizatorów, którymi są AGH, PAN oraz Skamer. Powodem jest charakter ich działalności – AGH oraz PAN są jednostkami naukowymi, natomiast tarnowski Skamer – firmą usługowo-produkcyjną, jednocześnie głównym organizatorem konferencji, której działalność skupiona jest na usługach projektowych, doradczych i integracji urządzeń automatyki.Rytro dla początkujących
Historia Konferencji Automatyków w Rytrze sięga 1996 roku, kiedy firma Skamer-ACM zorganizowała pierwsze spotkanie dla ciepłowników. Rok później rozpoczęły się coroczne konferencje dla automatyków, które odbywają się do dzisiaj. Do organizacji konferencji zaangażowała się z czasem również największa polska uczelnia techniczna z regionu Polski południowo-wschodniej – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a następnie również Komitet Automatyki i Robotyki PAN. Jednocześnie patronem konferencji został prof. Ryszard Tadeusiewicz, późniejszy rektor AGH. Profesor Tadeusiewicz, jak też profesorowie Wiesław Wajs (AGH), Jan Maciej Kościelny (Politechnika Warszawska) oraz Leszek Trybus (Politechnika Rzeszowska), są od początków konferencji jej stałymi, corocznymi prelegentami. W tym roku przedstawili oni m.in. referaty dotyczące robotów antropomorficznych, rozproszonych systemów sterowania DCS, jak też diagnostyki w układach automatyki. Do weteranów konferencji, którzy uczestniczyli w jej edycji, należą również, oprócz Skamer-ACM, firmy Lumel oraz Polna.Ruch w branży
Dobry okres w branży automatyki przemysłowej ma niewątpliwie przełożenie na szybko rosnącą liczbę uczestników konferencji podczas kolejnych jej edycji. Na tegorocznym spotkaniu gościło ponad 200 osób, przy czym 150 z nich stanowili uczestnicy z zakładów produkcyjnych. Z rozmów z nimi wynika, że konferencja jest miejscem, gdzie przedstawiane są nie tylko nowe technologie i rozwiązania w zakresie automatyki i pomiarów, ale również doskonałą okazją do nawiązania kontaktów biznesowych z dostawcami technologii. Dla tych ostatnich spotkanie automatyków oznacza możliwość rozmowy z potencjalnymi klientami oraz przedstawienia oferty firmy. Całość może odbywać się w znacznie spokojniejszych warunkach, niż choćby na Automaticonie, co jest wskazywane przez uczestników jako duży plus imprezy.Warto zauważyć, że charakter spotkania w Rytrze się zmienia. Według zapytanych przez nas osób, coraz większy odsetek stanowią osoby bezpośrednio związane z procesami produkcyjnymi w firmach oraz handlowcy. Daje to okazję do rozmów technicznych, dzięki czemu Rytro staje się platformą wymiany doświadczeń różnych grup osób z branży.
Przetwornik ciśnienia ABB 261
Prezentowane przetworniki umożliwiają pomiar ciśnienia z zakresów pomiarowych od 0,3kPa do 60MPa przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej stabilności na poziomie 0,1% URL (upper range limit) przez 12 miesięcy. Wykonywana ze stali nierdzewnej obudowa o stopniu ochrony IP67 pozwala na stosowanie przetwornika w większości aplikacji przemysłowych gdzie konieczny jest pomiar ciśnienia w rurociągach i zbiornikach, w szczególności w niekorzystnych warunkach środowiskowych. Przetworniki stanowią uzupełnienie inteligentnych przetworników ciśnienia i różnicy ciśnień z rodziny 2600T firmy ABB.
http://www.abb.pl/
Danfoss
Napęd VLT AutomationDrive FC 300
Obszarem zastosowań przetwornicy częstotliwości VLT AutomationDrive FC 300 jest szeroka gama napędów – od standardowych napędów wektorowych do serwonapędów dowolnej maszyny lub linii produkcyjnej. Przetwornica została wyposażona w funkcje adaptacyjne – m.in. automatyczne dostrojenie do parametrów silnika oraz wewnętrzne zabezpieczenia poprawnej współpracy z aplikacją. Zawiera ona mechanizm wykrywania uszkodzeń i system ostrzegania przed nimi. Przetwornica ma wbudowany moduł o funkcjach analogicznych do sterownika PLC. Maksymalna moc sterowanych napędów wynosi 7,5kW.
http://www.danfoss.pl/
Honeywell
Sterowniki tyrystorowe CD3000
Firma oferuje szeroką gamę mikroprocesorowych sterowników tyrystorowych mocy o prądach pracy w zakresie 10 do 2600A. W sterownikach, które mogą współpracować z odbiornikami rezystancyjnymi lub indukcyjnymi, zastosowano układy zabezpieczeń, jak też układy zapewniające stałość parametrów wyjściowych przy zmieniającym się obciążeniu i temperatury pracy. Konfiguracja sterowników realizowana jest przez interfejs programowy lub za pomocą dołączanego urządzenia do konfiguracji.
http://www.honeywell.com.pl/
Jumo
Ministerownik Imago 500
Urządzenie pozwala na jednoczesną realizację czterech układów automatycznej regulacji, ma również możliwość rejestracji przebiegów sygnałów. Imago 500 wyposażony został w duży wyświetlacz LCD i kilka interfejsów komunikacyjnych, co umożliwia wygodną transmisję danych. Interfejs użytkownika jest zrealizowany w języku polskim.
http://www.jumo.com.pl/
Kujawska Fabryka Manometrów
Uniwersalny przetwornik UniTrans UT-10
Przetwornik UniTrans z możliwością zmniejszania zakresu 1:20 może być stosowany w różnych aplikacjach przemysłowych, w tym w przemyśle chemicznym i spożywczym. Elementy obudowy o stopniu ochrony IP65 wykonane są ze stali nierdzewnej. Przetwornik charakteryzuje się dokładnością 0,15%, przy czym zakres mierzonych ciśnień może być dowolnie skalowany w zakresach od 20 mbar do 1000 bar. Temperatury mierzonego medium mogą wynosić od –30ºC do 100ºC. Przetwornik wyposażony jest w wyświetlacz wielofunkcyjny, co pozwala na wyświetlanie wartości wielkości mierzonej, opisu i innych danych.
http://www.kfm.pl/
Limatherm Sensor
Czujnik temperatury z wyświetlaczem
Czujnik zasilany jest w pętli prądowej 4-20mA i pozwala na pomiar temperatury bezpośrednio na obiekcie przemysłowym. Zakres mierzonych temperatur wynosi -20ºC do 70ºC przy maksymalnej wilgotności otoczenia na poziomie 95% RH. Urządzenie wyposażone jest w wyświetlacz LED produkcji Limatherm i może współpracować z dowolnym typem przetwornika temperatury. Producent zapewnia różne typy osłon i przyłączy procesowych do oferowanego czujnika.
http://www.limatherm.pl/
Lumel
Elektroniczny trójfazowy licznik energii elektrycznej z komunikacją cyfrową LS31
Zaprezentowany licznik służy do pomiarów zużycia energii w trójfazowych sieciach energetycznych. Licznik umożliwia wizualizację mierzonych wartości oraz cyfrową ich transmisję, przy czym odczyt realizowany może być na drodze przewodowej oraz bezprzewodowej. LS31 jest zabezpieczony przed możliwością fałszowania wyników pomiarów za pomocą magnesu, przy czym fakt obecności pola magnetycznego jest rejestrowany. Licznik został nagrodzony złotym medalem podczas targów Automaticon 2006.
http://www.lumel.com.pl/
Polna
Siłownik pneumatyczny P5/R5 z integralnym ustawnikiem elektropneumatycznym
Siłowniki membranowe wielosprężynowe typu P5/R5 służą do sterowania pracą zaworów regulacyjnych. Zastosowano w nich bezdźwigniowe połączenie ustawnika z trzpieniem siłownika, które zostało zabudowane w sposób uniemożliwiający uszkodzenie mechaniczne i zanieczyszczenie mechanizmu. Siłowniki przystosowane są do pracy w środowisku korozyjnym, agresywnym chemicznie i strefie zagrożonej wybuchem.
http://www.polna.com.pl/
Siemens
Simatic PLC
Firma Siemens promowała dobrze znaną rodzinę sterowników programowalnych Simatic S7 pozwalających na realizację szerokiej gamy systemów sterowania ciągami technologicznymi. W skład grupy sterowników Simatic wchodzą duże, modułowe sterowniki S7-400, jak też urządzenia do sterowania średniej wielkości systemami automatyki – S7-300. W przypadku konieczności obsługi niewielkiej liczby sygnałów sterujących, firma oferuje również kompaktowo-modułowe sterowniki S7-200. Charakteryzują się one niewielkimi wymiarami, wbudowanymi funkcjami regulacji ciągłej PID i możliwości wykonywania operacji na danych zmiennoprzecinkowych.
http://www.siemens.pl/
Turck
System I/O BL67
Prezentowany modułowy system I/O charakteryzuje się stopniem ochrony IP67, co eliminuje potrzebę stosowania obudów i pozwala na montaż bezpośrednio przy maszynach. BL67 wyposażony jest w interfejsy komunikacyjne Profibus-DP i DeviceNet. Producent zapewnia również szeroki wybór modułów wejściowych i wyjściowych, co pozwala na obsługę sygnałów analogowych i dwustanowych.
http://www.turck.pl/
Technokabel
Ognioodporne kable elektroenergetyczne (N)HXH PH90 0,6/1 kV
Kable elektroenergetyczne (N)HXH PH90 0,6/1 kV i (N)HXCH PH90 0,6/1 kV firmy Technokabel charakteryzują się izolacją i powłoką wykonaną z tworzywa bezhalogenowego i przeznaczone są do zasilania urządzeń, których działanie przewidziane jest w warunkach pożaru (np. zasilania pomp wodnych instalacji przeciwpożarowych czy wentylatorów oddymiających). Kable stosowane mogą być w obiektach o podwyższonych wymaganiach przeciwpożarowych, gdzie jest konieczne zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa ludzi i urządzeń. Kable nie rozprzestrzeniają płomienia, emisja dymu jest bardzo niska, a emitowane gazy są nietoksyczne i niekorozyjne.
http://www.technokabel.com.pl/
Rejestratory DXAdvanced
Rejestratory DX1000 i DX2000 należą do nowej serii DXAdvanced firmy Yokogawa i umożliwiają (dla DX2000) rejestrację do 48 sygnałów, przy czym dodatkowe zdalne wejścia mogą być podłączane z wykorzystaniem protokołu komunikacyjnego Modbus/TCP. Czas skanowania wejść fizycznych to 125ms, kanały wejściowe są wyposażone w izolację galwaniczną. W standardzie oferowane są urządzenia z 80MB nieulotnej pamięci danych, przy czym każde ma wbudowane serwery sieciowe HTTP i FTP.
http://www.yokogawa.pl/
Firma Lumel uczestniczy w Konferencji Automatyków od jej początku. Jak zmieniała się sama konferencja, porównując przykładowo jej tegoroczną edycję z mającymi miejsce w latach ubiegłych?
W mojej ocenie największa zmiana dotyczy jej samego charakteru. Z konferencji, jakich jest wiele na rynku, impreza przekształciła się w platformę wymiany informacji pomiędzy producentami systemów automatyki i klientami. Dla nas, jako producenta automatyki, to bardzo cenna zmiana, gdyż pozwala na lepsze dostosowanie oferty do potrzeb odbiorcy, a użytkownikom automatyki pozwala na szybsze rozwiązywanie problemów. Korzystając z okazji chciałabym wyrazić swoje uznanie dla firmy Skamer-ACM, głównego organizatora konferencji, za profesjonalną organizację i nowatorskie pomysły.
Czym jest spotkanie automatyków w Rytrze dla Lumelu? Czy jest ono okazją do nawiązywania kontaktów handlowych?
Dokładnie tak jest. Po każdej konferencji realizujemy kilka dużych projektów systemów automatyki. Rytro jest miejscem, gdzie wiele rozmów handlowych ma swój początek. Konferencja jest również doskonałą okazją do zaprezentowania naszych najnowszych rozwiązań – zarówno tych produktowych, jak i aplikacyjnych.
Które z prezentowanych na konferencji produktów są tegorocznymi nowościami?
W tym roku są to elektroniczne liczniki energii elektrycznej z serii LS zabezpieczone przed kradzieżą energii, które zdobyły złoty medal na Międzynarodowych Targach Automatyki Automaticon 2006 oraz graficzny rejestrator typu KD7 z ekranem dotykowym i zapisem danych na kartach CompactFlash. Zainteresowanie tymi produktami było podczas konferencji duże i mam nadzieję, przełoży się ono również na konkretne zamówienia. Wstępne dyskusje na ten temat prowadzone były jeszcze podczas trwania spotkania w Rytrze.
Sława Rytro
Konferencja automatyków w Rytrze słynie, oprócz prelekcji i pokazów, również z części rozrywkowej, którą stanowi uroczysty bankiet obywający się pierwszego wieczoru konferencji. W tym roku, ze względu na jubileuszowy charakter konferencji, niespodzianki zapewnione przez organizatorów były wyjątkowo okazałe – występ kabaretu Rak, koncert Urszuli, pokazy tancerzy z ogniami i dziesiątki ogni sztucznych wystrzelonych w niebo to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji. Dbałość o część rozrywkową jest jednak zrozumiała – jednym z głównych celów konferencji jest integracja środowiska automatyków, a dyskusje, szczególnie na tematy okołozawodowe, są najłatwiejsze przy wspólnym stole. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości powstania analogiczna impreza dla elektroników – może nie tak okazała, ale przynajmniej odbywająca się w podobnej, przyjacielskiej atmosferze.Zbigniew Piątek (Elektronika 7/2006)