Poniedziałek, 19 marca 2012

Codzienne relacje z targów Automaticon 2012

W Warszawie wystartował Automaticon - największa impreza targowa w naszej branży. Lista wystawców obejmuje 315 firm, targi potrwają do piątku. Informacje o wydarzeniu znaleźć można w przewodniku targowym. Zainspirowani relacjami na serwisie sportowym zczuba.pl przedstawiamy subiektywne, pisane z przymrużeniem oka codzienne komentarze dotyczące imprezy.

Codzienne relacje z targów Automaticon 2012

Czwartek, 22 marca | 3 dzień targów

Targi procentują

Trzeci dzień był kopią dnia drugiego, a wręcz nawet jego nieco ulepszoną wersją. Było tłoczno, dużo się działo, alejkami targowymi chodziło wielu gości. Targi rozkręciły się z rana bardzo szybko. Już koło południa na wielu stoiskach widać było rumiane twarze i czuć było zapach napojów mocniejszych niż piwo. Taką swobodą atmosferę miał do tej pory tylko Energetab.

Szafy i obudowy

To niewątpliwie ważny rodzaj asortymentu prezentowanego na wystawie. Na Automaticonie znaleźć można zarówno mniejsze obudowy plastikowe, wersje metalowe oraz szafki i duże szafy. Brakuje firmy Rittal, ale wystawia się (z dostawców większych szaf) m.in.: BKT Elektronik, Pentair oraz ZPAS.Goście zagraniczni

Widocznym trendem w wielu firmach jest zapraszanie na stoisko przedstawicieli reprezentowanych producentów, nawet gdy pochodzą oni z daleka. Tym samym u Ambeksa byli goście z Japonii, a w Unisystemie z Tajwanu.

Stałe miejsce dystrybutorów katalogowych

Firmy zajmujące się dystrybucją komponentów elektronicznych, elektrycznych, osprzętu, aparatury pomiarowej i podobnych produktów – tzw. dystrybutorzy katalogowi – to stali bywalcy Automaticonu. Bardzo dobrze czują się tutaj m.in. Elfa Distrelec, Elhurt, Farnell, RS Components oraz TME.


Contrans-dominator

Dzisiejsze seminaria zdominowała firma Contrans TI, która wykupiła pół dnia w salach wykładowych. Contrans TI jest tym samym nieliczną firmą Automaticonu, która tak silnie postawiła na seminaria i jutro można ich zapytać o to, czy jest z nich zadowolona.

Numer cztery ciągle w tyle

„Nowa” hala (numer 4) cechuje wyraźnie słabsza frekwencja gości. Niektóre firmy tam wystawiające się bardzo wyraźnie artykułują swoje niezadowolenie, mówiąc, że albo stare hale, albo nie warto przyjeżdżać. Z kolei jeden z wystawców z innej hali podsunął nam (co jest właściwie myślą dla organizatorów) dobry przepis na zwiększenie liczby odwiedzających tamto miejsce – w przyszłości w hali nr 4 trzeba zrobić dużą kawiarnię. Jak będzie fajne miejsce, aby usiąść, w spokoju porozmawiać, coś zjeść i wypić, to i frekwencja momentalnie podskoczy.

Tymczasem na zewnątrz…

Przed wejściem do hali przez całe targi stoi autobus demonstracyjny firmy Eaton. W środku zobaczyć można wiele ciekawych produktów w postaci zaimprowizowanych systemów, które w większości bazują na komunikacji z wykorzystaniem SmartWire-DT. „Zielona taśma” przyciąga odwiedzających.Targi były udane

Imprezę tak dużą – jak na nasze warunki, a jednocześnie tak różnorodną pod względem profilu wystawiających się firm, trudno jest podsumować w jednym zdaniu. Stoiska niektórych wystawców przez część targów świeciły pustkami, niektórzy zaś nie nadążali z obsługą swoich gości. Wydaje się, że przeważali ci ostatni – szczególnie drugiego i trzeciego dnia targów. Chodząc po targach widać było, że w Expo XXI prowadzonych jest wiele rozmów biznesowych i jest wielu odwiedzających. Podsumowując – targi były udane.

Środa, 21 marca | 2 dzień targów

Różna frekwencja na seminariach

Drugiego dnia imprezy targowej w salach na piętrze rusza blok seminariów. Zainteresowanie nimi jest różne – w spotkania uczestniczy od 1 (jednej!) osoby do około 20 uczestników. Widać, że odwiedzającym targi ciężko znaleźć czas na te wykłady, bo większa frekwencja jest zazwyczaj tylko wtedy, gdy lista uczestników została ustalona wcześniej


Seminarium Festo

Elektronikon

Branża elektroniczna nie tylko na dobre zadomowiła się na targach, ale też coraz więcej firm decyduje się na zabranie na Automaticon dużych maszyn i pokazanie ich klientom w działaniu. Szczególne widowiskowe są automaty pick&place pokazywane w firmach Ambex, PB Technik oraz Essemtec. Prezentowanych jest również szereg narzędzi do produkcji ręcznej oraz osprzętu – np. na stoisku firmy Renex.


Targi to okazja do spotkań dostawców

Na stoisku Farnella spotykamy Mariusza Chrustnego z firmy Honeywell, która dostarcza m.in. komponenty dystrybuowane przez pierwszego z dostawców. Dzisiejszym hitem jest czujnik wilgotności HIH6131-021-001 z interfejsem I2C. Mały, ale będzie o nim głośno.Świętowanie 20 lat firmy CSI

Krakowski dostawca komputerów przemysłowych, pamięci Flash oraz obudów świętował wraz ze swoimi klientami 20 lat działalności na rynku. Serdecznie gratulujemy jubileuszu!Dłuższy postój "u Konrada"

Odwiedzając przypadkowo znajdujące się w czwartej hali stoisko Conrad Electronics, zatrzymaliśmy się w nim na dłużej. Okazało się, że ta wystawiająca się po raz pierwszy na Automaticonie firma ma całą gamę ciekawych urządzeń pomiarowych, z których każde można wziąć w ręce, uruchomić i zmierzyć nimi głośność, temperaturę, wilgotność lub inne wielkości. Nic dziwnego, że na stoisku są cały czas tłumy gości targowych.And the winner is…

O ile opisywane wczoraj stoisko firmy Weidmüller cechuje się największym rozmachem, o tyle za najładniejsze miejsce targów i najciekawszą aranżację uznajemy stoisko Qwerty (oznaczone jako J5). Z wrażenia zapomnieliśmy nawet porobić zdjęć…

Blackout

W hali 2 o godzinie 14 zabrakło na kilka minut prądu. Awarię wystawcy witają gromkim brawami, niektórzy komentując, że to nic nowego.

Nowości w Omronie

Firma przygotowała dla gości targowych szereg nowości – od czujników wizyjnych FQ-M, poprzez roboty SCARA z serii XR oraz typu Delta, po platformę sterowania Sysmac. Ta ostatnia to kompletny system sterowania maszynami oraz liniami technologicznymi.

Konkurencja obdziela nagrodami

Wczoraj nagrody wybranym firmom przyznał magazyn "Napędy i sterowanie", dzisiaj podobny show robi Control Engineering. Jedynie my (Elektronik oraz APA) nic nie rozdajemy. Nie mamy czasu - pracujemy dla Państwa nad dobrymi artykułami.

Drugi dzień zdecydowanie na plus

Drugi dzień targów oceniamy jako o wiele lepszy od pierwszego. Zwiedzających było zauważalnie więcej, widać było trwające spotkania na stoiskach, wizyty (i wizytacje) przedstawicieli konkurencyjnych firm oraz zwykłe rozmowy. Atmosfera była pomimo tego dosyć spokojna – sprzyjała robieniu biznesu. Well done Automaticon !

SEW-Eurodrive nieźle kręci

Producent silników, motoreduktorów oraz przemienników częstotliwości nie zawiódł. Co roku, oprócz prezentowania szerokiej gamy wyrobów, firma ma na stoisku coś będącego w ruchu. Tym razem było to urządzenie demonstracyjne pokazane na zdjęciu - polecane w szczególności paniom w krótkich spódnicach.


Farnell i jego pilnie strzeżony skarb

Na stoisku firmy Farnell prezentowany jest komputer Raspberry Pi - nowość, która zawojowała świat urządzeń embedded. Komputer sprzedawany jest po 35 dolarów… właściwie nie tyle sprzedawany, co oferowany za taką kwotę, gdyż kupić go nie można - pierwsza partia produkcyjna rozeszła się "na pniu". Podczas Automaticonu Farnell prowadzi również prezentacje i szkolenia, przez co tym bardziej warto jest odwiedzić stoisko firmy.


Wtorek, 20 marca | 1 dzień targów

Gold Medals

Pod koniec pierwszego dnia targów miało miejsce tradycyjne wręczenie nagród targowych. Złotymi Medalami targów Automaticon 2012 nagrodzono produkty sześciu firm, którymi są: ANIRO Grupa Handlowa, Eaton Electric, Fanuc Robotics, Festo, Phoenix Contact oraz Renishaw.


Weidmüller - efektowny wjazd do hali

Czarno-pomarańczowy samochód demonstracyjny stojący przed wejściem na targi Automaticon to prawie tradycja - ale jednocześnie też przeszłość. W tym roku Weidmüller prezentuje się na stoisku w hali targowej - urządzonym z dużym rozmachem i wyróżniającym się spośród pozostałych ekspozycji na targach.


Branżowe forum dyskusyjne

Automaticon pierwszego dnia stanowi czas spokojnych rozmów w gronie dobrych znajomych, prowadzonych bez pośpiechu i chyba bez nadmiernych oczekiwań.

Wystawcy dawno już przestali oceniać tę imprezę przez pryzmat liczby zebranych kontaktów, gości pojawiających się na stoisku i przez przełożenie tych czynników na sprzedaż, dlatego w ich działaniach widać raczej chęć do rozmów, komentarzy i wymiany opinii.


Phoenix Contact na zielono

Niemiecki producent przedstawia tradycyjnie szeroką gamę urządzeń komunikacyjnych, systemów zasilania, złączy. Najbardziej przykuwającym uwagę eksponatami są jednak rozwiązania e-mobility, w tym głównie stacje ładowania pojazdów elektrycznych.


To był dobry rok

Odwiedzając firmy Siemens oraz RS Components usłyszeliśmy mniej więcej to samo - 2011 był dla nas owocnym rokiem i biznes idzie bardzo dobrze. Siemens rozwija się we wszystkich branżach, w których firma działała dotychczas (ze szczególnym uwzględnieniem sektora OEM), natomiast RS Components świętuje rok obecności na rynku polskim i kilka tysięcy klientów zdobytych w ciągu ostatnich 12 miesięcy.


Spacerkiem po halach

Osiemnasta edycja Automaticonu nie przyniosła dzisiaj żądanych widocznych zmian w stosunku do tego, co już znamy. Miejsce, podział na hale i rozmieszczenie stoisk, a nawet ich układ zabudowy, tak do złudzenia przypomina to, co było rok temu, że wiele osób porusza się "na pamięć".
AB-Industry B&R Automation BaumerIntrol Inventia JumoMurr Rohde Schwarz SaburOmron SEW Newtech

Niewiele zmian widać też w ekspozycjach, zwłaszcza dużych firm, które pokazują zwykle najważniejsze produkty lub linie dystrybucyjne. Można chwilami nawet odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał. Podobnie zresztą jak ma to miejsce w przypadku strony internetowej samych targów.

W poszukiwaniu tłumów targowych

Pierwszy dzień Automaticonu rozpoczął się bardzo spokojnie i w tym nastroju wystawcy pozostali do późnego popołudnia. Jedynie około południa, gdy w halach targowych pojawiło się sporo młodzieży z uwagi na Dzień Edukacyjny, chwilami widać było tłok.

Pozostałe wydarzenia płynęły niemniej jednak utartym rytmem - konferencja prasowa organizatora targów, potem uroczystość wręczenia medali - to od lat standardowe elementy pierwszego dnia wystawy.


Oceniamy, że odwiedzających targi było mniej niż pierwszego dnia rok oraz dwa lata temu. Czy to wypadek przy pracy czy rzeczywiście na targi przychodzi mniej osób - okaże się we środę i czwartek.

Trzynastominutowa konferencja prasowa


Posłuchaj wypowiedzi Jacka Frontczaka, komisarza targów AutomaticonOrganizatorom targów udało się w tym roku pobić rekord - tym razem czasu trwania konferencji prasowej. Spotkanie z mediami zajęło niecały kwadrans, w tym włączając sesję pytań i odpowiedzi.

O nowościach na targach dowiedzieliśmy się proporcjonalnie do czasu trwania konferencji - władze miasta robią "coś" w okolicach Centrum Expo XXI (chodzi o remont drogi oraz w przyszłości budowę parkingu), a na samych targach jest mniej więcej stała liczba wystawców - pewne duże firmy odeszły, pojawiły się zaś mniejsze.

Niestety o rejestracji uczestników targów tudzież o działaniach promocyjnych dotyczących imprezy nie było ani słowa.


Plan na dzisiaj

Przeżyć ! Chociaż pierwszego dnia targów zazwyczaj nie robi się najlepszego biznesu, dzisiaj przypada Dzień Edukacyjny, a więc spodziewać się można tłumów młodzieży. Odwiedzającym, którzy będą chcieli odpocząć po przechadzce miedzy stoiskami, polecamy wizytę na konferencji prasowej (godzina 11.00 w sali na piętrze).

Można nie tylko posiedzieć, ale też dowiedzieć się czegoś ciekawego o targach Automaticon. Może organizatorzy nas tym razem zaskoczą i zapowiedzą wprowadzenie rejestracji gości ? Dla osób najbardziej wytrwałych i zdesperowanych - popołudniu wręczenie medali targowych (plus w bonusie korki przy powrocie do domu).

Poniedziałek, 19 marca | przeddzień targów

Zaczyna się nieźle

Targi Automaticon rozpoczynają się wprawdzie od wtorku, jednak już w poniedziałek ma miejsce duży ruch w Expo XXI. Budowane są stoiska targowe, rozstawiane urządzenia, ogólnie – dzieje się. My również przygotowujemy się do wystawy. Koleżanka redakcyjna wróciła z Prądzyńskiego ze świeżym raportem:

"Najpierw zawaliła się ścianka i rozsypały poukładane magazyny, potem było poszukiwanie klucza do drzwi na stoisku. Jak już się znalazł, to trzeba było zmieniać mocowanie samych drzwi. Na koniec okazało się, że nie mamy prądu - oczywiście każdy etap to godzina załatwiania."

Jesteśmy optymistami. Wierzymy, że to złe dobrego początki.

Relacjonowali: Robert Magdziak, Zbigniew Piątek