Czwartek, 07 lutego 2008

Efektywność energetyczna hasłem w 2008 roku

Od wielu lat rozwój urządzeń elektronicznych od strony technologicznej napędza szereg uniwersalnych trendów, do których zaliczają się miniaturyzacja, większa wydajność niski pobór mocy. Od wielu lat tworzą one główny wektor zmian i powodują, że pojawiające się w nowym roku nowe produkty są nie tylko lepsze, ale i tańsze.

Efektywność energetyczna hasłem w 2008 roku

O ile znaczenie wymienionych zjawisk dla rozwoju elektroniki jest bezdyskusyjne, o tyle waga poszczególnych trendów zmienia się na przestrzeni lat. Ofensywa elektroniki przenośnej, jaką obserwujemy w ostatnim czasie, pozwala przypuszczać, że najważniejszym pojęciem, jakie będzie się pojawiać w informacjach technicznych w tym roku i kolejnych latach będzie wysoka efektywność energetyczna w kontekście podzespołów i urządzeń.

Naturalnie wysokie wskaźniki sprawności zawsze były domeną sprzętu przenośnego lub bezprzewodowego, jednak charakterystyczne jest to, że obecnie coraz częściej pojawiają się one w miejscach, gdzie do tej pory miały niewielkie znaczenie.

Wysoka wydajność przetwarzania w przeliczeniu na zużywaną energię dotyczy nawet nowych procesorów czterordzeniowych do pecetów produkowanych przez AMD lub Intela. Jest to spora zmiana, gdyż w starszych układach nie przejmowano się specjalnie pobieraną mocą. Liczyła się tylko i wyłącznie wydajność, a klienci nie tylko płacili za nią ekstra, ale również bez sprzeciwu instalowali gigantyczne radiatory lub systemy chłodzenia wodnego, po to, aby w rozproszyć wydzielane ciepło.

Sprawność energetyczna nie była także istotna jeszcze do niedawna w sprzęcie telekomunikacyjnym i urządzeniach infrastruktury transmisji danych. W efekcie zużycie energii elektrycznej przez sprzęt komputerowy w latach 2001-2005 podwoiło się, a prognozy obejmujące okres 2006-2010 mówią o wzroście 76%. Rachunek za prąd staje się coraz bardziej istotną pozycją w kosztach działalności dla dużych firm informatycznych, a wielcy giganci IT jak Google planują wręcz wybudowanie własnych elektrowni do zasilania farm serwerów zawierających setki tysięcy dysków twardych.Nic więc dziwnego, że nowe procesory, w których udało się ograniczyć o 20% pobór energii na jednostkę wydajności, budzą takie nadzieje i emocje.

Poza energooszczędnym procesorem oszczędność pobieranej mocy przyniosą nowe pamięci masowe wykorzystujące produkty Flash. Duże pojemności uzyskiwane dzięki komórkom przechowującym kilka bitów informacji zapewniają nową jakość w systemach embedded, które już niedługo zapomną, co to są dyski z wirującymi talerzami. Póki co miliony komputerów przemysłowych, urządzeń infrastruktury sieci telekomunikacyjnych nie mają zaimplementowanej żadnej ze znanych i popularnych metod oszczędnościowych, nawet usypiania działania przy braku aktywności, ale wszystkie znaki wskazują, że obecny stan w przyszłości zmieni się nie do poznania.

Efektywność energetyczna dotyczy też oświetlenia. Wydajne diody LED zużywają mniej energii do podświetlania wyświetlaczy, klawiatur i coraz częściej zastępują żarówki. Doskonałym przykładem może być motoryzacja, gdzie efektywne energetycznie i niezawodne oświetlenie, może przynieść producentom szereg wymiernych oszczędności.Elektronicy mogą zaoferować wiele technologii pozwalających ograniczyć pobór mocy, zarówno po stronie podzespołów, jak też całych systemów i oprogramowania.

Trzeba się cieszyć, że nadchodzi czas, kiedy będziemy mogli pokazać, jak wiele można osiągnąć nawet prostymi środkami, tym bardziej, że wcześniej brakowało zainteresowania tą tematyką, żałowano pieniędzy na technologie energooszczędne lub osiągane oszczędności od strony finansowej były zbyt małe. Szkoda tylko, że po raz kolejny okazuje się, że najlepszym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi techniki, jest przymus ekonomiczny. Osiągnięcie pułapu 100 dolarów za baryłkę ropy naftowej, które jest widowiskowym przykładem takiej presji.

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również