Wiązki kablowe – oferta firmy Eltem

| Prezentacje firmowe Artykuły

Wiązki przewodów oraz elektronika produkowana przez lubelską firmę Eltem od lat 90. ubiegłego wieku zdobywają uznanie na rynkach krajowych oraz europejskich, jako wyroby wysokiej jakości i estetyce wykonania. Konkurencyjne ceny sprawiają, iż pomimo istnienia wielu firm o podobnym profilu produkcji oraz wahań rynku, od kilkunastu lat każdy rok zamykany jest z zyskiem.

Wiązki kablowe – oferta firmy Eltem

 

Firma od lat inwestuje nadwyżki finansowe w rozbudowę parku maszynowego, zwiększanie powierzchni produkcyjnej poprzez adaptację lub budowę nowych pomieszczeń, zatrudnianie kolejnych pracowników oraz wprowadzanie nowych technologii. Z uwagi na potrzeby odbiorców produkcja Eltemu jest nisko- i średnioseryjna, z licznymi zmianami konstrukcyjnymi związanymi z nowymi wymaganiami klienta. Niemniej realizowane są także zlecenia wielkoseryjne.

Główną gałęzią produkcyjną Eltem są wiązki przewodów do maszyn rolniczych, pojazdów specjalnych, samochodów, łodzi oraz przewody akumulatorowe. To również okablowania dla urządzeń produkowanych przez inne firmy. Od 2000 roku zajmujemy się elektroniką motoryzacyjną produkując zestawy wskaźników do maszyn rolniczych i maszyn ciężkich oraz sterowniki do innych urządzeń.

Dokumentacja

Od tego zaczyna się wycena i późniejsza produkcja. Wykonywana jest ona w Eltemie na podstawie danych dostarczonych przez klienta, schematu elektrycznego lub wzorca wiązki. Firma oferuje także usługi polegające na całościowym opracowaniu dokumentacji i prototypu wyrobu dla klienta. Sugerowane są rozwiązania techniczne i technologiczne podnoszące jakość wyrobu i ułatwiające jego późniejsze użytkowanie.

Materiały

Od ich jakości oraz sposobu zastosowania zależy jakość wyrobu ostatecznego. Znane są przypadki, gdy oszczędność kilku groszy niszczy wyrób warty setki euro. Zasadą w firmie jest niestosowanie tańszych "zamienników ze Wschodu". Stosowane są głównie materiały firm wyznaczających standardy w motoryzacji - Tyco, Cobo, Company Deutsch, ITT Canon, Delphi, MTA, FCI, Schlemmer, Yazaki, Molex i inni. Z uwagi na profil działalności stosowane są komponenty wskazane przez zamawiającego. Ze względu na długie terminy dostaw oraz konieczność zachowania płynności zmiennej produkcji na naszym magazynie utrzymujemy odpowiednio wysokie zapasy różnorodnych materiałów potrzebnych do produkcji.

Maszyny

Bez dobrych maszyn nie byłoby możliwe zaciśnięcie dużej liczby terminali przy atrakcyjnie niskich kosztach. Automaty zapewniają poprawność i powtarzalności parametrów zacisku, a tym samym wysoką jakość wyrobu finalnego. Posiadane przez Eltem maszyny Komax (Alphy 433-L) oraz Zeta 633 i Artos prowadzą stałą kontrolę parametrów zacisku. Wyrywkową weryfikację jakości prowadzi operator maszyny, poprzez pomiar wysokości zacisku oraz siły zrywania.

Przewody wielożyłowe i specjalne obrabiane są na maszynach Schleuniger, Schaffner, Ulmer oraz na specjalistycznych prasach stanowiskowych. Rozbudowany park maszynowy oraz duża liczba aplikatorów to podstawa, aby móc sprostać bardzo dynamicznie zmieniającej się produkcji i różnorodności obrabianych komponentów. Obecnie obrabiane są przewody o przekrojach od 0,02mm2 (stosowane w wiązkach do elektroniki) do 70mm2 (przewody akumulatorowe).

Montaż wiązek

Montaż jest wykonywany na stołach montażowych, zapewniających prawidłowe ułożenie przewodów zgodnie ze schematem elektrycznym, na nich też odbywa się montaż obudów złączy. Wszystko to umieszczane jest w odpowiednich osłonach z węży PCV, PP, PA, PPmod, silikonowych, termokurczliwych i innych. Wykonywane są wiązki o długości od kilku centymetrów do kilkunastu metrów. Niektóre z nich składają się z ponad 400 różnych przewodów, rozkładanych na kilkumetrowych stołach.

Monterzy mają dużą wiedzę i umiejętności, tak aby możliwie szybko opanowywali montaż nowej wiązki i wykonywali ją zapewniając wysoką jakość i zgodność z dokumentacją. Wymiary, zgodność z rysunkiem są wielokrotnie sprawdzane przez dział kontroli jakości, aby mieć pewność, że wszystkie elementy konstrukcyjne zostały prawidłowo zamontowane. Na stołach kontrolnych, przeprowadza się ostateczną kontrolę wiązki pod względem prawidłowości połączeń elektrycznych, kompletacji, estetyki wykonania.

W zależności od wymagań klienta wykonywane są dodatkowe testy na szczelność połączeń, rezystancję itp. W połączeniu z testami prowadzonymi przez maszynę zaciskającą - daje to pewność ze wyrób jest bez wad. Od jakości i bezawaryjności wiązki zależeć będzie jakość działania maszyny, często kilkadziesiąt lub kilkaset razy droższej niż sama wiązka. Oczywiście wszystkie procesy ujęte zostały w dokumentacji ISO 9001:2000, potwierdzone certyfikatem przyznanym przez firmę DNV w 2005.

Zestawy wskaźników

Oddzielną gałąź produkcji stanowią zestawy wskaźników. Wykonywane są one według dostarczonych przez klienta charakterystyk elektrycznych oraz szaty graficznej opracowanej na życzenie i zgodnie z wymaganiami klienta. W celu zachowania wysokiej jakości i niezawodności działania przez lata pracy w trudnych warunkach stosujemy podzespoły elektroniczne oraz komponenty przeznaczone do przemysłu motoryzacyjnego.

Nowoczesna technologia

Do napędu wskazówek wskaźników analogowych stosujemy silniki krokowe sterowane mikrokontrolerami. Do wyświetlania danych cyfrowych oraz komunikatów służą wyświetlacze LCD alfanumeryczne lub graficzne. Symbole kontrolek i podzielnie wskaźników są podświetlane wysokiej jakości diodami LED. Technologia wykonania podzielni zapewnia dobrą widoczność świecących kontrolek w ostrym słońcu jak i nocą. Oprogramowanie mikrokontrolerów umożliwia zmianę charakterystyk wskaźników bez konieczności wykonywania jakichkolwiek zmian na płytce elektroniki.

Dzięki temu zmiany w programie oraz programowanie zestawów może być wykonane przez klienta zależnie od bieżących potrzeb, bez konieczności przesyłania wskaźników do firmy. Obecnie trwają prace nad interfejsem graficznym na PC umożliwiającym użytkownikowi znacznie większą kontrolę nad parametrami oprogramowania Produkujemy też zestawy wskaźników z magistralą CAN i dużym wyświetlaczem graficznym. Zestawy te mają przyciski sterujące umożliwiają użytkownikowi wybierać dane, które będą wyświetlane.

Indywidualność projektów

Dla każdego klienta, z uwagi na jego specyficzne wymagania, wykonywana jest inna szata graficzna zestawu, dopasowywany jest układ kontrolek i rozmieszczenie zegarów. Oprogramowanie, ze względu na użyte funkcje dla każdego typu jest również unikatowe. Na podstawie otrzymanych informacji o urządzeniu powstaje indywidualny projekt graficzny podzielni. Eltem sugeruje również wykorzystanie dodatkowych opcji oraz tworzy wstępny projekt ekranów graficznego wyświetlacza LCD. Po uwzględnieniu modyfikacji klienta i akceptacji dokumentacji, po około 4 miesiącach gotowy jest działający prototyp.

Inne projekty

Mając już opanowaną i sprawdzoną technologie montażu i programowania zestawów wskaźników, firma zaczęła wykonywać pulpity sterownicze i innego rodzaju urządzenia i kontrolery wraz z oprogramowaniem, na potrzeby innych klientów. Dodatkowe i szersze informacje o firmie mogą Państwo odnaleźć na stronie www.eltem.pl .

Eltem Sp. z o.o.
www.eltem.pl

Zobacz również