Dławnice kablowe AGRO z technologią kompresji

| Technika

Dławnice, czyli elementy przepustowe obudowa-kabel, mają decydujące znaczenie przy wprowadzaniu kabli na zewnątrz maszyn, instalacji, szaf sterowniczych w bezpieczny i trwały sposób. Dławnica musi być skonstruowana tak, aby była niewrażliwa na czynniki zewnętrzne. Nieważne, czy wieje, czy pada, czy jest zimno lub ciepło, czy występują wstrząsy lub promieniowanie UV - musi ona zapewnić, że kable wychodzące z obudowy nie mogą się poluzować ani ulec uszkodzeniu.

Dławnice kablowe AGRO z technologią kompresji

Ciekawym rozwiązaniem technicznym zapewniającym wysokie walory techniczne i funkcjonale dławnic kablowych można znaleźć w ofercie firmy Agro. W przypadku głównej serii wyrobów o nazwie Agro Progress wykorzystuje ona tzw. technologię kompresji.

Jej główną zaletą jest to, że wysoką szczelność przejścia oraz odciążenie naciągu kabla zapewnia jedynie gumowa wkładka uszczelniająca, która jest na całej swojej długości dociśnięta do kabla zabezpiecza w ten sposób oraz chroni kabel, zapewniając elastyczne połączenie, a więc bez stosowania twardych komponentów.

Warto dodać, że ten docisk tworzy połączenie o nadzwyczajnej niezawodności, bo obudowa dławnicy otacza wkładkę uszczelniającą i zapewnia w ten sposób ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Z tego powodu dławnice Agro z technologią kompresji szczególnie godne są polecenia w zastosowaniach dynamicznych, a więc tam, gdzie położenie obudowy lub kabla się zmienia.

Zasada funkcjonowania dławnic Progress z technologią kompresji

  • dolną część dławnicy wkręca się w obudowę; istnieje możliwość zamocowania nakrętki zabezpieczającej (tzw. kontrnakrętka),
  • kabel wprowadza się przez wkładkę uszczelniającą z odpowiednim otworem, następnie taką wkładkę wkłada się do dolnej części; nacięcia we wnętrzu dolnej części i pasujące do nich żeberka we wkładce uszczelniającej gwarantują, że wkładka uszczelniająca przy dociąganiu nakrętki czołowej nie będzie się obracać (zabezpieczenie przed przekręceniem),
  • przy dociąganiu nakrętki czołowej dławnicy zmniejsza się objętość wewnętrzna korpusu dławnicy.

Wkładka uszczelniająca jest ściskana (kompresowana) i wchodzi miękko w wyprofilowany stożek nakrętki czołowej, dzięki czemu kabel na całej długości przepustu ma stabilną ochronę. Powstaje wpust kablowy szczelny do IP68 oraz chroniące kabel odciążenie naciągu o dużej powierzchni. Nie ma krawędzi lub punktowych miejsc nacisku, które mogłyby uszkodzić lub przetrzeć zewnętrzną otulinę kabla.

Budowa modułowa

Zaletą systemu dławnic Agro Progress jest także modułowa budowa. Poszczególne komponenty można w razie potrzeby i wymagań łączyć ze sobą. Zarówno obudowa, jak i wkładki uszczelniające są wykonane z różnych materiałów. Obudowy są dostępne w wersji z niklowanego mosiądzu, stali A2/A4 lub z wysokojakościowego poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym.

Oprócz standardowych wkładek uszczelniających z tworzywa TPE do szerokiego zastosowania w normalnych warunkach środowiskowych, w asortymencie znajdują się wkładki uszczelniające do wysokich temperatur do 200°C oraz specjalne wkładki uszczelniające odporne na chemikalia z tworzywa FPM. Poza tym dostępne są wkładki uszczelniające ze specjalnego tworzywa TPE według normy europejskiej EN 45545 do ochrony przeciwpożarowej w pojazdach szynowych.

Astat
www.astat.com.pl

Zobacz również