Przyciski i moduły podświetlane diodami LED

| Prezentacje firmowe Artykuły

Spółka Elproma Elektronika istnieje od 1992 roku. Klientom oferuje wysokiej jakości podzespołów elektronicznych wytwarzanych w Europie, USA i Azji. Elproma już blisko 15 lat jest głównym dostawcą przełączników i złączy na rynku polskim, a od 5 lat producentem urządzeń do bezprzewodowej transmisji danych GPRS/GSM.

Przyciski i moduły podświetlane diodami LED

Posiadamy ofertę pozwalającą swobodnie dopasować wybrane elementy do potrzeb projektu, oszczędzając tym samym licznych kłopotów z adaptowaniem rozwiązań do tego, co oferuje rynek podzespołów azjatyckich w Polsce.

Mikroprzyciski

Coraz większą popularnością wśród polskich producentów cieszą się mikroprzyciski podświetlane diodami LED. Właśnie w tej gałęzi podzespołów bardzo ciekawą ofertę prezentuje duńska firma MEC. Seria IlluMec to nowej generacji przyciski dostępne w wielu opcjach LED: zielonej, czerwonej, żółtej, niebieskiej oraz dwukolorowej. Dzięki nowej dwukolorowej diodzie LED inżynierowie będą mieli większe możliwości tworzenia przyjaznych i wysoce zintegrowanych paneli przednich.

Nowa seria nosi nazwę 4A i jest następną generacją doskonale już znanej serii 3A, jednakże wszystkie nakładki są kompatybilne z nowymi przyciskami i nadal mogą by podświetlane w całości lub punktowo z zastosowaniem soczewek. Przyciski z serii 4A, tak jak cała rodzina elementów MEC, są dostępne w wersji do montażu przewlekanego i SMD.

Są niezwykle trwałe, charakteryzują się stopniem ochrony IP67, a ich żywotność wynosi aż 10 milionów cykli! Szeroka gama kolorów i różne kształty przycisków dają konstruktorom i projektantom możliwość wykonania niezwykle estetycznego interfejsu użytkownika oraz obudowy, co zresztą coraz częściej staje się kluczowe w projekcie. Jedynym ograniczeniem jest tu tylko wyobraźnia.

Na szczególną uwagę zasługuje nowa wersja kwadratowych klawiszy z serii 1K, 1KB i 1KC o wielkości 14,3×14,3mm, które mogą być stosowane razem z ramką umieszczaną na panelu przednim. Dla przełączników podświetlanych firma Mec stworzyła specjalną linię kapturków transparentnych lub wykonanych z matowego białego materiału. Oprócz możliwości doboru wysokości klawisza, Mec oferuje również możliwość wykonania legend.

Moduły sterujące

Ciekawym pod względem funkcjonalności rozwiązaniem w rodzinie przycisków MEC są gotowe moduły NaviMec oraz ControllMec, służące do sterowania urządzeniami. Moduł Navimec składa się z 5 przycisków i klawiszy dostępnych w dowolnej konfiguracji kolorystycznej, jak również w wersji podświetlanej o bardzo atrakcyjnym wyglądzie. Dla projektantów i konstruktorów otwiera to nowe i wcześniej niedostępne możliwości.

Linia Navimec spełnia funkcję joysticka służącego do nawigacji w górę/dół, prawo/lewo, a także oferuje funkcję centrum używaną głównie jako klawisz Enter. Mec wprowadził również gotowy moduł, w którym przełączniki są umieszczone na płytce PCB wraz ze złączem. Płytka PCB zawiera otwory umożliwiające łatwy montaż na przednim panelu. Controlmec to nowa wersja modułu będącego rozszerzeniem systemu Navimec, przeznaczona do zastosowań zewnętrznych. Atutem tego modułu jest jego wodo- i pyłoszczelność, co czyni go bardzo atrakcyjnym w szerokiej gamie zastosowań.

Zaawansowana technika uszczelnienia wykorzystywana jest w celu zapewnienia maksymalnej niezawodności, nawet w najbardziej wymagających aplikacjach. Produkty firmy Mec dzięki swojej jakości i różnorodności zapewniają nieograniczone pole manewru dla inżynierów. Wszystkie przełączniki mają budowę modułową i zostały zaprojektowane tak, aby móc je dopasować do różnego rodzaju aplikacji.

Przyciski pod folię

FoilMec to nowy przycisk zoptymalizowany do pracy pod folią z możliwością podświetlenia aż czterema diodami LED montowanymi bezpośrednio na płytce PCB. Ze względu na dużą powierzchnię kapsułki, a co za tym idzie dużą powierzchnię nacisku, idealnie nadaje się do urządzeń, w których klawiatura foliowa jest bardzo często używana. FoilMec stanowi świetną alternatywę dla klawiatur membranowych.

AquaMec

AquaMec to rozwiązanie stosowane do zabezpieczania przycisków i paneli pracujących w trudnych warunkach atmosferycznych. Dzięki silikonowym kapturkom można montować przyciski w panelach sterujących w maszynach narażonych na niesprzyjające warunki środowiska oraz zapylenie i wilgoć. Za pomocą przeźroczystego kapturka można w łatwy sposób uzyskać estetyczny i funkcjonalny podświetlany przycisk, jednocześnie zachowując jego pełną odporność.

Kapturki, dostępne w wersji przeźroczystej i czarnej, są montowane do panelu za pomocą gwintowanej tulei z uszczelką. Mechaniczna wytrzymałość silikonowego kapturka wynosi minimum 2 miliony cykli, przy czym zastosowany pod nim przycisk firmy Mec nadal zachowuje swoje właściwości. Elementy tej serii stosuje się z przyciskami z serii MultiMec i IlluMec.

Elproma Elektronika
www.elproma.com.pl