Rozmowa z Anetą Grabowską, dyrektorem regionalnym Farnell na Polskę i Kraje Bałtyckie

| Prezentacje firmowe Artykuły

Farnell inwestuje w innowacyjne projekty i rozwój przyszłej kadry inżynierskiej

Rozmowa z Anetą Grabowską, dyrektorem regionalnym Farnell na Polskę i Kraje Bałtyckie

Farnell, wiodący dystrybutor podzespołów elektronicznych, części elektrycznych i produktów do konserwacji i utrzymania ruchu, nieustannie umacnia swoją pozycję w Polsce i innych krajach Europy Wschodniej od bezpośredniego wejścia na rynek 4 lata temu. Firma, poza dystrybucją komponentów, skupia się również na wspieraniu rozwoju młodej kadry inżynierskiej poprzez organizowanie bezpłatnych szkoleń i seminariów na uczelniach oraz sponsorowanie projektów studenckich kół naukowych.

  • Dlaczego rozwój przyszłej kadry inżynierskiej w Polsce jest dla firmy istotny?

Wspieranie młodych inżynierów w Polsce jest dla nas niezwykle ważne, gdyż zapewnia dalszy rozwój technologii i ułatwia wprowadzanie nowych, innowacyjnych rozwiązań do użytku. Posiadanie dobrze wyszkolonej kadry inżynierskiej jest również istotnym atutem dla branży elektronicznej w Polsce. Bliska współpraca z uczelniami wyższymi to jeden z elementów globalnej strategii firmy, która pozwala nam na nawiązanie kontaktu z projektantami elektroniki zanim zaczną pracę w zawodzie. Dzięki temu poznajemy potrzeby nowego pokolenia inżynierów i jesteśmy w stanie dostosować do nich naszą ofertę.

  • W jaki sposób wspieracie młodych projektantów?

Regularnie organizujemy bezpłatne seminaria na politechnikach w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i innych miastach, na których przedstawiamy najnowsze produkty i technologie oraz ich zastosowania. Organizacja tych seminariów jest możliwa dzięki naszej bliskiej współpracy z 3500 światowej klasy producentami elektroniki, których inżynierowie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z studentami.

Dodatkowo, oferujemy uczelniom bezpłatne szkolenia oprogramowania EDA CadSoft Eagle do projektowania płytek drukowanych, które dostępne jest jedynie w naszej ofercie. Drugim obszarem naszej współpracy z młodą kadrą inżynierską jest sponsorowanie projektów badawczych oraz konkursów i festiwali. W zeszłym roku sponsorowaliśmy bardzo dużo projektów związanych z robotyką, między innymi festiwal robotyki Robocomp organizowany na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz projekt bezzałogowego robota quada zaprojektowanego przez koło naukowe Cyborg++ z Politechniki Warszawskiej.

Obecnie współpracujemy z Państwowym Instytutem Automatyki i Pomiarów przy organizacji ogólnopolskiego konkursu "Młodzi Innowacyjni" na najlepszą pracę dyplomową z dziedziny automatyki, robotyki i pomiarów. W tym roku planujemy nadal rozwijać naszą współpracę z uczelniami wyższymi i środowiskiem studenckim, zamierzamy zorganizować szereg seminariów na politechnikach w różnych rejonach Polski oraz sponsorować najciekawsze z projektów młodych inżynierów.

  • Jaką rolę pełni portal element14 w działaniach firmy Farnell?

Element14 to portal społecznościowy dla projektantów elektroniki, który stanowi miejsce pracy i spotkań inżynierów z całego świata. Jest to również bogate źródło dokumentacji technicznej, schematów blokowych, not aplikacyjnych i wielu innych informacji technicznych pochodzących od naszych dostawców. W erze mediów socjalnych, portal jest doskonałym przykładem na to, jak dostosowujemy naszą ofertę do potrzeb nowego pokolenia projektantów elektroniki.

Stosunkowo niedawno stworzyliśmy specjalną stronę wewnątrz portalu element14 poświęconą projektom młodych inżynierów, które sponsorujemy. Znajdują się tam informacje o projektach studentów nie tylko z Polski, ale z wielu krajów na całym świecie, dzięki czemu możliwa jest wymiana pomysłów i informacji.

Na stronie "Academia" www.element-14.com/community/community/ academia znajduje się również specjalna zakładka z ofertami pracy dla absolwentów uczelni wyższych oraz bardziej doświadczonych inżynierów. Dodatkowo organizujemy szereg szkoleń produktowych online, w formacie webex, które przeprowadzane są przez doświadczonych inżynierów i specjalistów w branży.

  • Co jeszcze możecie zaoferować projektantom elektroniki?

Farnell oferuje przede wszystkim szybki i łatwy dostęp do bardzo szerokiej oferty produktowej, najnowszych technologii oraz doskonałą obsługę klienta i bezpłatną pomoc techniczną. Możliwość zamawiania produktów online, płatności w lokalnej walucie oraz szybka dostawa zamówień za 20zł to tylko niektóre z naszych atutów. Co nas wyróżnia to wartość dodana produktu, czyli szczegółowe opisy produktów, dostęp do tysięcy kart katalogowych producentów i not aplikacyjnych oraz posiadanie w naszej ofercie oprogramowania CadSoft Eagle i interfejsu DesignLink.

Oprogramowanie to, dostępne jedynie w naszej ofercie, jest prostym w użyciu narzędziem EDA, które w połączeniu z interfejsem DesignLink pozwala na projektowanie płytek drukowanych PCB przy użyciu produktów z naszej oferty. Szeroki wybór wariantów oprogramowania oraz jego jakość, nieustannie udoskonalana przez niemieckich inżynierów z CadSoft pozwala nam na wspieranie inżynierów od samego początku procesu projektowania.

  • Jakie są Wasze cele i plany na najbliższy okres?

Planujemy umocnić swoją pozycję na rynku poprzez budowanie długotrwałych relacji z klientami. W dużym stopniu zamierzamy skupić się na udoskonaleniu naszej strony internetowej, aby jeszcze bardziej ułatwić naszym klientom dokonywanie zakupów online na www.farnell.com/pl. Nadal będziemy wzbogacać naszą ofertę produktową o nowe technologie i produkty niszowych dostawców. Dodatkowo, planujemy przedstawić możliwości, jakie daje portal element14 większej części naszych klientów, gdyż wierzymy, że przyszłość branży elektronicznej leży w współpracy inżynierów i producentów elektroniki na skalę globalną.

Zapraszamy wszystkich projektantów elektroniki i inżynierów zajmujących się automatyką do odwiedzenia naszego stoiska na targach Automaticon w hali 3, stoisko H11-J12.

Farnell
www.farnell.com/pl