Wyświetlacze LCD wg wymagań klienta - reaktywacja?

| Prezentacje firmowe Artykuły

Firma JM elektronik od ponad 15 lat oferuje swoim klientom wyświetlacze ciekłokrystaliczne wykonanych według ich wymagań. Pierwsza połowa zeszłej dekady to czas ewidentnego boomu na tego typu rozwiązania. Były to wtedy na naszym rynku rozwiązania i produkty zdecydowanie "z górnej półki". Od 2005 roku, zainteresowanie producentów innowacyjnych produktów kierowało się w stronę wyświetlaczy początkowo CSTN, potem w kierunku wyświetlaczy TFT.

Wyświetlacze LCD wg wymagań klienta - reaktywacja?

Na rynku prostych wyświetlaczy ciekłokrystalicznych następowała pewna stagnacja, jeśli chodzi o liczbę nowych rozwiązań. Pojawiające się wtedy projekty były jednak bardziej zaawansowane technologicznie, np. alfanumeryczne, alfanumeryczne z dodatkowymi piktogramami lub graficzne. Ich cechą wspólną była integracja kontrolera COG (Chip On Glass) na szkle wyświetlacza.

Najczęściej taki moduł miał zintegrowane podświetlenie LED. Takie rozwiązania skierowane były do produktów klasy średniej. Z jednej strony musiały być produkty innowacyjne, z drugiej strony był silny nacisk na niskie koszty. W realiach naszej gospodarki, przy stosunkowo krótkich seriach produkcyjnych, osiągnięcie niskich kosztów nie zawsze było możliwe.

Od około dwóch lat można zauważyć ciekawą tendencję. Znowu wzrasta zainteresowanie prostymi wyświetlaczami, panelami, często całkiem małymi. Jest to trend całkiem niezależny od rozwoju rynku wyświetlaczy TFT. O ile kilka lat temu kolorowe wyświetlacze, zastępowały wyświetlacze LCD (panele i moduły), to teraz jest to rozwój obu rynków całkiem niezależny.

Oba typy wyświetlaczy znalazły całkiem niezależne obszary rynku. W czasie, gdy mikrokontroler kosztujący pół dolara, potrafi obsłużyć wyświetlacz LCD kosztujący także tyle, pojawiają się niezliczone pomysły, nowe obszary zastosowań, często czysto "komercyjnych", gdzie kilka lat temu niewyobrażalne było, aby tam włożyć elektronikę, a do tego z wyświetlaczem.

Poczynając od prostych przełączników elektrycznych z wizualizacją stanu, przez zabawki, termometry, tempomaty, regulatory, zegarki, słuchawki, liczniki, STB. To wszystko skierowane jest teraz do segmentu rynku urządzeń najtańszych, powszechnie dostępnych w sklepach. Przyglądając się tym tendencjom na rynku i bazując na naszym doświadczeniu, zoptymalizowaliśmy naszą ofertę, aby jeszcze lepiej odpowiedzieć na potrzeby naszych klientów.

Zredukowaliśmy do minimum koszty NRE (tooling charge). Do niedawna były one główną barierą w podjęciu decyzji o wdrożeniu nowego, wykonanego specjalnie do nowego urządzenia wyświetlacza LCD. Firmy bały się podjąć ryzyko i odpowiedzialność w przypadku niepowodzenia produktu na rynku.

W chwili obecnej koszty te, są całkowicie akceptowalne i nie stanowią poważnego obciążenia w budżecie projektu, a co za tym idzie, dużo łatwiej jest podjąć decyzję wykonania próbnej partii produktu z LCD. JM elektronik oferuje swoim klientom customizowane wyświetlacze LCD z ciekłymi kryształami TN, STN, FSTN, mogące pracować w dowolnym trybie pracy wyświetlacza (pozytywowy lub negatywowy, odbiciowy, transmisyjny lub transfleksyjny).

Zgodnie z życzeniem klienta, wyświetlacz może być wyposażony w metalowe wyprowadzenia, przewodzące gumy lub tasiemkę FPC. Napięcia optymalnej pracy wyświetlaczy dostosujemy do potrzeb aplikacji i stosowanego kontrolera LCD w przedziale 0,9-5V. W chwili obecnej zakres temperatur pracy sięga od -30°C do +70°C, nie jest już wynikiem budzącym podziw.

Wyświetlacz może być wyposażony w podświetlenie LED zintegrowane z LCD lub jako osobny element zestawu. Kolor podświetlenia jest ograniczony tylko dostępnością kolorów chipów LED montowanych w podświetleniach. Dalszym elementem integracji i doposażenia wyświetlacza jest naklejenie kontrolera COG na szkło wyświetlacza.

Daje to nowe możliwości wyświetlaczom, gdyż ze zwykłego panelu LCD, którego liczba segmentów ograniczona jest często od kilku - kilkunastu do kilkuset segmentów, przeskakujemy w obszary zastosowań wyświetlaczy alfanumerycznych lub graficznych. Oczywiście na szczycie integracji systemów i "wyposażenia" wyświetlacza jest zintegrowanie takiego wyświetlacza z kontrolerem wyświetlacza oraz kontrolerem przycisków wykonanych w technologii pojemnościowej.

To wszystko można osiągnąć stosując 1 kontroler o wartości rynkowej znacznie poniżej 1 dolara! Klienci często zastanawiają się jak zacząć swój projekt LCD. Obawiają się, że będą musieli wykonywać rysunki techniczne czy dostarczyć całą dokumentację. Jednakże rzeczywistość jest dużo prostsza. Wystarczy pomysł, wizja takiego wyświetlacza nawet w postaci odręcznego rysunku.

Dalsze prace projektowe uwzględniające wszelkie specyficzne wymagania wykonuje JM elektronik a klient dostaje do akceptacji kolejne fazy projektu. Firma pomoże swoim doświadczeniem w doborze optymalnych technologii, a jako usługę wartości dodanej, zmontuje cały układ w naszym dziale produkcji kontraktowej. Więcej informacji znajduje się stronie www.jm.pl/customlcd lub tel. 32 339 69 14

JM elektronik
www.jm.pl

Zobacz również