Nowy single-chip solution AtmegaRFR2 firmy Atmel
| Prezentacje firmowe ArtykułyW ofercie firmy Atmel pojawiła się kolejna generacja popularnego układu AtmegaRFR2. Jest to połączenie 8-bitowego mikrokontrolera z transceiverem 2,4 GHz 802.15.4 o bardzo niskim poborze mocy. Oba te bloki są dostępne w jednej obudowie jako układ scalony typu SoC. Nowa wersja jest oczywiście kompatybilna pinowo z poprzednią wersją Atmega128RFA1.
Nowy układ wspiera znaną z AT86RF233 funkcjonalność Antenna Diveristy, czyli możliwość podłączenia dwóch anten wraz z automatyczną selekcją połączenia o lepszej jakości. Został wyposażony w szereg interfejsów komunikacyjnych (UART, TWI, SPI), 10-bitowy przetwornik ADC, komparator AC, czy Crypto Engine AES.
AtmegaRFR2 będzie dostępna w trzech wersjach pamięci:
- 64 KB Flash/2 KB EEPROM/8 KB SRAM,
- 128 KB Flash/4 KB EEPROM/16 KB SRAM,
- 256 KB Flash/8 KB EEPROM/32 KB SRAM.
Takie zróżnicowanie pozwala na implementację wszystkich stosów oferowanych przez Atmel, od niewielkiego Lightweight Mesh, przez IEEE802.15.4 MAC, ZigBee RF4CE, ZigBeePRO, po wybrane profile ZigBee. Producentowi udało się znacznie ograniczyć pobór prądu w nowym układzie AtmegaRFR2.
Jest to parametr bardzo istotny dla konstruktorów przy wybieraniu rozwiązania komunikacji bezprzewodowej, gdyż bardzo często elementy te trafiają do urządzeń zasilanych z baterii. W trybie głębokiego uśpienia prąd zasilania spada poniżej 2,15 μA (w warunkach TRX sleep, MCU power save, 32 kHz XTAL, symbol counter running).
Dla trybu aktywnego wielkości poboru prądu wynoszą: 0,26 mA/MHz podczas pracy, 4,1 mA@ 16 MHz (XTAL) i 2,6 mA@ 8 MHz. Jak można zauważyć, zgodnie z danymi podanymi w tabeli pobór prądu w trybie nasłuchu wynosi tylko 6 mA i wynik ten odnosi się do czułości -100 dBm.
Można jeszcze dodatkowo obniżyć pobór prądu, zmniejszając czułość odbiornika. Wraz z pojawieniem się nowej wersji Atmel wprowadził do oferty odpowiadający mu zestaw ewaluacyjny AT256RFR2-EK. Dostępne są także przykładowe aplikacje mogące pracować na AtmegaRFR2.
Nowy stos Lightweight Mesh
Wraz ze wzbogacaniem oferty sprzętowej w obszarze komunikacji bezprzewodowej rozwijane jest także oprogramowanie. Atmel proponuje w tym zakresie konstruktorom nowy stos o nazwie Lightweight Mesh.
Jak sama nazwa wskazuje ma to być "lekki" stos umożliwiający tworzenie sieci typu mesh. Na rysunku pokazano przykład sieci opartej na stosie Lightweight Mesh. Stos ten pracować może na wszystkich transceiverach IEEE 802.15.4oraz rozwiązaniach SoC Atmel.
Jego podstawowe cechy to:
- prosty w konfiguracji i użyciu,
- do 65535 nodów w jednej sieci (limit teoretyczny),
- do 65535 niezależnych sieci PAN na jednym kanale,
- do 15 niezależnych endpointów,
- niewymagane dedykowane urządzenie do startu sieci,
- brak okresowych ramek konfiguracyjnych okupujących pasmo,
- dwa możliwe typu urządzeń w sieci:
- z funkcją rutingu (adres<0×8000)
- bez funkcji rutingu (adres>=0×8000)
- po włączeniu zasilania urządzenie jest gotowe do transmisji, brak procedur dołączania do sieci,
- automatyczna funkcja odnajdywania ścieżki do urządzenia poza zasięgiem,
- tablice routingu aktualizowane automatycznie,
- odrzucanie dublujących się ramek,
- małe wymagania pamięci - poniżej 8 KB Flash oraz 4 KB RAM dla typowej aplikacji.
Ze strony http://www.atmel.com/tools/lightweight_mesh.aspx pobrać można opisany stos. Jest on oczywiście bezpłatny a w pakiecie znajdują się także przykładowe aplikacje na wybrane układy Atmela.
Mariusz Rudnicki
JM Elektronik
www.jm.pl