Ramiona nośne Rittal dla stanowisk człowiek-maszyna

| Prezentacje firmowe Artykuły

W budowie maszyn bardzo duże znaczenie odgrywa interfejs człowiek-maszyna. Przy podjęciu decyzji o zakupie często decyduje nie tylko jakość wytwarzanych przez maszynę produktów lub samej maszyny, lecz także możliwość łatwej i bezpiecznej jej obsługi. Zajmująca się budową maszyn firma Laempe & Mössner w zakresie stanowisk realizujących interfejs człowiek-maszyna stawia na systemy ramion nośnych i obudów obsługi Rittal, aby w ten sposób zagwarantować wysoką jakość swoich urządzeń.

Ramiona nośne Rittal dla stanowisk człowiek-maszyna

Do produkcji metalowych odlewów z pustymi przestrzeniami z użyciem form piaskowych potrzebne są rdzenie, które składają się głównie z piasku. Umieszcza się je w tych miejscach formy, w których później ma powstać wolna przestrzeń. W nowoczesnych odlewniach do produkcji takich rdzeni używa się tak zwanych strzelarek, które wytwarzają rdzenie z piasku i środków wiążących. Termin "strzelanie" wynika z zasady działania tych maszyn, w których sprężone powietrze pod wysokim ciśnieniem w ułamku sekundy wstrzeliwuje przygotowany piasek do formy. Światowym liderem takich strzelarek jest średniej wielkości przedsiębiorstwo Laempe & Mössner.

Możliwie mało wariantów

Fot. 1. Obudowa CP i dopasowany system ramienia nośnego tworzą optymalne stanowisko sterujące

Strzelarki Laempe & Mössner są dostępne w różnych typach różniących się maksymalną objętością piasku do strzelania oraz możliwościami mocowania najróżniejszych narzędzi do produkowanych rdzeni. Architektura sterownicza jest podobna we wszystkich maszynach. PLC steruje wszystkimi przebiegami w maszynie, natomiast na stanowisku człowiek-maszyna znajduje zastosowanie komputer typu panel PC z ekranem dotykowym. Tutaj użytkownik może wprowadzać wszystkie niezbędne parametry. Jednocześnie w formie graficznej przedstawiany jest aktualny stan maszyny. Poza panelem PC niezbędnych jest jeszcze kilka dodatkowych elementów, jak wyłącznik awaryjny, lampy sygnalizacyjne, zawory i wskaźniki ciśnienia. Wszystkie komponenty mieszczą się w obudowie firmy Rittal z serii Comfort Panel.

Obudowa ta dzieli się na trzy logiczne jednostki: w środku jest zamontowany komputer panel PC, w dolnej są umieszczone przełączniki, lampy i inne urządzenia sygnalizacyjne i obsługowe. Na górze znajdują się ciśnieniomierze oraz zawory do obsługi systemu pneumatycznego i próżniowego. Ten logiczny podział oraz obszerne zwymiarowanie obudowy umożliwiają zrealizowanie w pewnym sensie standaryzacji obudowy.

Zmienny panel obsługi można łatwo dopasować

Fot. 2. Z elementem kątownikowym ramienia nośnego można bez problemu zintegrować lampę sygnalizacyjną bez potrzeby dodatkowych czynności jak wiercenie lub frezowanie

Inżynierowie Laempe & Mössner wymyślili również ciekawe rozwiązanie płyty czołowej obudowy. Jej środkowa część standardowo zawiera wycięcie pod 12-calowy panel PC, który znajduje zastosowanie w większości maszyn. Jeżeli klient życzy sobie inny panel, to do dyspozycji są rezerwowe płyty, w których można szybko wykonać odpowiednie wycięcie za pomocą obrabiarki numerycznej. Górna i dolna płyta czołowa również mają postać części standardowych. Tutaj są już wykonane wszystkie możliwe otwory pod elementy obsługi i wskaźniki w formie siatki. Następnie do właściwej płyty czołowej przykleja się dodatkową, cienką płytę z tworzywa sztucznego, na której są również nadrukowane opisy. Na tej płycie znajdują się już tylko te otwory, które są faktycznie potrzebne w danej maszynie. Taka konstrukcja umożliwia również późniejsze zamontowanie dodatkowych przycisków lub innych elementów obsługi.

System ramienia nośnego ze zintegrowanym uchwytem lamp sygnalizacyjnych

Fot. 3. Także po montażu ramię nośne można łatwo wyregulować za pomocą dwóch łatwo dostępnych śrub

Do zamocowania obudowy obsługi do maszyny wykorzystany został system ramienia nośnego Rittal CP 120. Rozwiązanie to pochodzi z nowego modułowego systemu ramion nośnych, o jednolitej stylistyce dla stopni obciążenia 60, 120 lub 180 kg - każdorazowo w odniesieniu do długości ramienia nośnego wynoszącej 1 m. Szczegóły konstrukcyjne systemu ramion nośnych oferują konstruktorom maszyn kilka korzyści, np. elementy kątowe, które łączą część poziomą ramienia nośnego z częścią pionową, i są dostępne ze zintegrowanym uchwytem lamp sygnalizacyjnych. Tego typu lampy w strzelarkach informują przykładowo o aktualnym cyklu maszyny lub o awarii. Standardowe lampy sygnalizacyjne można zainstalować do zintegrowanych uchwytów jednym ruchem ręki, bez potrzeby dodatkowych czynności jak wiercenie lub frezowanie.

Montaż systemu ramienia nośnego jest bardzo łatwy. Trzy różne rozmiary są wzajemnie kompatybilne i można je łączyć za pomocą adapterów systemowych. Zainstalowane ramię nośne można bardzo łatwo wyregulować. Użytkownik zdejmuje osłonę przegubu lub elementu kątownikowego i uzyskuje dostęp do dwóch śrub regulujących. Równie łatwe jest także ograniczenie kąta obrotu ramienia nośnego za pomocą dodatkowej śruby w obrotnicy. Ponadto profile nośne systemu oferują wystarczająco dużo miejsca na niezbędne przewody elektryczne i pneumatyczne.

Optymalne rozwiązanie stanowiska sterującego

Obecnie Laempe & Mössner w obudowy obsługi i ramiona nośne modułowego systemu Rittal wyposaża praktycznie wszystkie swoje maszyny. Dotychczas firma zbierała zawsze pozytywne doświadczenia. Poza nowoczesnym wyglądem pasującym do nowoczesnych strzelarek, najbardziej przekonujące okazały się przede wszystkim wysoka jakość i przemyślana konstrukcja.

Rittal Sp. z o.o.
www.rittal.pl