Oferta Contrans TI dla producentów oświetlenia

| Prezentacje firmowe Artykuły

Contrans TI poszerza ofertę komponentów do aplikacji oświetleniowych w technice LED. Naszym partnerom oferujemy półprzewodnikowe sterowniki diod LED do układów o zasilaniu stało- i zmiennoprądowym, diody i moduły LED, ferrytowe i nanokrystaliczne elementy indukcyjne, filtry i zabezpieczenia przeciwprzepięciowe oraz złącza przeznaczone do techniki oświetleniowej. Udzielamy pomocy technicznej projektantom zasilaczy i sterowników diod LED.

Oferta Contrans TI dla producentów oświetlenia

Energia dla diody LED

Producenci półprzewodników nie ustają w wysiłkach, by zaoferować konstruktorom nowe interesujące rozwiązania, pomocne w pokonaniu największych bolączek, hamujących ekspansję półprzewodnikowych źródeł światła: dużego stopnia skomplikowania i relatywnie wysokiej ceny. Kreatywne podejście nierzadko skutkuje powstaniem rozwiązań o nietypowej, ale świetnie dopasowanej do potrzeb aplikacji architekturze.

Układ scalony HV9805 firmy Supertex (rys. 1) to sterownik przeznaczony do pracy z półprzewodnikowym źródłem światła złożonym z wielu diod LED w formie łańcucha o wysokim sumarycznym napięciu pracy. Taka budowa ma wiele zalet: pozwala dowolnie i bez użycia elementów optycznych kształtować emiter i jego strumień światła oraz ułatwia chłodzenie układu.

Kontroler HV9805 steruje pracą 2-stopniowego układu zasilania. Pierwszy element układu to impulsowy stopień podwyższający napięcie, odpowiedzialny za regulację współczynnika mocy i dostarczenie prądu o odpowiednim napięciu do drugiego stopnia. Liniowy stopień końcowy odpowiada za regulację prądu diod LED.

Typowym obciążeniem zasilacza jest łańcuch diod LED o sumarycznym napięciu 430 V. Typowo pierwszy stopień zasilacza dostarcza napięcie o nieco wyższej wartości. Jeśli różnica napięć jest wystarczająco duża, źródło prądowe regulatora w drugim stopniu zdolne jest zapewnić stałą i niezmienną wartość prądu diod LED, całkowicie eliminując nieprzyjemny dla użytkownika efekt migotania światła. Zmniejszenie marginesu napięcia pozwala podnieść sprawność układu i zredukować rozmiar niezbędnego w pierwszym stopniu kondensatora elektrolitycznego, kosztem pogorszenia wrażeń estetycznych.

Do sterowania pracą zewnętrznego klucza stopnia podwyższającego użyto układu kaskody z dodatkowym wewnętrznym kluczem MOSFET. Wyeliminowało to potrzebę stosowania dodatkowego obwodu zasilania kontrolera i dodatkowo uprościło aplikację.

Architektura zasilacza na bazie HV9805 to znakomita alternatywa dla znacznie bardziej rozbudowanych 2-stopniowych układów impulsowych. Oferuje relatywnie dużą moc (do 80 W przy napięciu zasilania o wartości 230 V), znakomitą jakość strumienia świetlnego, sprawność energetyczną przekraczającą 90% i wartość współczynnika mocy do 0,99, eliminując potrzebę stosowania transformatora impulsowego, co sprzyja uzyskaniu zwartej konstrukcji.

Złącza, których nie trzeba ukrywać

Stoiska reklamowe, kioski wystawiennicze a nawet domowe meble przykuwają dziś uwagę feerią kolorowych świateł, w znakomitej większości pochodzących z półprzewodnikowych źródeł światła. Wymagają rozbudowanej instalacji oświetleniowej, którą czasem trudno jest ukryć. Połączenia muszą być nie tylko trwałe, ale i estetycznie wykonane. Złącze terminaLED (rys. 2) to nowy produkt firmy Adels Contact, który odpowiada na tego typu potrzeby.

Z punktu widzenia zastosowania terminaLED to listwa połączeniowa (terminal block). Wyróżnia się jednak dzięki nietypowemu kształtowi i obecności oznaczeń, które definiują sposób połączenia. Złącze stosuje się w instalacji oświetleniowych wewnątrz mebli kuchennych i wystawienniczych czy na stoiskach reklamowych.

Atrakcyjna forma wizualna (dysk o średnicy 35 mm) sprawia, że nawet w przypadku, gdy instalacji elektrycznej nie można ukryć, nie razi ona oczu. Złącze przeznaczone jest do szeregowych połączeń reflektorów LED w instalacjach z zasilaczem prądowym. Instalacja tego typu nie wymaga łączenia wielu przewodów do jednego punktu, sprzyja oszczędności przewodu i wygląda estetycznie, a kolejne punkty oświetleniowe podłącza się w identyczny sposób.

Do wykonania montażu nie trzeba stosować specjalnych narzędzi. Przewód połączeniowy (najlepiej 2-żyłowy) nie wymaga wstępnego przygotowania. Po przycięciu na odpowiednią długość wystarczy wsunąć go na miejsce i nacisnąć przycisk zamykający. Nożowy zacisk typu IDC jednocześnie nacina izolację przewodu i zapewnia trwałe połączenie. Prowadzenie instalacji jest ułatwione, dzięki naniesionym na obudowie etykietom IN, LED, OUT i oznaczeniu polaryzacji. Trudno tu o pomyłkę. Gdyby się jednak zdarzyła, zacisk można otworzyć i wykorzystać ponownie.

Przy zastosowaniu przewodu o przekroju 0,5 mm², wytrzymałość prądowa wynosi 6 A. Maksymalne napięcie pracy to 48 VAC (60 VDC). Złącze może pracować w stałej temperaturze do 100°C i wytrzymuje udary do 160°C.

System połączeń do szybkiej budowy instalacji elektrycznej

System połączeniowy AC 166 (rys. 3) to grupa produktów przeznaczonych do budowy instalacji elektrycznej wszędzie tam, gdzie aranżacja ma charakter tymczasowy. Dotyczy to takich miejsc, jak pomieszczenia biurowe wyposażone w lekkie lub przenośne ścianki działowe i sufity podwieszane, pomieszczenia handlowe i stoiska wystawiennicze, które z zasady budowane są z prefabrykowanych elementów. Użycie prefabrykowanych elementów instalacji elektrycznej podnosi jakość i szybkość jej wykonania.

Oferta obejmuje gotowe odcinki przewodów o zróżnicowanych długościach i liczbach żył, złącza z mechanicznym kluczem kodującym i w zróżnicowanej kolorystyce, rozgałęźniki i adaptery, w tym adaptery do systemu Linect, stosowanego w oprawach oświetleniowych. Różnorodność złączy i ich mechaniczne kodowanie pozwala budować instalację w sposób, który wyklucza nieprawidłowe jej połączenie.

Contrans TI oferuje również złącza firmy Adels Contact dla przemysłu oświetleniowego. Oferta obejmuje złącza do zasilaczy i balastów do lamp diodowych i fluorescencyjnych, złącza to hermetycznych opraw oświetleniowych, a także złącza do transformatorów. Złącza wyposażone są w kontakty w zaciskami śrubowymi i samozacinającymi.

Contrans TI Sp. z o.o.
www.contrans.pl