Klawiatury foliowe czy szklane panele dotykowe?

| Prezentacje firmowe Artykuły

Klawiatury foliowe i szklane panele dotykowe są zewnętrznymi elementami urządzeń elektronicznych i służą do komunikowania się użytkownika z urządzeniem. Poza tą podstawową funkcją mają zasadniczy wpływ na wygląd urządzenia, a co za tym idzie na pierwsze wrażenie, jakie wywołuje ono u potencjalnego klienta i użytkownika.

Klawiatury foliowe czy szklane panele dotykowe?

Klawiatury foliowe są rozwiązaniem tańszym a szklane panele dotykowe droższym, ale postrzeganym jako rozwiązanie modne i niezwykle eleganckie. W związku z tym, na początkowym etapie projektowania nowego urządzenia warto sobie zadać pytanie, które z powyższych rozwiązań będzie lepsze dla naszego zastosowania.

Elewacja frontowa wykonana ze szkła jest odporna na działanie czynników chemicznych i klimatycznych. Może być bardzo elegancka, a wykonana z odpowiedniej jakości materiału będzie również odporna na zadrapania i inne narażenia mechaniczne. Grafika jest nadrukowywana na spodniej stronie płyty szklanej. Jej forma ograniczona jest jedynie wyobraźnią zamawiającego, a ze względu na sposób nadruku jest całkowicie odporna na zniszczenie mechaniczne. Integralną częścią takiego panelu jest ekran dotykowy, który zastępuje klawisze i umożliwia adaptacyjne sterowanie elektroniką urządzenia. Najczęściej stosowanymi ekranami dotykowymi są wyświetlacze LCD z umieszczonymi nad nimi panelami pojemnościowymi.

Klawiatura foliowa jest elementem elastycznym, wykonanym z folii poliestrowej. Jest odporna na narażenia chemiczne i klimatyczne, a po naklejeniu na obudowę również na większość narażeń mechanicznych. Grafika elewacji jest nadrukowana na spodniej stronie folii poliestrowej i w związku z tym jest całkowicie odporna na zniszczenie mechaniczne. Ze względu na zastosowanie technologii druku cyfrowego, jej forma ograniczona jest jedynie wyobraźnią zamawiającego. Ponadto klawiatura zawiera zestyki foliowe i zintegrowane diody LED, co umożliwia jej w pełni funkcjonalne sterowanie elektroniką bez konieczności współpracy z dodatkowymi wyświetlaczami lub panelami LCD.

Jak wynika z powyższego opisu, wybór panelu zależy od tego, do jakiego urządzenia zamierzamy go zastosować i jakie funkcje ma ono spełniać.

Panele szklane są rozwiązaniem droższym i efektywnie mogą być zastosowane do urządzeń o złożonym, wielopoziomowym oprogramowaniu, którego zwizualizowanie za pomocą klawiatury foliowej jest trudne lub niemożliwe lub takich, od których wymagamy szczególnie eleganckiego i modnego wyglądu.

Klasyczne klawiatury foliowe są tańsze i powinny być stosowane w urządzeniach prostszych, mogących pracować w trudnych warunkach eksploatacyjnych, ponieważ są dużo bardziej odporne na narażenia środowiskowe.

Tak więc jednoznaczna odpowiedź na zadane w tytule pytanie nie jest możliwa, gdyż wszystko zależy od rodzaju urządzenia, do którego chcemy panel sterowniczy zastosować, warunków jego pracy oraz oczekiwań naszych klientów.

W celu uniknięcia błędów przy doborze panelu sterowniczego należy się skonsultować z jego dostawcą lub producentem, gdyż każdy panel niewłaściwie zastosowany może zaszkodzić finansom i reputacji realizowanego projektu.

Firma QWERTY jest producentem i dostawcą klawiatur foliowych oraz szklanych paneli dotykowych. Zatrudniamy kompetentnych pracowników, którzy z najwyższą starannością zapoznają się z problemami oraz potrzebami i zaproponują najwłaściwsze rozwiązanie, zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym. Mamy 25 lat doświadczeń w tej dziedzinie.

Jacek Jastrzębski
Towarzystwo Elektrotechnologiczne QWERTY Sp. z o.o.

www.qwerty.pl

Zobacz również