Pełna ścieżka migracji oraz zaawansowane funkcje modułów firmy Quectel

| Prezentacje firmowe Artykuły

Coraz częściej słyszy się obecnie o Internecie Rzeczy (Internet of Things), który ma być rozwiązaniem ułatwiającym korzystanie z przedmiotów codziennego użytku. Jednym z naturalnych kierunków rozwoju jest wykorzystanie do komunikacji w tym obszarze infrastruktury, z której korzystamy na co dzień - a więc sieci komórkowej. Liczne użycie modułów komunikacyjnych GSM przez konstruktorów w coraz różnorodniejszych zastosowaniach wymusza na producentach przygotowanie solidnego wsparcia w postaci wartości dodanych - m.in. dodatkowych typów funkcjonalności czy rozbudowanej tzw. ścieżki migracji - tak jak można to zaobserwować w portfolio modułów firmy Quectel.

Pełna ścieżka migracji oraz zaawansowane funkcje modułów firmy Quectel

Fot. 1. Moduł EC20 mini PCIe

W portfolio Quectela znajduje się pełny przekrój komponentów komunikacyjnych GSM/ UMTS/LTE oraz GPS - od mało rozbudowanych modułów 2G przeznaczonych do najprostszych aplikacji, po superszybkie "kombajny" obsługujące LTE i zintegrowane w jednej obudowie razem z modułem GPS.

Tak szeroki wybór umożliwia konstruktorom przygotowanie płytki PCB o charakterze uniwersalnym, co oznacza spore oszczędności kosztów związanych z podwójnym wdrożeniem projektu i niskie koszty modernizacji.

M95-UG95-UG96

Rys. 2. Schematyczne ujęcie ścieżki migracji

Podstawową rodziną pozwalającą na łatwą migrację są moduły komunikacyjne dla sieci komórkowych o symbolach M95-UG95-UG96.

Czterozakresowy moduł M95 jest jednym z najmniejszych rozwiązań tego typu dostępnych w obudowie LCC. Wyróżnia się między innymi niskim zużyciem energii oraz poszerzonym zakresem temperatur pracy, dzięki czemu jest on idealnym rozwiązaniem do zastosowania w przemyśle. Ponadto wszystkie moduły Quectel są produkowane w standardzie ISO TS16949, co zapewnia tym produktom wysoką jakość i dużą niezawodność.

Wspomniana ścieżka migracji obejmuje jako następcę wersję UMTS/HSPA o oznaczeniu UG95. Ma on identyczne wymiary jak M95 i rozkład wyprowadzeń, dzięki czemu możliwe jest zaprojektowanie uniwersalnej płytki pasującej do obu wersji. Z racji większej złożoności modułów UMTS UG95 został wykonany w technologii LGA, co zapewnia też lepsze odprowadzenie ciepła.

Liczne certyfikaty (m.in. CE/GCF/FCC/AT&T/Rogers/PTCRB) zapewniają bezproblemową komunikację na całym świecie. Moduł UG95 jest dostępny w dwóch wersjach: A - przystosowany do amerykańskich częstotliwości oraz E - do europejskich. Razem z powyższymi dwoma modelami można również zestawić kolejny moduł o symbolu UG96, który mimo większych rozmiarów jest kompatybilną pinowo alternatywą i wielozakresową dla modułu UG95. Na rysunku 1 pokazano dopasowanie tych komponentów do ujednoliconego foot-printu na PCB.

UC20-EC20

Rys. 3. Struktura wewnętrzna modułu bez openCPU i z opcją z openCPU (na dole)

Pełna kompatybilność pinowa została też zapewniona w module UC20, który jest najszybszym w ofercie Quectela modułem UMTS. Działa w standardzie HSPA+ i oferuje transfer danych z prędkością 14,4/5,76 Mbps. Wyróżnia się on poza tym obecnością wbudowanego modułu GPS/Glonass, przez co jest korzystną propozycją w aplikacjach wymagających połączenia technologii komórkowej z lokalizacją satelitarną.

Odpowiednikiem dla UC20 w ramach migracji w górę jest z kolei moduł LTE EC20. Moduł został wykonany w technologii LTE kategorii 3 i umożliwia znacznie szybszą komunikację z prędkością do 100/50 Mbps. Na uwagę zasługuje tutaj również to, że oba te moduły są dostępne w wersji miniPCIe, co umożliwia ich użycie również w projektach, gdzie projekt osobnej płytki byłby nieekonomiczny.

OpenCPU

Jedną z najistotniejszych funkcji dodatkowych, którą cenią sobie konstruktorzy, jest z pewnością możliwość zastosowania modułu komunikacyjnego w roli głównego sterownika urządzenia, przez co można wyeliminować zewnętrzny mikrokontroler i tym samym znacznie uprościć konstrukcję urządzenia.

W takim wypadku aplikację, napisaną w języku C, przechowuje się w pamięci modułu. Oparcie sterownika aplikacji na zasobach modułu komunikacyjnego pozwala na znaczne skrócenie czasu potrzebnego na wdrożenie aplikacji, uproszczenie płytki PCB oraz zmniejszenie rozmiarów finalnego urządzenia, co ma szczególne znaczenie w dobie IoT.

QuecLocator

W wybranych aplikacjach, w których nie ma konieczności lub brakuje możliwości użycia modułu GPS, mimo wszystko często spotyka się potrzebę uzyskania przybliżonego położenia urządzenia. W modułach firmy Quectel może to być zapewnione za pomocą funkcji QuecLocator, która na podstawie bazy danych zawierającej współrzędne geograficzne blisko 40 mln stacji bazowych w prawie 240 krajach potrafi zgrubnie określić współrzędne geograficzne lokalizacji modułu. Funkcja taka przydaje się również w sytuacji, w której działanie modułu GPS może być zakłócone, np. we wnętrzu budynków.

Po więcej informacji na temat produktów marki Quectel zapraszamy na nową stronę www.quectel-pl.com lub prosimy o kontakt z firmą Elhurt, która jest oficjalnym dystrybutorem produktów tej marki.

Piotr Choczyński
Elhurt Sp. z o.o.

www.elhurt.com.pl