Technologie bezprzewodowe - przegląd oferty Masters

| Prezentacje firmowe Artykuły

We współczesnym świecie coraz więcej urządzeń musi być inteligentnych, a to głównie oznacza dzisiaj możliwość łączenia się z innymi urządzeniami. Świadomość tych procesów i wiedza potencjalnych inwestorów odnośnie do możliwości i potencjału dostępnych rozwiązań też się poprawiają. Szybki rozwój automatyki w zakresie produkcji, nierzadko wymuszany przez konieczność optymalizacji procesów, minimalizacji zużycia mediów i energii elektrycznej oraz rozwój branż pokrewnych, takich jak utrzymanie ruchu, ochrona i kontrola dostępu, wymusza zainteresowanie łącznością.

Technologie bezprzewodowe - przegląd oferty Masters

Rosnącą potrzebę monitoringu i wizualizacji widać nawet wśród klientów indywidualnych (automatyka domowa). Współczesna technika w wydaniu konsumenckim i profesjonalnym staje się dzisiaj coraz bardziej mobilna. Tablety, laptopy, smartfony pojawiają się w halach fabrycznych, są częścią coraz popularniejszych systemów automatycznego opomiarowania (AMR) i źródłem zapotrzebowania na komunikację bezprzewodową.

Każdy z takich obszarów ma inne wymagania aplikacyjne, standaryzacyjne, radiowe. Z tego powodu przedstawiamy krótki przegląd produktów komunikacyjnych znajdujących się w ofercie firmy Masters, aby przekonać, że w tym niełatwym zadaniu warto sięgnąć po pomoc specjalistów.

GSM/UMTS/LTE

Głównym przeznaczeniem modułów komunikacyjnych działających w oparciu o sieć telefonii komórkowej jest możliwość transmisji różnego rodzaju danych z dużą szybkością i przy dobrym pokryciu całego kraju. Moduły GSM ze względu na atrakcyjną cenę ciągle stanowią istotny nurt rozwoju aplikacji, które wymagają dużego zasięgu przez dostęp do sieci komórkowych. Widać jednak wyraźny wzrost zainteresowania technologiami UMTS/LTE, które oferują znacznie wyższe przepływności transmisji danych.

Głównym dostawcą tego typu rozwiązań jest firma Telit. Firma oferuje kilkadziesiąt typów modułów GSM/UMTS/LTE z różnymi zasobami sprzętowymi i w wielu typach wyprowadzeń, w tym także do aplikacji Automotive. Oprócz części sprzętowej oferta obejmuje usługi dodatkowe jak m2mAIR i Connectivity upraszczające zdalne zarządzanie gromadzonymi danymi i dostęp do sieci.

Bluetooth

Komunikacja w standardzie Bluetooth przeznaczona jest do transmisji danych na niewielkie odległości, maksymalnie do 100 m. Do niedawna Bluetooth wykorzystywany był głównie w przypadku konieczności skomunikowania się urządzenia np. z telefonem lub komputerem, obecnie dzięki wersji Bluetooth Low Energy stanowi interesujące medium komunikacyjne w przypadku wszelkiego rodzaju aplikacji wymagających niskiego poboru mocy.

W ofercie firmy Masters znajdują się rozwiązania firmy STMicroelectronics. W przypadku Bluetooth 3.0 są to moduły serii SPBT2632, które występują w klasie mocy 1 i 2, mają wbudowane anteny i są sterowane komendami AT. Jeżeli chodzi o Bluetooth Low Energy, do wyboru mamy moduł SPBTLE-RF lub układ scalony serii BlueNRG.

Wi-Fi

Wi-Fi to standard komunikacji bezprzewodowej przeznaczony do transmisji dużej ilości danych na niewielką odległość, w tym zapewniający dostęp do Internetu. Najczęściej spotykany jest w komputerach, smartfonach, ale staje się także popularny w różnego rodzaju urządzeniach elektronicznych wymagających zgodności z tym standardem.

Oferta firmy STMicroelectronics obejmuje serię modułów SPWF01, które występują w wersji z anteną lub złączem, mają zaimplementowany stos TCP/IP, a sterowanie odbywa się komendami AT przez porty UART.

Komunikacja w paśmie ISM (poniżej 1 GHz)

ISM to pasma bezlicencyjne przeznaczone do przesyłania niewielkich ilości danych na odległość do kilkuset metrów (w pewnych specyficznych realizacjach możliwe jest uzyskanie większych odległości). Najczęściej wykorzystywanymi częstotliwościami w tym zakresie są 169, 433 i 868 MHz.

W tym przypadku Masters proponuje układ radiowy Spirit1 firmy ST, który występuje także na module SPSGRF z wbudowaną anteną lub z dodatkowym mikrokontrolerem z możliwością sterowania komendami AT - SP1ML.

NFC

NFC to też komunikacja radiowa, tyle że na odległości poniżej kilku centymetrów. Pracuje na częstotliwości 13,56 MHz.

Ciekawym przykładem wykorzystania tej technologii są pamięci dualne M24SR firmy ST, które w zależności od wersji mają od 2 do 64 kbitów.

Dostęp do tej pamięci może być realizowany przez interfejs radiowy lub I²C, a zapis i odczyt możliwy jest w trybie pasywnym.

Produkty nawigacyjne

Cały czas ważnym zjawiskiem na rynku jest konwergencja produktów komunikacyjnych z nawigacją satelitarną (GPS lub inne konstelacje). Moduły komunikacyjne z nawigacją to domena wielu aplikacji transportowych, ochrony mienia i podobnych. Jeszcze kilka lat temu jedynym liczącym się systemem nawigacji był GPS, następnie dołączył do niego Glonass, a obecnie coraz mocniej rozwijane są także Galileo i BeiDou.

Korzystanie z kilku systemów jednocześnie przyczynia się do zwiększenia stabilności i dokładności wyznaczonej pozycji. Wymaga jednak stosowania odbiorników wielosystemowych typu GNSS. Firma Telit oferuje moduły typu GNSS, które mogą być w wersji z anteną lub bez, a także wykorzystywać dodatkowe czujniki MEMS w celu realizacji Dead Reckoning (np. nawigacji w tunelach).

Anteny

Anteny są ważnym elementem komunikacji radiowej, gdyż ich parametry i właściwe dopasowanie wpływają znacząco na możliwość uzyskania określonych zasięgów. Firma Unictron to renomowany producent anten ceramicznych, które mogą być wykorzystane do technologii bezprzewodowych GSM/UMTS/LTE, GPS/GLONASS, Bluetooth, Wi-Fi, ZigBee, NFC oraz na pasma ISM.

Cechują się niewielkimi gabarytami z możliwością uzyskania wysokiej sprawności. Firma Kinsun posiada w swojej ofercie szeroki wybór anten prostych, kątowych, z przegubem lub z podstawą magnetyczną, które są dostępne z różnymi typami złączy. Dodatkowo w ofercie producenta jest szeroki wybór przewodów radiowych zakończonych z obydwu stron złączem.

Masters Sp. z o.o.
www.masters.com.pl