Nowe przekaźniki Termseries do przełączania obciążeń indukcyjnych i pojemnościowych do 16 A

| Prezentacje firmowe Artykuły

Weidmüller rozszerza swoją sprawdzoną rodzinę przekaźników Termseries o nowe warianty zdolne do przełączania obciążeń przemysłowych o charakterze indukcyjnym i pojemnościowym, do 16 A. Kompaktowa konstrukcja przekaźników, o szerokości zaledwie 12,8 mm, pozwala zaoszczędzić znaczną ilość miejsca na szynie DIN.

Nowe przekaźniki Termseries do przełączania obciążeń indukcyjnych i pojemnościowych do 16 A

Nowe moduły Termseries skracają również czas okablowania, dzięki technologii plug & play. Mogą one pracować w szafach rozdzielczych, maszynach, elektrowniach wiatrowych, robotyce czy inżynierii morskiej.

Przekaźniki elektromagnetyczne...

Rodzina Termseries została rozszerzona o trzy nowe produkty. Pierwszy z nich, przekaźnik 16 A ze stykiem 1CO, przeznaczony jest do przełączania obciążeń przemysłowych, takich jak promienniki podczerwieni, pompy i małe styczniki. Wykonanie ze stykami AgNi nadaje się również do przełączania małych obciążeń indukcyjnych. Weidmüller oferuje szeroki zakres napięć wejściowych dla tego modułu, od 5 VDC do 230 VAC/DC.

Drugi przekaźnik 16 A HC (duży prąd) ze stykiem 1NO przeznaczony jest do przełączania obciążeń indukcyjnych, takich jak zawory elektromagnetyczne, styczniki i siłowniki. Dzięki materiałowi AgSnO i dużemu prześwitowi styku 1NO jest odporny zarówno na erozję materiału na styku, jak i na zespawanie.

Rys. 1. Nowe warianty przekaźników zapewniają niezawodne i trwałe przełączanie obciążeń indukcyjnych i pojemnościowych

Rys. 2. Śrubowe lub sprężynowe podłączenie przewodów, ścianki działowe, mostki, moduły przekaźnikowe i półprzewodnikowe tworzą szeroką gamę produktów przeznaczonych do separacji i wzmacniania sygnałów

Trzecim produktem jest przekaźnik 16 A HCP (szczytowy prąd) ze stykiem 1NO, do przełączania obciążeń pojemnościowych, takich jak źródła LED i zasilacze impulsowe. Charakteryzuje się materiałem AgSnO użytym do wykonania styku roboczego oraz stykiem inicjującym, wykonanym z wolframu.

Zastosowanie wysokorezystancyjnego styku wolframowego aranżującego kontakt ogranicza prądy szczytowe, a tym samym nie pozwala na zespawanie styków podczas procesów załączania obciążeń pojemnościowych. Przekaźniki ze stykiem 1NO dostępne są zarówno w wersji z napięciem 24 VDC, jak i multinapięciowej 24-230 VAC/DC.

...i wersje półprzewodnikowe

Weidmuller wprowadził również nowe warianty przekaźników półprzewodnikowych dostępnych już wcześniej w ramach rodziny Termseries, np. przekaźniki o szerokości 12,8 mm typ TOS (śruba) / TOZ (sprężyna) o zwiększonej zdolności przełączania obciążeń DC, do 5 A (wcześniej 3,5 A) oraz przekaźniki typu TRS / TRZ ze stykiem AgSnO o szerokości zaledwie 6,4 mm, wyposażone w styk AgSnO do przełączania niskich obciążeń pojemnościowych, takich jak te, które występują w lampach LED, stycznikach z wejściem szerokopasmowym i w małych zasilaczach impulsowych. Wariant TOS / TOZ ma wejście 24 VDC i wejście multinapięciowe, a TRS/TRZ AgSnO ma wejście 24 VDC.

Rys. 3. Adaptery interfejsowe TIA do przekaźników Termseries

Rys. 4. Przekaźnik jest wyposażony w zaawansowany styk z wolframu, co uniemożliwia zespawanie styku przy włączeniu obciążeń pojemnościowych. Wydłuża to żywotność styków

Adaptery interfejsowe TIA do przekaźników Termseries

Weidmüller wprowadził także do oferty adaptery do przekaźników z rodziny Termseries redukujące złożoność i czas okablowania dzięki wtyczce plug & play. Adaptery wyposażono w uniwersalną stopę montażową i symetryczną budowę, dlatego mogą być podłączane zarówno do cewki, jak i do styków przekaźnika. Główne korzyści z zastosowania adapterów to:

  • możliwość korzystania z logiki dodatniej i ujemnej, dzięki wbudowanemu przełącznikowi;
  • standaryzowane wtyczki kablowe umożliwiające podłączenie wszystkich interfejsów systemowymi, gotowymi zestawami kablowymi;
  • trwała i jednoznaczna identyfikacja instalacji, dzięki praktycznemu oznakowaniu połączeń i możliwości indywidualnego opisania styków przy użyciu oznaczników MultiCar.
  • szybkie i bezpieczne podłączenie napięcia wyjściowego dzięki technologii "push in" oraz proste mostkowanie umożliwiające powielanie połączeń.

Weidmüller Sp. z o.o.
www.weidmuller.pl

Zobacz również