Oświetlenie stanowiskowe zgodne ze standardami ESD

| Prezentacje firmowe Artykuły

Wiele elementów elektronicznych jest podatnych na wyładowania elektrostatyczne o małym natężeniu, a więc w zakresie, który nie jest wyczuwalny dla ludzi. Co więcej, szkody tym spowodowane są bardzo trudne do wykrycia - uszkodzenia spowodowane wyładowaniami mogą być niezauważalne i komponenty mogą funkcjonować normalnie. Mogą się objawić dopiero po kilku miesiącach po produkcji już w rękach użytkownika.

Oświetlenie stanowiskowe zgodne ze standardami ESD

Wielu uszkodzeń można uniknąć przez podjęcie odpowiednich środków ochronnych. Takie środki obejmują stosowanie stanowisk i urządzeń w wykonaniu ESD na przykład krzeseł i biurek, ale także innych elementów znajdujących się bezpośrednio w miejscu pracy, także oświetlenia.

Na stanowiskach ESD wykonywane są zadania wymagające wyjątkowo dobrej widoczności w szczególności z uwagi na delikatność części. W tym kontekście oświetlenie jest optymalnie dostosowane, zapewniając odpowiednie warunki pracy. Jednakże w celu uniknięcia uszkodzeń wywołanych wyładowaniami zastosowanie opraw ESD jest absolutnie niezbędne.

Fot. 1. Optymalne oświetlenie dla wymagających zadań wizualnych. Lupa Tevisio oraz system Tameto w wykonaniu ESD

Fot. 2. Oprawy Taneo na ramieniu mogą być łatwo dopasowane do oświetlenia konkretnych zadań wizualnych

Wymagania dla oświetlenia antystatycznego

Komponenty elektroniczne mogą być narażone na nagłe wyładowania z naładowanej oprawy przez bezpośredni kontakt lub po prostu przez zbliżenie do oprawy. Dotyczy to przede wszystkim, pracy z lupą i oprawami zamontowanymi na ramieniu, które są usytuowane wyjątkowo blisko elementów elektronicznych.

Ochrona ESD jest jednak równie ważna w przypadku opraw systemowych, które są umieszczone w sąsiedztwie w odległości mniejszej niż 30 cm. To dlatego, że z tej odległości oprawy mogą naładować podzespoły elektroniczne przez indukcję. Wyładowanie wówczas może nastąpić na przykład przy zetknięciu z czubkiem lutownicy.

Fot. 3. Oprawa Taneo na ramieniu

Fot. 4. Lupa Tevisio

Oprawy firmy Waldmann w wykonaniu antystatycznym

Waldmann - producent nowoczesnych opraw oferuje szeroką gamę opraw oświetleniowych do obszarów chronionych przed elektrycznością antystatyczną. Oprawy w wykonaniu ESD spełniają najwyższe normy jakościowe. Do zastosowań w produkcji elektroniki kierowane są m.in. lupy Tevisio, oprawy na ramieniu i montowane Taneo oraz oprawy systemowe Tameto.

Dla zapewnienia właściwości antystatycznych szklana soczewka w Tevisio jest pokryta po obu stronach powłokami przewodzącymi, a plastikowe elementy, które nie są wykonane z tworzywa przewodzącego, tak jak metalowa obudowa pokryte są farbą przewodzącą.

Wszystkie oprawy Waldmanna przeznaczone do pracy w strefach EPA są testowane przez niezależną placówkę naukową, a raport z badań jest dostarczany do klienta wraz z produktami. Pozwala to koordynatorom ESD stworzyć własny program kontroli ESD, a także pomaga w kontroli w zakresie zarządzania ochroną ESD.

Marcin Mager
Product Manager
Waldmann Ligthting

Eltron
www.eltron.pl