Underwriters Laboratories - Twoja przepustka na rynki zagraniczne

| Prezentacje firmowe Artykuły

Kiedy 12 lat temu Underwriters Laboratories (UL) zdecydowało o rozpoczęciu działalności w Polsce, mało kto kojarzył, czym zajmuje się ta firma. Tylko przedstawiciele firm - eksporterów do USA/Kanady zdawali sobie sprawę z wagi posiadania certyfikacji i znaku UL oraz korzyści, jakie ze sobą niosą. Dziś okazuje się, że pomocy w zakresie badań, testowania, certyfikacji, inspekcji i rozpoznania wymagań rynkowych w tym zakresie potrzebuje coraz więcej organizacji.

Underwriters Laboratories - Twoja przepustka na rynki zagraniczne

Wybór partnera, który pomógłby w uzyskaniu niezbędnych certyfikacji i dopuszczeń produktowych na rynki, jakimi interesują się producenci, decyduje często o powodzeniu i opłacalności przedsięwzięcia. Nie jest to łatwy temat - w zależności od docelowego rynku produkty mogą podlegać różnym regulacjom oraz wymaganiom testowania lub/i certyfikacji.

UL wspiera firmy w tym zakresie, zarówno te małe, jak i duże, prowadzi w Polsce projekty, oferuje wszechstronną pomoc - wiedzę, doświadczenie, wsparcie techniczne, rozpoznanie wymagań, badania w laboratoriach, niezbędne certyfikaty oparte na wymaganych akredytacjach, pomoc w kontaktach z regulatorami rynku, inspekcje produkcji i wysyłkowe. Bierzemy na siebie większość tego, na co nasi klienci nie mają zasobów wewnętrznych.

UL jest globalnym liderem rynku TIC (Testing, Inspection, Certification). Organizacja powstała w roku 1894 w Chicago w USA. Już w pierwszym roku działalności wydano 75 raportów oceniających bezpieczeństwo produktów. W roku 1899 było to już 1000 raportów, a w roku 1903 UL opublikowało swoją pierwszą normę dotyczącą bezpieczeństwa i budowy drzwi przeciwpożarowych.

Historia firmy jest nierozerwalnie związana z postępem technologicznym i wynalazkami - kiedy po raz pierwszy na rynku pojawiły się żelazka elektryczne, lodówki czy pralki, konieczne okazało się sporządzenie regulacji dotyczących ich bezpieczeństwa, aby ograniczyć zagrożenia płynące z użytkowania tych urządzeń. Nieodłączną częścią działalności UL jest więc standaryzacja, dotycząca regulacji w USA i Kanadzie, skąd firma pochodzi, a także regulacji międzynarodowych IEC i wielu innych.

Jako firma globalna, UL ma swoje oddziały, laboratoria i centra inspekcyjne na całym świecie i zatrudnia obecnie ponad 11 tys. osób. Przez swoją międzynarodową siatkę ekspercką firma jest w stanie dostarczyć, w sposób możliwie jak najbardziej prosty i przejrzysty, dostęp do rynku globalnego.

Ułatwia i przyspiesza ten proces poprzez projekty badań, testów i certyfikacji, prowadzące do uzyskania niezbędnych certyfikatów i dopuszczeń, w krajach Ameryki Płn./Płd. (USA, Kanada, Meksyk, Brazylia, Argentyna i inne), Azji (Chiny, Japonia, Korea Płd., Malezja, Tajlandia, Indie, itd.), Bliskiego Wschodu (ZEA, Arabia Saudyjska, Kuwejt, itd.), Australii/Nowej Zelandii i w Europie.

UL w Polsce

Oddział UL w Polsce powstał w 2005 roku, a od 2008 roku ma własne laboratorium, przeznaczone do wykonywania badań bezpieczeństwa produktów, które znajduje się w Sękocinie Nowym pod Warszawą. Badane są w nim produkty pod kątem zagrożeń porażenia prądem elektrycznym, spowodowania pożaru, eksplozji oraz zagrożeń mechanicznych.

Kontrolowane są produkty ITE, telekomunikacyjne, biurowe (norma 60950-1 oraz nowa 62368-1), komponenty przemysłowe (normy z serii UL508, 61010 i inne), urządzenia medyczne (normy 60601), laboratoryjne (norma 61010) i baterie litowe (normy UN38.3, 62133, UL2054 i UL1642). Laboratorium ma unikalne akredytacje na badania produktów pod kątem norm UL i CSA, a także IEC, na normy 60950-1, 62368-1 (jako jedyne laboratorium w Polsce), 62133, 61010, 60601.

Posiadane akredytacje pozwalają na dostarczenie najwyższej jakości usług, a współpraca z innymi oddziałami firmy na całym świecie, w ramach jednej organizacji, pozwala na dostarczenie kompleksowej usługi dostępu do globalnego rynku i wykonanie badań/certyfikacji, których lokalne laboratorium nie ma w swoim zakresie. Dotyczy to między innymi badań radiowych i EMC, a także badań produktów w zakresie innych norm niż w akredytacji. Przez lokalny oddział UL klienci mają dostęp do pełnego portfolio usług oferowanych globalnie przez całą organizację.

W ramach działalności promującej szeroko rozumiane bezpieczeństwo produktów, zarówno tradycyjne zagrożenia porażenia prądem elektrycznym, pożaru, eksplozji, mechaniczne, jak i zagrożenia płynące z użytkowania urządzeń z transmisją bezprzewodową, EMC, zagrożenia środowiskowe i wiele innych, UL organizuje cykle szkoleń, warsztatów oraz webinariów online.

Firma z zadowoleniem obserwuje coraz większe zainteresowanie tego typu usługami, gdyż świadomość wymagań stawianych produktom jest pierwszym i bardzo ważnym krokiem na drodze do ich spełnienia i uzyskania pożądanej certyfikacji. W ramach prowadzonego z wieloma sukcesami w całej Polsce programu UL Safety Smart, popularyzującego kwestie bezpieczeństwa, Ambasadorzy Bezpieczeństwa przeszkolili już ponad 8000 dzieci w całej Polsce.

Zakres usług UL obejmuje testy i certyfikacje EMC, FCC, radiowe/bezprzewodowe (Bluetooth, Wi-Fi, 2G/3G/LTE, ZigBee, RFID, THREAD i inne), SAR, wydajność energetyczną (m.in. Energy Star, ErP), certyfikacje i testy bezpieczeństwa produktów, szkolenia i seminaria dotyczące norm i wymagań certyfikacji/dostępu do poszczególnych rynków, usługi UL Environmental (w zakresie badań i certyfikacji środowiskowych), certyfikacje w zakresie zabezpieczenia transakcji elektronicznych, cyberbezpieczeństwa, badania mebli, zabawek, biżuterii, tekstyliów i galanterii, i wiele innych.

Przykładowe certyfikacje i znaki oferowane przez UL to: testowanie i certyfikacje międzynarodowe CB, rodzina znaków certyfikacji UL (cULus), FCC na USA i Kanadę, INMETRO i ANATEL na Brazylię, CE, ENEC oraz UL-EU na Europę, znak D dla Danii, znak GS na Niemcy, certyfikacje CCC/CQC/NAL/ RTE na rynek chiński, GOST-R/EAC dla Rosji, certyfikacje PSE oraz S i VCCI dla Japonii, NOM dla Meksyku, UL-AR/S dla Argentyny, RCM na Australię/Nową Zelandię, certyfikacje BIS na Indie, KC dla Korei, SIRIM dla Malezji, certyfikacje dla krajów arabskich, BSMI dla Tajwanu, testy i raporty EMC oraz radiowe na cały świat, certyfikacje i badania Bluetooth SIG, Wi-Fi Alliance, PTCRB, SAR, OTA, i wiele, wiele innych. Wszystko to, aby umożliwić naszym klientom dostęp do prawdziwie globalnego rynku.

UL International Polska Sp. z o.o.
poland.ul.com