DT9829 - uniwersalny moduł pomiarowy

| Prezentacje firmowe Pomiary

Moduły akwizycji danych zazwyczaj umożliwiają pomiar napięcia lub prądu. Aby zmierzyć temperaturę, ciśnienie czy naprężenie, należy zastosować czujnik z odpowiednim kondycjonerem, co może być problematyczne. Firma Data Translation zaproponowała rozwiązanie tego problemu, projektując moduł pomiarowy z wbudowanymi kondycjonerami - DT9829.

DT9829 - uniwersalny moduł pomiarowy

DT9829 wyposażono w 8 wejść analogowych. Każde z wejść analogowych można indywidualnie skonfigurować za pomocą dołączonego oprogramowania. Moduł umożliwia standardowe pomiary napięcia (do wyboru są następujące zakresy: ±10 V, ±2 V, ±200 mV) i prądu (zakres ±25 mA). Dodatkowo można mierzyć rezystancję od 0 do 4 kΩ lub od 4 do 20 kΩ.

Pomiary temperatury można realizować za pomocą 3 rodzajów czujników: czujników rezystancyjnych RTD (PT100, PT500, PT1000, połączenie 2-, 3-, 4-przewodowe), termistorów oraz termopar (typu B, E, J, K, N, R, S i T). DT9829 umożliwia również pomiar naprężenia, ciśnienia itp., czyli pomiarów realizowanych za pomocą czujników podłączanych w układzie mostka.

Wybrać można układ ćwierć-, pół- oraz pełnomostkowy. Takie możliwości konfiguracji zapewniają możliwość pomiaru wielu wielkości fizycznych za pomocą jednego modułu pomiarowego. Brak zewnętrznych kondycjonerów sprawia, że podłączenie czujników jest proste i wygodne.

Zaletą modułu DT9829 jest również wysoka dokładność pomiaru zapewniona przez 24-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy typu sigma-delta . Maksymalna częstotliwość próbkowania wynosi 960 Hz. Producent wyposażył urządzenie w izolację ±500 V do komputera oraz do masy. Zabezpiecza go to przed ewentualnym przepięciem jak również przeciwdziała powstawaniu pętli masy. Dodatkowo DT9829 ma 4 izolowane wejścia cyfrowe (TTL, 12 lub 24 VDC) oraz 4 izolowane wyjścia cyfrowe typu otwarty kolektor.

Moduł dostarczany jest w solidnej metalowej obudowie. Z wykorzystaniem opcjonalnego zestawu montażowego możliwy jest montaż na szynie DIN. Wszystkie wejścia i wyjścia podłączane są w wygodny sposób do terminalu śrubowego. Do podłączenia z komputerem PC wykorzystywany jest interfejs USB. Port USB dostarcza również zasilanie, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem w zastosowaniach mobilnych.

W komplecie z modułem producent dostarcza oprogramowanie quickDAQ. Oprogramowanie umożliwia definiowanie parametrów pomiaru, wizualizację w czasie rzeczywistym oraz zapis danych do pliku. Zapisane dane można analizować bezpośrednio w programie quickDAQ lub wyeksportować do Excella.

Dla użytkowników Matlab i LabVIEW przewidziano bezpłatne sterowniki dla tych aplikacji. Najbardziej zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z bibliotek programistycznych do języków Visual Basic.NET, Visual C#, C++ i stworzyć własną aplikację.

DT9829 to idealne rozwiązanie do laboratorium, w którym dokonuje się wielu różnorodnych pomiarów. Kompaktowe wymiary oraz zasilanie z portu USB predysponują to urządzenie również do zastosowań przenośnych.

Cezary Ziółkowski
Elmark Automatyka Sp. z o.o.

www.elmark.com.pl

Zobacz również