Projektuj elektronikę z zestawami od Farnell element14

| Prezentacje firmowe Projektowanie i badania

W ofercie firmy Farnell element14 konstruktorzy mogą znaleźć kilka tysięcy zestawów startowych, płytek uruchomieniowych oraz narzędzi i oprogramowania. Nie sposób opisać ich wszystkich, nawet w wielkim skrócie. Stąd wybraliśmy kilka ciekawych pozycji, które mogą zainteresować konstruktorów zajmujących się tworzeniem nowoczesnych aplikacji z obszaru IoT, elektroniki noszonej i urządzeń przemysłowych. Mamy nadzieję, że okażą się one wstępem do dalszych poszukiwań.

Projektuj elektronikę z zestawami od Farnell element14

Nowa wersja Discovery

STM32F407G-DISC1 to oznaczenie zestawu projektowego firmy ST Microelectronics o nazwie Discovery zawierającego wydajny 32-bitowy mikrokontroler STM32F407 z rdzeniem ARM Cortex M4.

Zawiera on wszystkie niezbędne elementy niezbędne do prac projektowych, łącznie z programatorem/debuggerem ST-LINK/V2, a także dwa akcelerometry, mikrofon i przetwornik cyfrowo-analogowy audio ze wzmacniaczem mocy klasy D oraz przyciski. Połączenie z komputerem realizowane jest przez port USB OTG.

Specyfikacja:

 • mikrokontroler STM32F407VGT6 (32-bitowy, rdzeń ARM Cortex-M4 ze zintegrowanym FPU), 1 MB pamięci Flash, 192 kB pamięci RAM, obudowa LQFP100,
 • wbudowany programator/debugger ST-Llink v2-A pracujący jako: wirtualny port COM, urządzenie Mass Storage i interfejs debugowania,
 • współpraca ze środowiskiem ARM mbed,
 • zasilanie przez gniazdo USB lub z zewnętrznego zasilacza 5 V,
 • 3-osiowy akcelerometr LIS302DL/LIS3DSH,
 • mikrofon MEMS MP45DT02,
 • przetwornik audio C/A ze wzmacniaczem CS43L22,
 • 8 diod LED: LD1 (czerwona/zielona) - komunikacja USB, LD2 (czerwona) - zasilanie, 4 diody użytkownika, 2 diody USB OTG - zasilanie (zielona), przeciążenie prądowe (czerwona),
 • 2 przyciski: użytkownika i reset,
 • interfejs USB OTG FS na złączu micro-USB,
 • wszystkie linie mikrokontrolera są wyprowadzone na złącza szpilkowe.

NXP OM11043

OM11043 firmy NXP Semiconductors to płytka prototypowa z mikrokontrolerem ARM LPC1768 z rdzeniem Cortex M3 dla środowiska mbed przeznaczona do szybkiego prototypowania aplikacji. Mikrokontroler ten zapewnia niski pobór mocy i dużą wydajność przy taktowaniu zegarem 100 MHz i wbudowanej pamięci 64 KB SRAM i 512 KB Flash.

Połączenie płytki z aplikacją użytkownika zrealizowano przez złącze szpilkowe o rozstawie wyprowadzeń takiej samej jak 40-pinowa podstawka DIP. Dostępne piny zawierają interfejsy SPI, I²C, linie UART i CAN, a także port GPIO, wyjścia PWM, linie przetworników ADC i DAC.

Na płytce jest złącze microUSB OTG pozwalające przesyłać kod ze środowiska IDE do pamięci mikrokontrolera poprzez przeciąganie plików do wirtualnego napędu dyskowego.

DM164136 - Curiosity HPC

 

DM164136 to płytka startowa o nazwie "curiosity - ciekawość" przeznaczona do 8-bitowych mikrokontrolerów PIC w obudowach 28- i 40-pinowych firmy Microchip, w tym układów zawierających układy peryferyjne działające niezależnie od rdzenia (Core Independent Peripherals), której cechą jest dostępność wielu sygnałów elektrycznych na złączach.

Dwie podstawki DIP są otoczone złączami nakładkowymi dającymi dostęp do pinów CPU. Jest ona przeznaczona dla początkujących użytkowników i współpracuje z oprogramowaniem MPLAB X oraz MPLAB Xpress IDE.

Curiosity zawiera wbudowany programator/debugger PICkit On Board (PKOB) i nie wymaga instalacji żadnych dodatkowych komponentów. Za pomocą zawartych na płytce złączy MikroElectronika Mikrobus możliwe jest podłączanie dodatkowych akcesoriów.

Wyposażenie:

 • jumper przełączający napięcie zasilania z 3,3/5 V, złącze micro USB do komunikacji i zasilania,
 • dwurzędowe nakładkowe złącze rozszerzające,
 • 2 przyciski, 4 diody LED i dwa złącza mikroBUS,
 • potencjometr, przycisk resetu.

Beaglebone Black Industrial

Beaglebone Black Industrial, z procesorem TI Sitara AM3358 bazującym na rdzeniu ARM Cortex A8, z pamięcią 512 MB DDR3 800 MHz. Jest to niedrogie i skalowalne rozwiązanie pracujące w rozszerzonym zakresie przemysłowym temperatur od -40 do +85ºC i z zainstalowanym fabrycznie systemem Debian Linux na dysku eMMC Flash o pojemności 4 GB.

Taktowany zegarem 1 GHz procesor z rodziny A8 zapewnia dużą wydajność obliczeniową (2000 MIPS), a układ graficzny SGX530 pozwala na uruchamianie programów z rozbudowaną grafiką.

Dodatkowo na pokładzie jest jednostka wspomagająca pracę systemów czasu rzeczywistego oraz slot kart SD/MMC. Na płytce zawarto też stabilizator LDO oraz układ zarządzania zasilaniem TPS65217C, co pozwala dostarczyć stabilizowanego 5 VDC do modułów rozszerzających.

Komputer ma wyjście HDMI D pozwalające na dołączenie monitora, port micro USB i gniazdo zasilające jack. Złącza na płycie pozwalają na dołączenie wyświetlacza LCD, dysku eMMC. Do debugowania jest 20-pinowe gniazdo CTI JTAG.

WARP 7 development kit

WaRP7 to komputer jednopłytkowy przeznaczony do wspomagania projektowania i tworzenia aplikacji elektroniki noszonej. Platforma zawiera płytę bazową i drugą płytkę nakładkową. Konstrukcja pierwszej bazuje na wydajnym i energooszczędnym procesorze NXP iMX 7 Solo zawierającym rdzenie ARM Cortex-A7 i Cortex-M4.

To unikatowe połączenie dwóch jednostek obliczeniowych daje w efekcie procesor hybrydowy, który podczas realizacji zadań mało złożonych zapewnia bardzo dobre parametry energetyczne wynikające z użycia M4, na przykład w aplikacjach elektroniki noszonej. Drugi rdzeń A3 jest uaktywniany, gdy wymagania jest duża moc obliczeniowa, np. podczas przetwarzania grafiki.

Płytka nakładkowa zawiera kilka sensorów: akcelerometr, barometr, żyroskop oraz gniazdo rozszerzeń MikroBus pozwalające na instalację jednej z 200 dostępnych płytek Click Board, opracowanych do szybkiego prototypowania wszystkich potencjalnie atrakcyjnych aplikacji tego typu. Wszystkie użyte podzespoły zostały wybrane pod kątem zapewnienia niskiego poboru mocy, małych wymiarów i niskiej ceny.

Na płytce WaRP 7 poza procesorem i wymienionymi czujnikami zamontowano 4 GB pamięci LPDDR3 i 8 GB Flash w postaci eMMC 5.0. Za łączność ze światem zewnętrznym odpowiadają Wi-Fi, Bluetooth LE, USB-OTG, NFC. Po stronie multimediów są porty audio, kamery i wyświetlacza MIPI. Całość pracuje pod kontrolą systemów Linux 3.14 lub Android 5.1.

mangOH Green IoT

Zestaw startowy mangOH Green IoT to platforma open hardware przeznaczona do prototypowania aplikacji IoT wykorzystujących sieć telefonii komórkowej jako nośnik danych przy komunikacji. Zawiera akcelerometr i żyroskop, z których dane mogą być zapisywane w chmurze obliczeniowej po to, aby gromadzić dane przez długi czas w celu ich dalszej analizy.

Platforma spełnia wymagania stawiane przed aplikacjami przemysłowymi, a oprogramowanie open source pozwala szybko zacząć pracę nad projektem bez dodatkowych kosztów. Dostarczane razem z produktem biblioteki pozwalają połączyć platformę z dowolnym shieldem Arduino i dalej przesłać dane do chmury obliczeniowej.

Charakterystyka:

 • 3 sloty IoT typu QSFP (przemysłowe) do podłączania sensorów i urządzeń sieciowych z opcją hot plug-in,
 • 2 złącza CF3 (przemysłowe) do procesorów aplikacyjnych i modułów bezprzewodowych,
 • moduł WP8548 CF3 z procesorem aplikacyjnym Cortex A5, odbiornikiem GNSS i modemem 3G,
 • złącze zgodne z Arduino do shieldów,
 • interfejsy: 1 USB 2.0 micro, 1 RS232/serial, 1 RJ45/Ethernet, 1 audio jack,
 • slot kart Micro SD, złącze antenowe,
 • Legato Linux i obsługa chmury AirVantage.

Farnell element14
pl.farnell.com