Komunikacja bezprzewodowa - nowości firmy Eltronika

| Prezentacje firmowe Komunikacja

Na rynku komunikacji bezprzewodowej pojawia się wiele nowości, ale wiele z nich z praktycznego punktu widzenia jest mało przydatnych, bądź dotyczy produktów mało perspektywicznych, o słabym potencjale rynkowym. Z tych przyczyn zamieszczamy szersze opisy trzech nowości produktowych z oferty firmy Eltronika, które wyłamują się z tego schematu i są warte chwili uwagi konstruktora.

Komunikacja bezprzewodowa - nowości firmy Eltronika

Fot. 1. Nowa antena Inca (SRFI028) dla 433 MHz

W ofercie firmy Antenova - brytyjskiego producenta anten i modułów M2M dla rozwiązań IoT - pojawiła się nowa antena o nazwie Inca (SRFI028), która wchodzi w skład serii elastycznych anten flexiiANT. Została ona wykonana w technologii elastycznego obwodu drukowanego (FPC) z warstwą samoprzylepną pozwalającą na naklejenie anteny na ściankę obudowy, a także na niepłaskie powierzchnie.

Inca przeznaczona jest do pracy w paśmie ISM 433 MHz (432-434 MHz), waży tylko 0,5 g i ma niewielkie wymiary - tylko 101×20 mm przy grubości 0,15 mm. Maksymalna wartość jej zysku energetycznego sięga 2,8 dBi i jest ona przeznaczona do pracy w aplikacjach zdalnego sterowania (otwieranie bramy, domowa automatyka, urządzenia sygnalizacyjne).

W paśmie częstotliwości 433 MHz wiele anten ogranicza tutaj możliwość miniaturyzacji aplikacji, gdyż małe anteny mają zwykle kiepski zysk energetyczny. Jest to znaczny problem w przypadku zyskujących na znaczeniu aplikacji IoT.

Antena jest dostarczana z przewodem o jednej z trzech długości: 100, 150 i 200 mm i grubości tylko 1,13 mm, który może być zakończony 50-omowym złączem u.fl(I-PEX), co znacznie ułatwia proces instalacji. Antena ma polaryzację liniową i pracuje w zakresie temperatur -40...+85°C. Charakterystyka promieniowania jest silnie kierunkowa, maksymalna wartość VSWR wynosi 1.6:1.

Antena Beltii (SR4G013) to z kolei miniaturowa antena chipowa przeznaczona do automatycznego montażu SMT na płytkach drukowanych i pracy w aplikacjach nawigacji satelitarnej GNSS (1559-1609 MHz). Jej wymiary wynoszą jedynie 15,6×3,3×4,4 mm, a ciężar tylko 0,5 g. Konstrukcja anteny wyróżnia się tym, że wymaga ona do pracy niewielkiej płaszczyzny odniesienia (przeciwwagi) na płytce drukowanej, przez co całość nie zajmuje wiele miejsca i zapewnia dobre możliwości miniaturyzacji. Właściwość ta pozwala też na montaż w praktycznie dowolnym miejscu, także w rogu płytki.

Fot. 3. Tester Sigfox 868 Eur

Beltii działa ze wszystkimi istniejącymi konstelacjami satelitów nawigacyjnych (GNSS): GPS, Glonass, Beidou i Galileo, i przeznaczona jest do pracy w aplikacjach mobilnych, elektronice noszonej, dronach i pojazdach latających oraz aplikacjach sportowych. Antena ma polaryzację liniową, a maksymalna wartość zysku energetycznego sięga 2,3 dBi przy VSWR 2.2:1 i średniej efektywności >60%. Antena działa w zakresie temperatur od -40 do +140°C i wchodzi w skład rodziny lamiiANT - niedrogich produktów wykonanych z laminatu szklano-epoksydowego.

Aby zapewnić najlepszą integrację z aplikacją użytkownika, firma Antenova przygotowała zestaw ewaluacyjny (SR4-G013-U1) pozwalający na testy odniesienia tej konstrukcji oraz obszerny poradnik ułatwiający prawidłowe zaprojektowanie płytki drukowanej. Firma nazwała tę koncepcję wsparcia projektanta DFI - Design For Integration.

Francuska firma Adeunis RF wprowadziła na rynek kieszonkowy tester Sigfox 868 Eur, pozwalający na monitoring działania sieci bezprzewodowej LPWAN Sigfox. Urządzenie umożliwia nadawanie, odbiór i podgląd ramek radiowych transmitowanych w sieci w celu kontroli jej działania i weryfikacji instalacji.

Zawiera duży wyświetlacz LCD, na którym pokazywane są wszystkie ważne informacje, takie jak współrzędne GPS, temperatura, stan baterii w węzłach sieci, wykorzystanie komunikacji i parametry łącza radiowego (uplink, downlink, czułość, stopa błędów i inne).

W ten sposób można sprawdzać poprawność działania nowo zbudowanych instalacji rozproszonych czujników, systemów pomiarowych i M2M oraz kontrolować ich stan w czasie eksploatacji. Tester zawiera wbudowany akumulator litowo-jonowy 2000 mAh zapewniający min. 10 godzin działania bez konieczności ładowania. Jego wymiary to 180×72×21 mm, a waga 150 g.

Zasięg działania to 15 km (maksymalna wielkość komórki w Sigfox), maksymalna moc nadawania to 25 mW (14 dBm) przy czułości -126 dBm (0,11 μV). Tester działa w paśmie 868 MHz ISM i dekoduje protokół Sigfox.

Fotografia tytułowa: Fot. 2. Antena Beltii (SR4G013)

Eltronika sp. z o.o.
www.eltronika.pl

Zobacz również