Przegląd nowych wyświetlaczy dla urządzeń elektronicznych

| Prezentacje firmowe Optoelektronika

Wybór wyświetlacza to niełatwy proces. jest ważny nie tylko, jeśli chodzi o parametry tego elementu. Ponieważ jest on częścią większego systemu, prawidłowy dobór powinien brać pod uwagę nie tylko parametry, wymiary, technologię zobrazowania, ale też całość funkcjonalności urządzenia. Istotne szczegóły kryją się także w interfejsie komunikacyjnym, sterowniku, dostępności oprogramowania i bibliotek komunikacyjnych.

Przegląd nowych wyświetlaczy dla urządzeń elektronicznych

W niniejszym artykule pokazujemy pięć przykładowych jednostek wyświetlaczy z oferty firmy AV Display, na które warto zwrócić uwagę podczas projektowania nowych urządzeń elektronicznych lub modernizacji starszych rozwiązań.

Nowa odsłona wyświetlaczy znakowych z nowoczesnymi kontrolerami

Fot. 1.

W tym obszarze warto zwrócić uwagę na dwie jednostki. Pierwsza to LCDAC-C2004H-FIS K/RGB-E6 - duży wyświetlacz LCD FSTN w technologii COG z podświetleniem RGB oparty na kontrolerze RW1062. Ma on 4 linie po 20 znaków i dodatkowo oferuje możliwość podwójnej konfiguracji linii i sprzętowe powiększanie wysokości znaku (double). Komunikuje się z otoczeniem przez interfejs równoległy (fot. 1).

Druga jednostka (LCD-AC-C0801A FHW K/W-E6 G) także wykonana w technologii FSTN COG wyświetla 8 dużych znaków. Jest oparty o kontroler ST7036 z interfejsem szeregowym (SPI) i równoległym do wyboru dostępne dwa podświetlenia białe i żółto-zielone. Jej wymiary to 55×27×2,8 mm. Montaż następuje na PCB klienta (fot. 2).

OLED z wewnętrzną przetwornicą DC-DC

Fot. 2.

OLED-AG-L-12864-03C-white, to wyświetlacz OLED o białym kolorze świecenia i rozdzielczości 128×64 pikseli oraz przekątnej 0,96". Pracuje w zakresie temperatur od -40 do +70ºC i jest wyposażony w kontroler SSD1306 (zgodny z popularnymi ST7565R czy UC1601) i interfejs I²C i SPI.

Kontroler wymaga zasilania 3 V - w tym przypadku nie ma konieczności dostarczenia dodatkowego zasilania +12 V, gdyż ma on wbudowaną przetwornicę DC-DC (pompa ładunku, wymaga tylko zewnętrznych kondensatorów ceramicznych). Wymiary zewnętrzne wynoszą 26×19×1,5 mm (fot. 3).

Moduły TFT UART

Fot. 3.

Modułowe wyświetlacze LCD TFT "Easy" są zintegrowane z panelem dotykowym i kontrolerem udostępniającym użytkownikowi współrzędne miejsca dotyku. Obsługa wyświetlacza i panelu odbywa się za pomocą interfejsu szeregowego (fot. 4).

Podstawową cechą, wyróżniającą te wyświetlacze spośród innych dostępnych na rynku jest wbudowane złącze kart microSD. Dzięki niemu problem użycia bogatej, wysokorozdzielczej grafiki nie istnieje nawet przy zastosowaniu prostych ośmiobitowych mikrokontrolerów, gdyż zdjęcia są wyświetlane bez angażowania MCU (pamięć i komunikacja).

Niemałe rozdzielczości wyświetlaczy stosowanych w nowoczesnych aplikacjach wymagają ciągłego przesyłu dużych ilości danych pomiędzy mikrokontrolerem a wyświetlaczem, aby zapewnić płynne działanie graficznego interfejsu użytkownika i prezentowanych animacji. W efekcie, nierzadko inżynier musi zastosować w swojej aplikacji znacznie droższy i bardziej wydajny mikrokontroler niż byłby potrzebny, gdyby użyć wyświetlacza o mniejszej rozdzielczości.

Problemem jest także pamięć danych, którymi dysponuje wiele mikrokontrolerów, a która może być niewystarczająca by zmieścić jeden obraz zajmujący całą powierzchnię wyświetlacza. Sprawia to, że twórca aplikacji musi rozwiązać ten problem ładując obraz po kawałku, co jest bardziej pracochłonne. Czas zaoszczędzić można także przy zmianie podzespołów na nowsze.

Szybko zmieniająca się technologia wyświetlaczy i mikrokontrolerów sprawia, że opracowując nowe wersje starszych urządzeń elektronicznych stosuje się najczęściej zupełnie nowy sprzęt, co niestety pociąga za sobą konieczność zmiany niektórych fragmentów kodu.

Fot. 4.

W przypadku zastosowania modułów wyświetlaczy takich, jak omawiane, raz napisany kod, odpowiadający za ładowanie zdjęć z pamięci karty micro SD na ekran będzie działać tak samo dobrze, praktycznie niezależnie od użytego mikrokontrolera czy rodzaju zamontowanego wyświetlacza. Podmiana grafik w powstającym urządzeniu sprowadza się do wgrania plików z komputera na kartę SD, co jest procesem bardzo prostym i nie wymaga umiejętności programistycznych.

Easy TFT dostępne są w 6 rozmiarach 3,5-8" o różnej rozdzielczości. Są zasilane napięciem 5 V i mają 24-bitową paletę barw.

Artronic to dystrybutor optoelektroniki wyspecjalizowany w badaniu i wdrażaniu nowych technologii, co w połączeniu z kompleksową dostawą pozostałych elementów elektronicznych stanowi atrakcyjną ofertę dla producentów urządzeń elektronicznych. Mocną stroną firmy jest wdrażanie nowych projektów z wyświetlaczami na indywidualne zamówienie.

Doradztwo w zakresie nowych technologii i niskie koszty opracowania pozwalają na przygotowanie do produkcji innowacyjnych konstrukcji optoelektronicznych trafnie dobranych do potrzeb klienta. Ścisła współpraca z producentami pozwoliła stworzyć jedną z największych ofert optoelektroniki w Polsce. Klientom zapewniony jest bufor magazynowy zabezpieczający terminowość dostaw.

Micro LCD

Fot. 5.

Micro LCD (LCD-AG-064032V-VIW W/KKK-E6) to mały wyświetlacz graficzny LCD o wymiarach 11,6×14,5 mm (fot. 5). Jest on wykonany w technologii upodabniającej go w zakresie wizualizacji treści do technologii OLED. Warstwa podświetlenia (kolor biały) wraz ze strukturą kryształów zmieściły się w grubości równej zaledwie 1,8 mm.

W porównaniu z klasycznymi konstrukcjami, w których samo podświetlenie zabiera 2,5 do 4 mm, to znaczący postęp w dziedzinie miniaturyzacji. Pole robocze o wymiarach 11,2×5,6 mm wyświetla obraz o rozdzielczości 64×32 piksele.

Jednostka zawiera wbudowany kontroler ST7567A, wymaga zasilania 3 V i komunikuje się z MCU za pomocą interfejsu szeregowego I²C lub SPI. Kontroler charakteryzuje się ultraniskim poborem energii, co daje im przewagę nad matrycami OLED i przy okazji niższą cenę od starszych konstrukcji. Podświetlenie wyświetlacza także wymaga niewielkiej mocy zasilającej (3 V, 15 mA). Zakres temperatur pracy sięga -20...+70ºC.

Artronic
www.artronic.pl