Wentylatory firmy Sunon

| Prezentacje firmowe Artykuły

Powstała w 1980 roku na Tajwanie firma Sunon to czołowy światowy producent komponentów przeznaczonych do chłodzenia urządzeń elektronicznych. Produkuje między innymi wentylatory AC, DC, energooszczędne wersje EC oraz silniki do takich zastosowań. Oficjalnym dystrybutorem Sunon w Polsce, Rumunii i na Węgrzech jest firma Transfer Multisort Elektronik (TME).

Wentylatory firmy Sunon

Sunon przykłada dużą wagę do zapewnienia wysokiej jakości, wykorzystuje najlepsze materiały, a także prowadzi stały nadzór nad parametrami wytrzymałościowymi i zmęczeniowymi, prowadząc badania pod kątem sprawności i wydajności systemu chłodzenia, kontroli działania w niskich temperaturach poziomu wibracji i rezonansów, jak i przewidywanej żywotności wentylatora. Główne cechy produktów firmy Sunon to:

  • obniżona minimalna temperatura pracy nawet do -40ºC, co pozwala na wykorzystanie ich do wymuszania obiegu powietrza w komorach chłodniczych,
  • duża żywotność, cicha praca i wysoka sprawność,
  • możliwość podwyższenia stopnia ochrony IP aż do IP68.

Oprócz wentylatorów, Sunon dostarcza także akcesoria, takie jak: kratki i osłony (plastikowe, metalowe, z filtrami lub bez) oraz kable zasilające.

W ofercie można znaleźć produkty wykorzystujące różne typy ułożyskowania silnika:

  • łożyska ślizgowe, najtańsze i ciche, ale hałas generowany przez łożysko narasta wraz z jego zużyciem. Mają one ograniczoną trwałość (do 35 tys. h pracy) oraz nie mogą pracować w pozycji innej niż pionowa.
  • łożyska kulkowe, zapewniają największą żywotność konstrukcji (do 70 tys. h pracy) i mogą pracować w położeniu pionowym lub poziomym. Pozwalają na pracę w trudnych warunkach, jak podwyższona temperatura otoczenia czy zapylenie. Dodatkowo wentylatory wyposażone w łożyska kulkowe mogą być produkowane z wyższą klasą szczelności - nawet do IP68. Ich wadą jest natomiast wysoka cena i brak odporności na uszkodzenia mechaniczne.
  • łożyska z poduszką magnetyczną (nazwa handlowa - MagLev lub Vapo) mają żywotność porównywalną z łożyskami kulkowymi i pozwalają osiągać duże prędkości obrotowe wału przy minimalnym tarciu. Są bardzo ciche oraz odporne na wnikanie pyłu. Pozwalają na pracę wentylatora w każdej pozycji. Warto wiedzieć, że konstrukcja tych łożysk jest chroniona patentem Sunona.

Wentylatory AC

Sunon wytwarza także wentylatory prądu zmiennego na napięcie 230/115 VAC. Są one chętnie stosowane w aplikacjach chłodniczych. Wersje w ramkach kwadratowych występują w rozmiarach od 60 mm aż do 176 mm, natomiast wentylatory w ramkach okrągłych produkowane są w średnicach 171 oraz 254 mm. Wirniki wentylatorów Sunon wykonane są z niepalnego tworzywa sztucznego o dużej wytrzymałości mechanicznej.

Najbardziej popularny model to DP200A2123XBT - szeroko wykorzystywany w urządzeniach chłodniczych, branży spawalniczej, a także w branży elektronicznej do chłodzenia szaf sterowniczych. Ma aluminiową ramkę o wymiarach 120×120×38 mm, jest zasilany z 230 VAC i zapewnia wydajność 165 m³/h.

Wentylatory DC

Drugą dużą grupę stanowią wentylatory prądu stałego, wykorzystywane praktycznie w każdej dziedzinie elektroniki, gdzie niezbędne jest chłodzenie. Są one oparte na silnikach bezszczotkowych prądu stałego i dzielą się na wentylatory osiowe i osiowo-promieniowe. Ramki wentylatorów osiowych DC występują w rozmiarach od 17×17 mm aż do 140×140 mm.

Wentylatory EC

W ostatnim czasie firma Sunon wprowadziła do swojej oferty także wentylatory z silnikami energooszczędnymi. Są to nowoczesne konstrukcje, oparte o bezszczotkowe silniki prądu stałego przeznaczone do aplikacji takich jak: sprzęt gospodarstwa domowego, chłodnictwo (lady chłodnicze, lodówki przemysłowe), transport, elektronika użytkowa, automatyka przemysłowa. Najważniejsze zalety wentylatorów EC to:

  • brak szczotek, a tym samym zwiększenie niezawodności i żywotności silnika oraz zmniejszenie częstotliwości napraw serwisowych,
  • możliwość pracy z różną prędkością obrotową przy obciążeniu znamionowym, dzięki płaskiej charakterystyce momentu obrotowego w funkcji prędkości silnika,
  • wysoka sprawność silnika i mniejszy rozmiar silnika przy tej samej mocy,
  • proste podłączenie do sieci.

Wentylatory z silnikami EC firmy Sunon w ofercie TME to np. CF2207LBL-HB9. Jest on przeznaczony do zastosowań przemysłowych, ma średnicę 250 mm oraz podwyższoną klasę szczelności IP55. Wentylator może pracować z dwoma prędkościami obrotowymi - niższą 950 obr./min przy wydajności 314 m³/h i wyższą 1400 obr./min przy wydajności 471 m³/h. Tryb ten pomaga obniżyć zużycie energii oraz wydłużyć żywotność wentylatora.

Inne modele z tej grupy to CF4113LBL-AB9, CF4113MBL-AB9 oraz CF411-3HBL-AB9 o wymiarach 120×120×38 mm. Przeznaczone są do stosowania w mniejszych aplikacjach (np. lodówkach domowych). CF4113LBL-AB9 wiruje z prędkością 2000 obr./min przy wydajności 106 m³/h. CF4113MBL-AB9 ma prędkość obrotową 3000 obr./min i wydajność 153 m³/h, a CF4113HBL-AB9 ma 3500 obr./min i wydajność 185 m³/h.

Podsumowanie

Firma TME, jako oficjalny dystrybutor Sunona w Polsce, Rumunii i na Węgrzech, posiada w swojej ofercie szeroką gamę produktów tego producenta, jak również oferuje możliwość realizacji zamówień specjalnych. TME posiada także wykwalifikowaną kadrę inżynierów, która pomaga w doborze odpowiedniego rozwiązania do danej aplikacji. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej firmy Transfer Multisort Elektronik.

Transfer Multisort Elektronik sp. z o.o.
www.tme.eu

Zobacz również