Frezarka Astraada CNC - stanowisko edukacyjne dla szkół i uczelni technicznych

Astraada CNC to trójosiowa frezarka opracowana i zbudowana w firmie ASTOR. Została wyposażona w 6 krańcówek mechanicznych, które zabezpieczają maszynę przed błędami programistycznymi i niekontrolowanym ruchem poza fizyczny zakres poszczególnych osi.

Posłuchaj
00:00

Napęd zapewniają 200-watowe ekonomiczne serwosilniki Astraada SRV z enkoderami absolutnymi z podtrzymaniem bateryjnym zamontowanym w okablowaniu, co pozwala na zapamiętanie pozycji napędu nawet po odłączeniu zasilania. Takie rozwiązanie wyklucza konieczność czasochłonnego bazowania po każdorazowym odłączeniu prądu od frezarki.

Do sterowania ruchem serwonapędów wykorzystano sterownik PLC Astraada One DC2007. Komunikuje się on z serwonapędami siecią czasu rzeczywistego w oparciu o protokół komunikacyjny EtherCAT i działa w środowisku Codesys przeznaczonym dla producentów maszyn. Umożliwia ono przygotowanie logiki programu, wizualizacji, a także - dzięki licencji Softmotion CNC - synchronicznej pracy serwonapędów.

Monitorowanie poboru mocy

Obrabiarka została wyposażona w bezprzewodowy system pomiaru energii Comodis. Zamontowany na przewodzie zasilającym przekładnik prądowy zbiera informacje o aktualnym poborze prądu i przesyła go do kontrolera komunikującego z się ze sterownikiem PLC Astraada One za pośrednictwem protokołu Modbus TCP.

Takie rozwiązanie pozwala na połączenie w jeden system wielu rozproszonych mierników i zarządzanie nimi z poziomu wbudowanego interfejsu webowego. Zebrane informacje pozwalają m.in. na dokładne wyznaczenie kosztów związanych z obróbką pojedynczego detalu, uruchomienie trybu oszczędzania energii, a także detekcję usterek związanych ze zwiększonym zużyciem poboru prądu, takich jak np. zwiększone tarcie w łożyskach czy uszkodzenie silnika.

Jeśli jesteś producentem maszyn i szukasz rozwiązań, które pozwolą na podniesienie funkcjonalności Twoich produktów lub jesteś pracownikiem naukowym i szukasz stanowiska dydaktycznego specjalizowanego pod kątem budowy i programowania maszyn, skontaktuj się z nami i umów na spotkanie, na którym będziemy mogli na żywo zaprezentować możliwości obrabiarki i szerzej omówić jej funkcjonalność.

Programowanie i obsługa

Tworzenie pliku .cnc z programem dla obrabiarki odbywa się z poziomu oprogramowania CAD/CAM, gdzie na bazie projektu detalu oraz wymiarów prefabrykatu generowana jest ścieżka G-Code. Przebieg wybranych zmiennych jak np. liczbę wykonanych programów, czas pracy frezarki, dostępność czy zużycie energii można śledzić na wykresach w oprogramowaniu Wonderware InSight.

Agregacja danych w chmurze Wonderware możliwa jest dzięki gateway’owi w postaci oprogramowania InTouch Machine Edition (ITME) zainstalowanemu na komputerze PC. ITME łączy się ze PLC Astraada One po protokole komunikacyjnym Codesys (COSYS) i przesyła co sekundę wybrane zmienne do chmury Wonderware. Webowy konfigurator umożliwia przygotowanie dowolnego raportu np. w postaci przebiegu zmiennej w czasie, krzywej narastającej czy wykresu Gantta.

Dodatkowo sterownik ma wgraną licencję OPC UA, co umożliwia zaciągnięcie danych bezpośrednio z PLC do systemu MES czy ERP np. w celu sprawdzenia wydajności pracy oraz zwrotne wprowadzanie zmian sterowania maszyną produkcyjną w oparciu o stany magazynowe półproduktów.

Obsługa z urządzeń mobilnych

Aplikacja sterująca frezarką przygotowana jest w technologii Responsive Web Design (RWD). Powyższa funkcjonalność pozwoliła na stworzenie wizualizacji, idealnie dopasowanej do ekranów urządzeń mobilnych. RWD pozwoliło na przygotowanie dwóch wersji wizualizacji - dla pecetów oraz urządzeń mobilnych.

Do załadunku i rozładunku frezarki Astraada CNC istnieje możliwość zastosowania robota Epson SCARA T3, także będącego w ofercie firmy ASTOR.

Wojciech Trojniar, specjalista ds. systemów sterowania
ASTOR

www.astor.com.pl

Powiązane treści
Urządzenia dla szkół i uczelni technicznych tworzą infrastrukturę dla innowacyjności
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Komunikacja
Potęga wyboru dla początkujących i ekspertów, czyli Bluetooth dla każdego
Pomiary
Przegląd produktów do termowizji firmy UNI-Trend
Mikrokontrolery i IoT
Bogactwo interfejsów komunikacyjnych PCIe
Elektromechanika
ept connectors - złącza do wymagających aplikacji
Elektromechanika
QS – złącza wysokoprądowe niskonapięciowe
Elektromechanika
Obudowy gwarantujące bezpieczeństwo i niezawodność
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Targi krajowe
Warsaw Industry Week 2025 - 9. edycja
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów