Innowacyjne moduły bezprzewodowe skupiające się na wydajnych rozwiązaniach aplikacyjnych 5G, LPWA i CAT.1

| Prezentacje firmowe Komunikacja

Technologie bezprzewodowe są mocno zakorzenione w dzisiejszym świecie. Nie chodzi już tylko o wszechobecne telefony komórkowe, ale o szereg rozwiązań mających ułatwić nam codziennie życie, a także usprawnić działanie rozwiązań przemysłowych i ogólnie pojętego biznesu. Inteligentne domy, miasta, systemy alarmowe, liczniki, śledzenie przesyłek to tylko nieliczne przykłady. Wszystkie takie aplikacje bazują na różnych technologiach bezprzewodowych, których serce stanowią moduły NB-IoT, Cat-M1, czy LTE Cat. 1 oraz także 5G. Poniżej prezentujemy możliwości funkcjonalne takich modułów oraz innowacyjną płytę ewaluacyjną do testowania aplikacji bezprzewodowych.

Innowacyjne moduły bezprzewodowe skupiające się na wydajnych rozwiązaniach aplikacyjnych 5G, LPWA i CAT.1

SIMCom – globalny producent modułów bezprzewodowych

SIMCom Wireless Solutions Limited (SIMCom) to globalny projektant i producent bezprzewodowych modułów i rozwiązań Machine-to-Machine (M2M). Od powstania w 2002 r. firma angażuje się w wytwarzanie rożnorodnych modułów bezprzewodowych, takich jak 5G, C-V2X, LPWA, LTE-A, Smart Module, WCDMA/HSPA (+), GSM/GPRS i GNSS. W ostatnim okresie SIMCom wprowadził na rynek serię modułów 5G, w tym SIM8200EA-M2, SIM8200G, SIM8202G-M2, SIM- 8300G-M2, SIM-8262G-M2 i SIM8282G-M2, które są używane w wielu aplikacjach komercyjnych wymagających transmisji dużej ilości danych.

Moduł 5G – miniaturowy rozmiar, wielkie możliwości

SIM8202G-M2 to mały (42×30×2,3 mm), wielozakresowy moduł 5G, który obsługuje sieci NSA/SA i obejmuje wszystkie pasma częstotliwości głównych operatorów sieciowych na całym świecie. Ma standardowy interfejs M2, a jego zestaw komend AT jest kompatybilny z modułami SIM7912G/SIM8200X-M2, co może zminimalizować koszty migracji aplikacji z sieci 4G i przyspieszyć wprowadzenie na rynek nowych wersji.

SIM8202G-M2 ma nowy 4-antenowy system transmisji radiowej, który skutecznie zwiększa przepustowość komunikacji oraz utrzymuje dużą prędkość i stabilność transferu danych. Aby zapewnić niezawodną pracę modułu przez długi czas, konstrukcja SIM8202G-M2 zapewnia dobre odprowadzanie ciepła przez odpowiednie rozmieszczenie elementów grzejących się i ma duży odsłonięty obszar pokryty miedzią.

SIM8202G-M2 wpisuje się doskonale w realizację funkcjonalności CPE (Customer Provided Equipment), gdzie może przekierowywać transmisję danych z systemów 4G/5G do Wi-filub sieci przewodowej, dostarczając dostęp do Internetu wielu urządzeń, sprzętowym w tym samym czasie. Takie rozwiązania mogą mieć zastosowanie na obszarach wiejskich, szpitalach, fabrykach, itp., oszczędzając koszty układania sieci przewodowej i rozwiązując problem ostatniej mili.

Moduł NB-IoT obsługujący LTE 450 MHz

SIM7070E to moduł LPWA, który zapewnia dostęp do sieci Cat-M1, NB-IoT, GPRS, EDGE, a także umożliwia określanie pozycji dzięki wbudowanemu odbiornikowi GNSS. Jego niewielkie rozmiary (24×24 mm) i obudowa typu LCC czynią go idealnym produktem do projektowania kompaktowych urządzeń z możliwością pracy także w dotychczasowych systemach 2G. Jako jeden z nielicznych na rynku obsługuje pasmo LTE 450 MHz (B31, B72), które jest przeznaczone do aplikacji pomiarowych. Moduł jest zgodny ze specyfikacją 3GPP R14 i może mieć wyprowadzenia zgodne z SIM7000X/SIM7070X/SIM800F/SIM900.

Rozwój rozwiązań IoT ułatwia obecnie wymianę tradycyjnych liczników mediów na inteligentne rozwiązania IoT. Na rynku widać także stopniowe przechodzenie z rozwiązań 2G na Cat-M1/ NB-IoT. SIMCom wprowadził na rynek także inne serie modułów LPWA, które wspierają te procesy, jak np. moduł z serii SIM7060 oferujący NB-IoT/GNSS, moduł SIM7080G dający Cat-M1/NB-IoT/GNSS oraz najnowszy miniaturowy moduł SIM7090G CAT-M1/NB-IoT/GNSS.

Moduł LTE Cat. 1 – rozwiązanie ekonomiczne

A7670E to moduł LTE Cat. 1, który obsługuje także tryby komunikacji bezprzewodowej 2G (GPRS/EDGE). Jego maksymalny transfer danych sięga 10 Mbps DL i 5 Mbps UL. Moduł posiada obudowę typu LGA i może być kompatybilny z serią SIM7000/SIM7070 (moduły NB-IoT/Cat-M) oraz SIM800F (moduł 2G), co umożliwia płynną migrację z sieci 2G/NB-IoT/Cat-M do LTE Cat. 1 i znacznie ułatwia projektowanie produktu z wieloma opcjami zgodne z potrzebami klienta.

A7670E obsługuje wiele wbudowanych funkcjonalności sieciowych (m.in. DTMF, EAT, FOTA, LBS, SSL). Dostępne są także sterowniki dla głównych systemów operacyjnych (Windows, Linux i Android itp.). Zestaw komend AT jest zgodny z modułami z serii SIM7500/SIM7600.

Płyta ewaluacyjna z modułami LTE Cat.1, Cat-M i NB-IoT

Inżynierowie firmy Masters w ramach prac badawczych zaprojektowali wyjątkową płytę ewaluacyjną, która łączy ze sobą technologie LTE Cat. 1, Cat-M, NB-IoT oraz GPRS.

Płyta EVB.GSM.C002.SIM7000_7070_A7670 jest uniwersalną platformą do tworzenia prototypów aplikacji opartych na technologii bezprzewodowej. Na jednym PCB dostępna jest przestrzeń, gdzie można zamontować wymiennie moduł w wybranej technologii:

  • SIM7000X – moduł Cat-M/NB-IoT/GSM/GNSS. Seria SIM7000 oferuje duże możliwości rozbudowy dzięki licznym interfejsom (UART, GPIO, PCM, I2C). Jest przeznaczony do zastosowań, które wymagają małych opóźnień i niskiej przepustowości transmisji danych w różnych warunkach propagacji radiowej.
  • SIM800F – rozwiązanie GSM/GPRS typu SMT. Obsługuje czterozakresowe 850/900/1800/1900 MHz, może przesyłać informacje głosowe, SMS i dane przy niskim zużyciu energii. • A7670X – moduł LTE Cat. 1, który obsługuje tryby komunikacji bezprzewodowej LTE-TDD, LTE-FDD, GSM, GPRS, EDGE. Maksymalna szybkość pobierania danych 10 Mb/s, a prędkość wysyłania 5 Mb/s.
  • SIM7070X – to moduł LPWA, który obsługuje tryby komunikacji bezprzewodowej Cat-M, NB-IoT, GPRS, EDGE. Bardzo dobre rozwiązanie do aplikacji embedded.

Płyta ewaluacyjna zawiera też tanią antenę PIFA typu OnBoard SMD działającą w zakresie pasm komórkowych GSM UMTS (3G) i NB-IoT. Zalety anten PIFA to:

  • wielokierunkowość – pozwala na prawidłowy odbiór lub przesyłanie danych bez względu na orientację anteny (pionowa, pozioma),
  • wysoka sprawność – zachowuje relatywnie wysoką sprawność względem tradycyjnych anten nawet w niesprzyjających warunkach (w otoczeniu metali czy ciała ludzkiego),
  • możliwość wykorzystania wolnego miejsca pod anteną na rozmieszczenie mniej wrażliwych komponentów.

Dodatkowo na płytce znajduje się czujnik wilgotności i temperatury HTS221, który umożliwia przetestowanie komunikacji bezprzewodowej na danych rzeczywistych.

Prototypy płyty ewaluacyjnej z modułami bezprzewodowymi będą dostępne w drugim kwartale 2021. Zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu rd@masters.com.pl.

Masters Sp. z o.o. jest oficjalnym dystrybutorem firmy SIMCom.


Masters
www.masters.com.pl

Zobacz również