Nowości firmy Apem – przełączniki FD i FNR

| Prezentacje firmowe Elektromechanika

Na rynku pojawiły się dwa nowe typy uszczelnionych przełączników firmy Apem z serii FD oraz FNR. W artykule przybliżamy ich właściwości.

Nowości firmy Apem – przełączniki FD i FNR

FD

Rodzina FD grupuje podświetlane przełączniki typu push z podwójną ikoną na klawiszu, które są połączeniem atrakcyjnego wzornictwa i solidności wykonania. Dzięki dwóm różnym opisom funkcji w jednym przełączniku, elementy FD idealnie nadają się do tworzenia zintegrowanych projektów, w których dodatkowa sygnalizacja za pomocą diody LED staje się niepotrzebna.

 
Seria FD

Seria FD przypomina tradycyjny przycisk, ale dzięki zielonemu i czerwonemu filtrowi umożliwia wyświetlanie dwóch różnych legend (opisów) naprzemiennie w jednym klawiszu przycisku przy jednoczesnej zmianie koloru podświetlenia LED. Jakość wykonania ikony legendy jest podobna do najpopularniejszych oznaczeń nanoszonych metodą sitodruku i ma jednolitą jasność bez widocznych bardziej jaskrawych punktów. Przełączniki FD zapewniają dużą odporność na wstrząsy i wibracje jak również mają uszczelnienie dające im współczynnik ochrony IP69K. Apem oferuje wersje gwintowane lub do montażu na zatrzask tych rozwiązań.

FNR

 
Seria FNR

Przełączniki FNR to uszczelnione wersje kołyskowe (IP69K). Szczególnie polecane są do wymagających środowisk przemysłowych, także jako elementy manipulatora przemysłowego typu "allin-one". Mają okrągły korpus o średnicy 20 mm, który umożliwia łatwy montaż i instalację na dźwigni sterującej joysticka. Seria FNR została też zoptymalizowana pod kątem ergonomii. Niezależnie od tego, czy przełącznik jest zamontowany w pulpicie, jako element manipulatora czy na rękojeści, jego ergonomiczny kształt sprawia, że obsługa przez użytkownika staje się bardziej intuicyjna, wygodna i precyzyjna, nawet przy wielokrotnym użyciu. Producent pozwala spersonalizować przełącznik w zakresie podświetlenia (dostępnych 5 kolorów), piktogramów funkcyjnych na klawiszu, wykonania dodatkowego uszczelnienia, podłączenia wiązki przewodów (typ kabli i długość) oraz użytych złączy/wtyczek np. motoryzacyjnych.

Indywidualizacja rozwiązań

Warto wiedzieć, że firma Apem oferuje możliwość indywidualizacji komponentów do wymagań tworzonego projektu. Producent może wykonać przewód o specjalnej długości, wykończenie, dostosować do wymagań wiązkę przewodów, zapewnić dodatkową izolację, materiał wykonania, oznaczenie funkcji lub specjalny rodzaj podświetlenia.

Niestandardowe wykonanie to najlepsze z możliwych wyjście, aby cały system działał skutecznie i niezawodnie jak również był właściwie zabezpieczony od strony instalacji. Dostajemy wtedy gwarancję, że na linię produkcyjną trafiodpowiedni komponent tak, aby nie było konieczności dokonywania w nim zmian na własną rękę, które nie zawsze zapewniają wysoką jakość. Często adaptacje własne klientów, które dokonywane są w standardowych produktach, zarówno nie dają zamierzonego efektu technicznego, jak i wyglądają na tle całego prototypu nieprofesjonalnie. Poprawki i zmiany własne, np. przedłużanie przewodów, stosowanie złych materiałów izolacyjnych, poddawanie elementu obróbce mechanicznej, niewłaściwy montaż, potrafią powodować uszkodzenia całego układu po rozpoczęciu eksploatacji. Dlatego na etapie doboru warto nadać odpowiednie indywidualne cechy dla komponentu.

Dostępne przykładowe niestandardowe wykończenia przełączników pokazane zostały w tabeli. Dla przełączników metalowych standardowym materiałem jest nikiel, ale są także inne opcje. W przełącznikach z tworzywa można wybrać kolor.

 

Eltronika
05-152 Czosnów
Duńska 2A
tel. 22 7519744
www.eltronika.pl, biuro@eltronika.pl

Zobacz również