Zasilacze modułowe rack o dużej mocy

| Prezentacje firmowe Zasilanie

Konwencjonalne zasilacze transformatorowe dużej mocy mają szereg zalet, takich jak mały koszt, prosta konstrukcja oraz duża dynamika działania. Niestety, nie są wolne od wad – m.in. niższej sprawności, ograniczonej regulacji parametrów i niewielkiej możliwości integracji złożonego systemu zasilania w jeden system sterowania. Odpowiedzią na te ograniczenia są zasilacze cyfrowe.

Zasilacze modułowe rack o dużej mocy

Takie rozwiązanie pozwala na programowanie parametrów wyjściowych, zapewniając rozbudowane funkcje sygnalizacji i monitoringu oraz umożliwiając stworzenie dużego, centralnie sterowanego systemu zasilania. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm poszukuje cyfrowo sterowanych zasilaczy do profesjonalnych, przemysłowych zastosowań. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, firma Mean Well oferuje system modułowych zasilaczy i ładowarek do szaf rack. Przyjrzyjmy się im bliżej!

Kontroler RKP-CMU1

Sercem systemu jest moduł sterująco-pomiarowy. Kontroler RKP-CMU1 przeznaczony jest do monitorowania i sterowania systemem zasilania w szafach rack 19". Daje on możliwość wyświetlania i zmiany parametrów pracy szyny równoległej lub pojedynczego modułu.

 
Kontroler RPK-CMU1

Za pomocą wyjść USB, Ethernet lub RS232 cały system można obsługiwać z poziomu komputera za pomocą oprogramowania lub przeglądarki internetowej. Podłączając urządzenie pod modem GSM/GPRS, można sterować nim zdalnie. Cztery programowalne wyjścia przekaźnikowe sygnalizują zaburzenia pracy zasilacza i w zależności od ustawień pracują jako normalnie zamknięte lub otwarte.

 
Kontroler RPK-CMU1 z obudowa

Moduły zasilające/ładujące DRP/DBR-3200

Kolejnymi elementami systemu są moduły zasilające DRP-3200 oraz ładujące DBR-3200. To wysokowydajne urządzenia o niskim profilu 1 U, z dużą gęstością mocy (do 37 W/cal³), wbudowanymi protokołami komunikacji PMBus i CANBus (jako opcja) oraz możliwością pracy równoległej. W jednej obudowie można połączyć aż do 4 modułów (łączna moc to 12,8 kW) oraz do 10 obudów równolegle (razem do 128 kW).

 
Obudowa DHP-1UT

Seria DRP-3200 jest przeznaczona do zastosowań związanych z zasilaniem, a zasilacz jest dostępny w dwóch wersjach napięcia wyjściowego: 24 lub 48 V oraz szerokim zakresie napięcia wejściowego: 90…264 VAC, 127…370 VDC. Dzięki dużej sprawności (do 94,5%) oraz wymuszonemu chłodzeniu wentywentylatorowemu urządzenie może pracować w temperaturach od –30 do +70°C.

Seria DBR-3200 została stworzona z myślą o ładowaniu akumulatorów. Ładowarka dostępna jest w dwóch wersjach napięcia wyjściowego: 24 oraz 48 V. Urządzenie realizuje wbudowane 3-stopniowe profile ładowania, zaprogramowane z myślą o optymalnym ładowaniu różnych typów akumulatorów (kwasowo-ołowiowe, litowo-jonowe, żelowe, AGM). Użytkownik ma również możliwość samodzielnego zaprogramowania własnej krzywej ładowania. Umożliwia to programator ładowarek SBP-001 w połączeniu z firmowym software.

 
Moduł DBR-3200

W przypadku obu modułów DRP/DBR-3200 możliwe jest programowanie parametrów wyjściowych za pomocą programatora Mean Well lub (w przypadku braku zewnętrznego urządzenia) ręcznego dobrania prądu i napięcia przy użyciu potencjometru/interfejsu PMBus.

DRP/DBR-3200 mają szereg funkcji zabezpieczających (nadnapięciowe, przeciwzwarciowe, temperaturowe), oraz sygnalizację zbyt niskiego napięcia czy też wykrywania braku podłączenia akumulatora.

Architektura systemu zasilania

Modułowy system zasilania rack jest dobrym wyborem dla aplikacji o dużych mocach ze względu na m.in.: zintegrowane sterowanie i monitorowanie mocy, ujednolicone zarządzanie energią, dużą sprawność energetyczną i mniejszą złożoność instalacji. Wynikają z tego dwie kolejne korzyści: prostsza konserwacja i niższe koszty eksploatacji.

Na kompletny system zasilania modułowego składają się następujące elementy:

  • moduły zasilania DBR-3200/DRP-3200,
  • obudowa modułów zasilania DHP-1U,
  • moduł sterująco-pomiarowy z obudową RKP-CMU1,
  • szafa rack 19".

Modułowy system zasilania może być stosowany w różnych dziedzinach przemysłu o dużych wymaganiach energetycznych, np. w wielkopowierzchniowych szklarniach i hodowlach, utwardzaniu materiałów i oczyszczaniu promieniowaniem UV, obróbce laserowej. Dzięki rozbudowanym funkcjom programowania charakterystyk ładowania możliwe jest również wykorzystanie systemu do ładowania pojazdów elektrycznych lub dużych akumulatorów.

Podsumowanie

Wraz z rozwojem technologii rośnie też zapotrzebowanie na zasilacze spełniające specyficzne wymagania stawiane przez różne gałęzie przemysłu. Wymusza to na producentach urządzeń zasilających stałe udoskonalanie i specjalizację produktów. Dobierając zasilacz do danej aplikacji, zawsze warto skonsultować się z doradcą technicznym, który udzieli fachowej porady.

Elmark Automatyka, autoryzowany dystrybutor zasilaczy Mean Well w Polsce, oferuje swoim klientom zarówno sprawdzone, wysokiej jakości produkty, jak i profesjonalne doradztwo techniczne.

 

Jakub Motyka

Elmark Automatyka
tel. 22 773 79 37
www.elmark.com.pl