Wtorek, 09 listopada 2021

Zasilacze dużej mocy

Aby działać, elektronika musi być zasilana, stąd praktycznie bez wyjątku każde współczesne urządzenie techniczne potrzebuje zasilacza. Pod tym hasłem kryją się tysiące rozwiązań różniących się parametrami, budową, przeznaczeniem i wykonaniem i coraz częściej jednostki te są wykorzystywane do zapewnienia działania krytycznych systemów i instalacji. W przypadku zasilaczy dużej mocy, takich, które kierowane są do aplikacji przemysłowych, medycznych, telekomunikacyjnych, rola jaką ma pełnić taki sprzęt, staje się coraz ważniejsza, a nierzadko zasilacz nawet może decydować o zdrowiu i życiu. Dlatego ich wybór, parametry techniczne, niezawodność i funkcjonalność mają fundamentalne znaczenie dla szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Zasilacze dużej mocy

Duża popularność zasilaczy impulsowych, podstawowego źródła energii dla całej techniki powoduje, że urządzenia te znaleźć można u bardzo wielu sprzedawców. W naszym opracowaniu pomagamy wybrać najlepsze produkty z ofert.

Kłopoty z kupnem komponentów, które stały się w ostatnich miesiącach palącym problemem dla wszystkich, dotyczą też zasilaczy. Nie ma w nich wprawdzie nowoczesnych i wydajnych mikrokontrolerów, ale jest wiele innych elementów, z którymi też jest kłopot zaopatrzeniowy, np. kondensatory, tranzystory mocy, rdzenie.

Jak wszystkie inne podzespoły elektroniczne, ceny zasilaczy w ostatnich miesiącach się zwiększyły. Podrożały surowce takie jak laminaty i płytki drukowane oraz stopy lutownicze. Tak samo wzrosły ceny tworzyw sztucznych. W ostatnim okresie podrożały znacząco miedź, bo jest ona niezbędna m.in. do produkcji silników elektrycznych, na które jest duże zapotrzebowanie ze strony motoryzacji. W konsekwencji drożej trzeba płacić za drut nawojowy. W kolejności większe ceny środków do produkcji, a także koszty pracy plus inflacja przełożyły się na wyższe ceny urządzeń.

Ceny zwiększają się także dlatego, że w wielu grupach towarowych przez długi okres marże produkcyjne były małe, co nie pozwalało na inwestycje i rozwój technologii. Pandemia i alokacja stały się okazją do wyrwania się z dyktatu niskiej ceny i tę szansę wielu producentów wykorzystuje. Skoro dawniej rynek i duża konkurencja zbijały marże do minimum, to dzisiaj wielu producentów stara się wrócić do poziomów dla nich bezpiecznych. Niestety wzrost cen elektroniki może wpłynąć negatywnie na popyt i zakontraktowane projekty oraz przetargi, bo zmusi do ich ponownej kalkulacji. Zmieniające się ceny tworzą też ryzyko biznesowe, zmuszają do zwiększenia marży w projektach (marginesu opłacalności), na ewentualną dalszą korektę cen.

Wpływ pandemii koronawirusa na działalność firm
 
W przypadku zasilaczy dużej mocy ocena wpływu pandemii na biznes przynosi wskazanie, że obroty w większości firm ze sprzedaży takich jednostek wzrosły lub przynajmniej są takie same jak wcześniej. Może być to sygnał, że wydarzenia rynkowe nabierają tempa, a firmy doczekały się odbicia wynikającego z poprawy sytuacji i zdjęcia obostrzeń. Może być to w części efekt tego, że ceny wzrosły i tym samym sprzedaż wartościowo jest większa nawet dla tych samych ilości. Mimo wielu problemów rynek zasilaczy wydaje się perspektywiczny i wart zaangażowania, bo zasilanie jest niezbędnym elementem każdej aplikacji i wszystkie trendy potwierdzają wzrost znaczenia tematyki zasilania w przyszłości.

Negatywnie na rynek zasilaczy wpływa też niestabilna sytuacja u inwestorów przejawiająca się przesunięciami terminów lub rezygnacją z inwestycji. Niestety fakty są takie, że wiele podzespołów, materiałów, surowców, subkomponentów jest wytwarzane w Azji, a tam sytuacja też jest daleka od równowagi. Mimo że pandemia pojawiła się na tamtym kontynencie na początku, do dzisiaj tamtejsze firmy mają problemy z osiągnięciem pełnej wydajności.

Z większości kryzysów branża elektroniki wychodziła bez strat, bo zapotrzebowanie na nowoczesne technologie było zawsze duże, a cykl projektowy liczy się w perspektywie kilku lat, czyli dłuższej niż zazwyczaj trwają problemy. Dla branży elektroniki izolacja w domach i konieczność pracy zdalnej nie okazały się wielką przeszkodą, bo dla pracowników biurowych miejsce pracy nie ma kluczowego znaczenia, a produkcja jest zautomatyzowana. Ale takich problemów z dostępnością elementów, jakie mamy teraz, jeszcze nie było, a dodatkowo zwykle mijały one szybciej. Teraz mówi się, że poprawia nastąpi w drugim kwartale przyszłego roku. To dość odległy termin.

Piotr Szukaj


Product Manager w firmie Masters

  • Jaka konkurencja jest na rynku zasilaczy dużej mocy w Polsce?

Konkurencja w obszarze zasilaczy dużej mocy jest spora, aczkolwiek dużo zależy od wybranej grupy produktów lub specyfiki funkcjonalnej, np. sposobu montażu (np. na popularnej szynie DIN), posiadanych wymaganych certyfikatów, takich jak np. UL wymagane na konkretne rynki, zastosowanie, półkę cenową i stosunek jakości do ceny lub specjalistyczne oznakowanie – ATEX, IECEx wymagane np. w przemyśle petrochemicznym.

  • Co jest istotne w dystrybucji zasilaczy?

W handlu tego typu produktami jest kilka ważnych czynników, które decydują o zakupie. Wiadomo, że klienci mogą kierować się ceną, natomiast zdarzają się aplikacje czy też projekty, gdzie zakup zasilacza definiowany jest poprzez gabaryty urządzenia i nie chodzi tu tylko o to, żeby były one jak najmniejsze. Niekiedy istotna jest zdolność do obsługi dużego prądu rozruchowego, innym razem decyduje zakres temperatur pracy. Przy tego typu zagadnieniach bardzo ważne jest odpowiednie wsparcie techniczne po stronie dostawcy. Jeśli zaoferuje on klientowi pomoc oraz da możliwość dostosowywania produktu do indywidualnych wymagań, taka elastyczność jest na pewno dużym plusem i może zdecydować o zamówieniu. W ostatnim czasie bardzo ważnym, ale mało dostrzeganym czynnikiem, jest dostępność materiałów i komponentów niezbędnych do produkcji. Determinują one czas dostawy, który obecnie dla niektórych jest bardziej cenny niż niskie koszty. Równie ważna jest możliwość utrzymywania stanu minimalnego dla wdrożonego produktu oraz gwarancja czasu dostawy w porozumieniu z producentem.

Jak oceniać jakość zasilaczy?

Jeszcze dekadę temu miarę jakości zasilaczy tworzyła waga. Im zasilacz był cięższy, tym z reguły był lepszej jakości, bo lekki miał mniejsze radiatory, niewydajne filtry i transformator bez żadnego zapasu. Dzisiaj ta reguła niestety już tak nie działa, bo poszczególne jednostki mogą różnić się istotnie od strony technologii konwersji energii, a dodatkowo duża sprawność takich jednostek powoduje, że ogólnie zasilacze są lżejsze niż jeszcze parę lat temu.

Bez względu na to, szczęśliwie świadomość rynku co do istoty zagadnień zasilających się zwiększa tak samo jak podejście do jakości. Jest ona znacząco większa niż dla tych małych jednostek stosowanych w elektronice konsumenckiej. Klienci z branż odległych od elektroniki przemysłowej z reguły nie chcą płacić więcej za produkty renomowane i o gwarantowanej jakości, raczej kupują jednostki najtańsze i nawet jak później urządzenie nie działa prawidłowo, nie są w stanie powiązać anomalii z kiepskim zasilaniem i nietrafionym wyborem.

Część z nich uczy się na błędach i takie ryzyko jest dla nich nauczką na przyszłość, niemniej, ponieważ temat psucia rynku przez tanie zasilacze azjatyckie od lat jest dyżurnym tematem branży, zapewne takie wpadki nie są powodem do chwały i firmy skrzętnie je ukrywają. Ci związani z branżą profesjonalną działają bardziej odpowiedzialnie, stąd wybór produktu przez pryzmat niskiej ceny szczęśliwie nie jest jedynym obowiązującym.

Ocena stopnia specjalizacji dostawców
 
Znaczenie zasilaczy w biznesie firm, czyli innymi słowy stopień specjalizacji w tematyce zasilania, jest ogólnie dość duży. Dla co trzeciej drugiej firmy jest to produkt istotny dla biznesu lub bardzo ważny, pozostałe dwie trzecie traktuje zasilacze dużej mocy jako jeden z wielu składników szerokiej oferty produktowej. Tę pierwszą grupę można traktować jako dostawców specjalizowanych, często powiązanych z renomowanym producentem, pozostałych jako firmy o szerokiej ofercie produktów, w której muszą one mieć swoje miejsce. Zasilanie jest częścią każdej aplikacji i wraz z rozwijającą się elektroniką urządzeń tych potrzeba coraz więcej. Innymi słowy, zasilacze dają każdemu szansę na sukces i jest to zarówno zaleta, jak też wada.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również