Switch Components - przełączniki o znakomitych parametrach

| Prezentacje firmowe Elektromechanika

Na pierwszy rzut oka największą przewagą tradycyjnych przełączników jest ich niska cena, konkurencyjna względem cyfrowych obwodów sterowania, w których do zamykania i otwierania kontrolowanych obwodów wykorzystuje się przekaźniki czy moduły tranzystorowe. Ale to nie wszystko. Należy też pamiętać, że przełączniki to elementy o intuicyjnej obsłudze. Dlatego na rynku nadal możemy spotkać wielu producentów wyspecjalizowanych w tego rodzaju produktach, a przykładem może być amerykańska marka Switch Components, której produkty niedawno trafiły do TME.

Switch Components - przełączniki o znakomitych parametrach

Przełączniki kołyskowe

Elementy typu Rocker (kołyskowe) to bardzo popularny typ elementów. Dzięki swojej konstrukcji ograniczają ryzyko przypadkowego przełączenia, a ich mechanizm daje wyraźny sygnał o zadziałaniu. Prosty mechanizm przekłada się na wysoką trwałość. Elementy te produkowane są w wersjach na szeroki zakres napięć i prądów, co pozwala stosować je jako wyłączniki sieciowe, do nawet 30 A przy 12 V i 16 A dla 250 VAC.

Asortyment przełączników kołyskowych jest bardzo zróżnicowany. Znalazły się w nim produkty typowe – dwupozycyjne montowane panelowo oraz także rozwiązania monostabilne i 3-pozycyjne w wielu konfiguracjach styków (m.in. SPST, DPDT, SP3T). Mogą one pełnić szereg funkcji w panelach kontrolnych maszyn przemysłowych, pojazdów (sterowanie pośrednie i bezpośrednie), znajdą też zastosowanie w elektronarzędziach i aplikacjach RTV/AGD. Wykonano je w różnych wariantach obudów (klawisze prostokątne, kwadratowe, okrągłe, owalne) i szerokiej kolorystyce: od prostych, czarnych i białych przełączników z nadrukowanymi etykietami pozycji, po elementy podświetlane (bursztynowe, zielone, czerwone, niebieskie itp.). Warto zwrócić uwagę, że Switch Components wytwarza także przełączniki o klasie szczelności IP65. Są one zabezpieczone przed środowiskiem za pomocą gumowych kapturków (fot. 1–3).

 
Fot. 1. Stopień ochrony IP65
 
Fot. 2. Trójpozycyjne
 
Fot. 3. Z podświetleniem LED-owym

Przełączniki klawiszowe

 
Fot. 4. Przełącznik przyciskany (klawiszowy) z frontem chronionym gumowym kapturkiem

W przypadku przełączników przyciskanych Switch Components proponuje elementy o bardzo dużej obciążalności prądowej (nawet 60 A). Tego rodzaju produkty mogą być stosowane np. w kasetach ręcznego sterowania silnikami, siłownikami, gdyż mogą pracować w zakresie temperatur od –25 do 85°C. Są wytwarzane w kilku wersjach kolorystycznych i w wersji uszczelnionej. Mają wyprowadzenia w postaci płaskich konektorów (4,8 i 6,35 mm), zacisków śrubowych (M4) i złączy oczkowych (fot. 4).

Interesującą pozycją w portfolio producenta są przełączniki bistabilne z klawiszem wyciąganym. Są przeznaczone do aplikacji, gdzie kluczowe będzie uniemożliwienie przypadkowej zmiany stanu. Mają obciążalność do 75 A (przy 28VDC) i są wytwarzane w wersji chromowanej, czarnej i czerwonej.

Przełączniki dźwigniowe

Ofertę uzupełniają przełączniki dźwigniowe mono-, bi- i tristabilne o obciążalności 6…50 A (zależnie od wersji) w konfiguracjach SPST, SPDT, DPST i DPST (fot. 5–7).

 
Fot. 5. Z konektorami
 
Fot. 6. Z przewodami
 
Fot. 7. Z zaciskami śrubowymi

Przełączniki wandaloodporne

 
Fot. 8. Przełącznik wandaloodporny z podświetlaniem pierścieniowym

Przełączniki wandaloodporne cieszą się dużą popularnością, którą zawdzięczają swojej uniwersalności. Są stosowane zarówno w urządzeniach użytku publicznego (windy, biletomaty, dystrybutory żywności), jak i przemyśle, sprzęcie medycznym oraz wielu innych aplikacjach, gdzie wymagana jest odporność na warunki środowiskowe i uszkodzenia mechaniczne. Ich stopień ochrony to IP67, styki o konfiguracji SPDT lub DPDT o obciążalności 10A i z podświetlaniem LED w postaci barwnego pierścienia wokół klawisza (kolor czerwony, bursztynowy i zielony) (fot. 8).

 


Transfer Multisort Elektronik
www.tme.eu