Piątek, 09 czerwca 2023

Przełączniki, przyciski i klawiatury

Kiepski przełącznik lub tandetna klawiatura są w stanie skutecznie popsuć opinię o producencie urządzenia i marce produktu, i zmusić do kosztownego serwisu sprzętu. W miarę upływu lat coraz więcej osób jest świadomych takiego ryzyka i co jest również ważne, ma obecnie fundusze na to, aby go unikać. Dystrybutorzy i producenci od lat wkładają wiele wysiłku w promocję elementów markowych wśród firm elektronicznych, cierpliwie pracują nad zmianą podejścia klientów do zakupów. Te działania przynoszą efekty. W ostatnich latach jakość przełączników i przycisków znacznie się poprawiła, a znaczenie produktów z dolnej półki jest wyraźnie mniejsza. Wytwórcy udoskonalili technologię, poprawili precyzję działania tych elementów i sięgnęli po nowe, lepsze materiały, aby sprostać rosnącym wymaganiom.

Przełączniki, przyciski i klawiatury

Jakość jest czynnikiem kluczowym

Podobnie jak dla wielu innych elementów elektronicznych, tematem dyżurnym w branży przełączników i klawiatur jest jakość rozumiana w największym stopniu przez pryzmat trwałości mechanicznej i elektrycznej. Zainteresowanie jakością to splot wielu czynników, jak zwiększająca się wymiana handlowa z zagranicą, usługi projektowe realizowane na zlecenie partnerów zagranicznych, duże znaczenie branży przemysłowej. Jakość to też sposób producentów klawiatur na konkurencję dalekowschodnią.

W przypadku omawianych produktów jakość jest szczególnie istotna, bo często wyrabia opinię klientowi końcowemu o marce i producencie. Przez wiele lat napływ niskiej jakości azjatyckiej produkcji spędzał dystrybutorom renomowanych produktów sen z powiek i wymuszał nacisk działań na edukację klientów. Póki na rynku były ciężkie czasy, nie było to łatwe zadanie, ale w ostatnich latach świadomość klientów wyraźnie się poprawiła. Być może powodem jest też wzrost zamożności i potencjału firm, które nie muszą oszczędzać na wszystkim. Ponadto pierwotny dystans między dużymi cenami produktów kwalifikowanych jako czołowe marki a tanimi wyrobami chińskimi znacząco się zmniejszył i nie tworzy przepaści niedostępności.

Ocena problemów z długim czasem dostaw i wywołanych wojną
 
W przypadku elementów elektromechanicznych sytuacja w łańcuchach dostaw nie wróciła jeszcze do normalności, podobnie zresztą jak w wielu innych grupach towarowych. Jak widzimy z wykresu, ograniczona dostępność produktów i długie czasy dostaw są problemem, niemniej dostawcy twierdzą, że dają sobie radę. Z pewnością pomaga w tym bliska współpraca klientów, dystrybutorów i producentów, w tym wymiana informacji o planowanej dostępności, harmonogramach produkcji itp. danych, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie ryzyka związanego z zaopatrzeniem.

Dostępność powoli się poprawia

W przypadku przełączników i klawiatur długie czasy dostaw są pochodną wielu zjawisk, w tym najbardziej ograniczonej dostępności materiałów do ich produkcji. Produkty te są wykorzystywane w wielu branżach szybko rozwijających się, np. elektromobilności, automatyce przemysłowej i budynkowej, a więc w obszarach, gdzie popyt w ostatnich dwóch latach znacząco wzrósł. Elementy te są też istotną częścią rozwiązań medycznych, wojskowych, które także się rozwijają w szybkim tempie. Efektem większego zapotrzebowania są braki, niekoniecznie dotyczące wszystkich typów i marek, ale niestety zmuszające do starannego planowania zaopatrzenia. Asortyment przełączników istniejący na rynku jest ogromny, a serie, marki, typy zapewne można liczyć w setkach. Producenci nie mogą wytwarzać jednocześnie wszystkich z nich i muszą precyzyjnie zaplanować obciążenie maszyn produkcyjnych po to, aby obsłużyć podpisane kontrakty na dostawy, zrealizować duże zamówienia, mieć możliwość sprostania zamówieniom od dystrybutorów itd. Nie da się poprawić stanów we wszystkich pozycjach, stąd nawet jak dostępność się poprawia, to niekoniecznie dotyczy to wszystkich pozycji.

Najważniejsze zjawiska pozytywne dla rozwoju rynku komponentów elektromechanicznych
 
Listę najważniejszych czynników pozytywnie wspierających rynek otwierają rosnące wymagania klientów, na które wskazało 63% pytanych specjalistów. Kolejne miejsca to jakość oraz szeroki asortyment dostępnych produktów, pozwalający dobrać element przełączający bez konieczności kompromisu. Jakość jest pojęciem, o którym się obecnie wiele mówi i przykłada do niego dużą wagę a po wielu latach zaczyna być ona kluczem do sukcesu w biznesie. W ciągu ostatnich kilkunastu lat wiele zmieniło się na korzyść, a dane na pokazanym wykresie jednoznacznie przekonują, że staje się ona poszukiwaną wartością.

Dotyk nie wypiera rozwiązań mechanicznych

Mimo wielu zalet, ogromnego potencjału technologicznego i przewagi ilościowej, technologie dotykowe nie wyprą z użycia rozwiązań mechanicznych. Jeszcze dekadę temu takiej pewności nie było i można było spekulować, czy przełączniki klasyczne zostaną wyniesione na margines techniki. Tak jak przekaźniki półprzewodnikowe nie wyparły zwykłych wersji elektromagnetycznych, rozwiązania dotykowe nie wyparły klasycznych rozwiązań ze stykami. Obie technologie znalazły swoje obszary aplikacyjne i są w użyciu – innymi słowy, doszliśmy do równowagi.

Rozwiązania dotykowe są w większym stopniu domeną elektroniki konsumenckiej i sprzętu powszechnego użytku, te mechaniczne spotyka się częściej w aplikacjach przemysłowych i profesjonalnych. Balans aplikacyjny opiera się na wybieraniu zalet obu rozwiązań i unikaniu wad. W przypadku technologii dotykowych wady to brak mechanicznego potwierdzenia zadziałania (kliknięcia i ugięcia klawisza), problemy z obsługą w rękawicy oraz brak pewności zadziałania niezbędnej do użycia w systemach, gdzie liczy się bezpieczeństwo. Plus oczywiście konieczność zapewnienia zasilania.

Ocena warunków biznesowych panujących na rynku komponentów elektromechanicznych w 2022 roku
 
W ubiegłym roku warunki biznesowe na rynku elementów elektromechanicznych były dobre lub zadowalające. W tych dwóch grupach zawarło się 79% odpowiedzi, czyli przeważająca większość. Rynkowi elementów elektromechanicznych w Polsce sprzyja ogólny rozwój branży elektronicznej, a zwłaszcza wiele małych i średnich firm produkujące specjalistyczne urządzenia przemysłowe i użytkowe. Ich liczba i potencjał cały czas rośnie, dlatego mimo silnej konkurencji branża cały czas się rozwija i wykres tę tezę wyraźnie potwierdza.

Wady rozwiązań mechanicznych to ograniczona trwałość, odporność środowiskowa, mniejsza możliwość integracji na panelu. Oczywiście są to główne kryteria, listę tę można poszerzyć co najmniej o kilka dodatkowych funkcji, które przeszkadzają lub pomagają w aplikacji danej grupy, np. o kompatybilność elektromagnetyczną, cenę, wielkość rozwiązania, możliwość integracji i podobne. Każde rozwiązanie ma zalety i wady wyznaczające obszar, gdzie stanowi dobry wybór lub gdzie lepiej jest sięgnąć po alternatywę.

Z takich powodów z przełączników mechanicznych nie rezygnuje się bez powodu ani też nie szuka na siłę zastępczych technologii, bo z każdą kolejną generacją poprawiają się ich parametry. Rośnie liczba dostępnych wykonań, kolorystyki i opcji oraz akcesoriów. Innymi słowy, producenci pracują nad tym, aby kwestia wyboru od strony technicznej (mechaniczny ws. elektroniczny/dotykowy) oraz jakościowej była jak najbardziej neutralna.

Paweł Leśniewski


regional sales manager, Eltronika

  • Jaka jest rola jakości w przyciskach i przełącznikach?

Jakość dla klientów jest oczywiście istotną kwestią, jednak nie zawsze jest ona pierwszoplanowa. Można nawet powiedzieć, że rola jakości jest fundamentalna, ale tylko tam, gdzie cały projektowany system ma być również wysokiej jakości i następnie ma być tak samo wysoko oceniany przez rynek. W praktyce bywa, że w profesjonalnie wyglądającym i drogim systemie montowane są często tanie i słabe przełączniki i trudno wskazać, jaki był powód takiej decyzji. Taka nieznacząca oszczędność z pewnością potrafizniechęcić do kupna świadomego klienta.

  • Jakie nowości warte są zauważenia?

Widoczne jest zainteresowanie wielu klientów higieną, stąd dzisiaj przełączniki powinny być odporne na mycie (wodę, płyny i środki chemiczne) i po tym dalej muszą bezproblemowo działać. Widoczne są też zmiany we wzornictwie, które służą poprawie bezpieczeństwa użytkowników. Chodzi tu docelowo o efektywniejsze i skuteczniejsze manipulowanie całym panelem przez operatora. Zastosowane komponenty mają nie męczyć wzroku przy długotrwałej obsłudze, mają działać bezawaryjnie i dawać satysfakcję z obsługi. Powinny być ergonomiczne oraz przynosić właściwy i szybki efekt przy jakimkolwiek zagrożeniu dla zdrowia i życia człowieka. Wreszcie, komponenty powinny być dostępne do obsługi dla niemal każdego, stąd też częściej ikony uzupełniane są przez znaki brajla, aby pomagać w codzienności osobom niewidomym.

  • Jak wygląda sytuacja w łańcuchach dostaw elementów elektromechanicznych?

Ponieważ bezpośrednio współpracujemy z producentami, wspólnie borykaliśmy się przez długi czas z niedostępnością niektórych materiałów do produkcji np. metali czy tworzyw sztucznych, żywic, klejów itp. Wielu producentów szukało nowych podwykonawców i poddostawców, wielu zamieniało materiały innymi. Dodatkowym problemem były wysokie ceny tychże materiałów. Potrzebowaliśmy często kilku miesięcy pracy, aby przebadać i zakwalifikować wybrane zamienniki, nie tracąc na jakości. Dziś mimo opóźnień w dostawach, wydaje się, że przemysł wychodzi z materiałowego kryzysu i łańcuchy dostaw zaczynają się odbudowywać oraz na nowo funkcjonować, choć odbywa się to już w wielu miejscach innymi niż dotąd, nowymi kanałami.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również