Ogromny asortyment

Przełączników i przycisków na rynku jest mnóstwo, tak samo jak producentów i firm, które mają je w ofertach. Czołowi producenci mają licznych naśladowców, wiele innych firm korzysta z tego, że rynek jest chłonny i proponuje wielowariantowe rozwiązania, które w zamyśle mają pokryć większość potrzeb klientów. Brakuje standaryzacji, bo w praktyce dotyczy ona tylko tych najpopularniejszych produktów, które mają wielu producentów i tym samym standardem staje się to, co jest popularne.

W przełącznikach i przyciskach nie funkcjonuje system modułowy, który pozwala na ograniczenie liczby części składowych taki, jakie spotyka się w złączach. Przeciwnie, wiele produktów daje możliwość kompozycji spośród wielu typów. Za jedną pozycją kryją się dziesiątki wersji różniących się kształtem dźwigni, kapturkiem, stopniem ochrony, końcówkami łączeniowymi, kolorem podświetlenia. Utrudnia to dokonywanie wyborów, także zmianę produktu na inny, pochodzący od innego producenta, a także utrudnia promocję nowych rozwiązań.

Jaka jest aktualna koniunktura na rynku?
 
Ocena aktualnej koniunktury na rynku podzespołów elektromechanicznych jest bardzo podobna do tej pokazanej na drugim wykresie i obejmującej cały zeszły rok. Podobnie, na wykresie dominują oceny dobra i zadowalająca, ale warto odnotować, że wskazań na kiepskie warunki jest, w porównaniu do oceny dla 2022 roku, minimalnie mniej.

Klawiatury

Klawiatury membranowe (foliowe) znajdują szerokie zastosowanie w sprzęcie kontrolno- pomiarowym, systemach przemysłowych, maszynach, w motoryzacji, sprzęcie medycznym i wielu innych obszarach spoza konsumenckiego. Ich duża popularność wynika z dobrej dostępności i niewielkiego skomplikowania technologii wytwarzania, co przekłada się na niskie koszty uruchomienia produkcji i jednostkowe oraz dobre własności użytkowe i jakości. Kolejny atut to taki, że jest to produkt elastyczny, taki, który można dopasować do wielu specyficznych wymagań aplikacyjnych. Klawiatury mogą być z klikiem klawiszy, podświetleniem, z frontem silikonowym lub foliowym, z polami przezroczystymi lub kolorowym filtrem pod wyświetlacz itd. Wraz z warstwami realizującymi ekranowanie elektromagnetyczne, konstrukcja jest zabezpieczana przed wpływem czynników środowiskowych lakierami i warstwami ochronnymi. Możliwości jest wiele, a rynek szeroki i chłonny. Klawiatury integruje się też z wyświetlaczami, sklejając je w całość tworzącą interfejs HMI.

Najważniejsze cechy ofert brane pod uwagę przy kupowaniu komponentów elektromechanicznych
 
Trzy kryteria wyraźnie wybijają się ponad resztę w zestawieniu najważniejszych cech ofert handlowych w zakresie przełączników, przycisków i klawiatur: cena, krótki termin dostawy oraz jakość produktów. Cena zawsze lokuje się na szczycie tego typu zestawień, tak samo było w poprzednich edycjach naszego raportu, stąd nie ma żadnego zaskoczenia. Co więcej, różnice procentowe w trzech najwyższych słupkach na wykresie są pomijalne. Duże znaczenie terminu dostawy to pokłosie rozchwianych łańcuchów dostaw i problemów z logistyką oraz zaopatrzeniem w materiały. Z kolei zainteresowanie jakością to efekt zmian w całej technice w ostatnich latach i wysokie notowania są normalne dla większości komponentów.

Produkcja indywidualnie dopasowanych do aplikacji klawiatur, w pełni zintegrowanych z obudową także w małych seriach, tworzonych za pomocą druku cyfrowego, od wielu lat jest podstawą biznesu krajowych wytwórców. Firmy te inwestują w rozwój technologii, w nowe trwałe materiały, zapewniające odporność środowiskową i długotrwałe działanie, wykorzystują druk cyfrowy po to, aby dać możliwość pełnej indywidualizacji projektów, także tych określanych jako małe serie oraz łączą w ramach jednej oferty wiele rozwiązań przełączających, podświetleń i całego know-how, aby mieć ofertę dla każdego klienta.

Marcin Rzechonek


właściciel firmy Irga

  • Jak zmieniają się w ostatnich latach wymagania klientów w zakresie klawiatur?

Od początku działalności celowaliśmy w pracę z firmami, dla których istotna była trwałość i wytrzymałość ich produktów. Nie tworzyliśmy rozwiązań typowych i wytwarzanych masowo, raczej zawsze wybieraliśmy te bardziej specjalistyczne oraz potrzebne w mniejszych seriach. W takim obszarze mamy klientów wytwarzających np. maszyny rolnicze, sprzęt górniczy i medyczny. Wspólną cechą tych urządzeń jest to, że są w użyciu przez długie lata, pracują w trudnych warunkach środowiskowych i w narażeniu na mało delikatne traktowanie. Klawiatury do takich aplikacji muszą być szczelne, wytrzymywać mycie agresywnymi detergentami, tolerować narażenia mechaniczne i gwarantować niezawodność działania.

  • Gdzie kryją się największe kompetencje firm wytwarzających klawiatury?

W produkcji klawiatur łączy się wiedzę z kilku dziedzin techniki, które stanowią osobne działy, a więc wymagane jest interdyscyplinarne podejście. Jest to poligrafia, która decyduje o wyglądzie i trwałości opisów i gdzie mamy do dyspozycji wiele technik o różnych własnościach, obszarach stosowalności, wadach i zaletach. Do tego dochodzi mechanika, związana z montażem klawiatur w całość, integracją z obudową. Dalej mamy elektronikę, bo z nią współpracuje klawiatura.

Producent musi łączyć kompetencje z tych dziedzin, aby zapewnić klientowi wsparcie we wszystkich tych obszarach, a dodatkowo pomóc we wzornictwie i estetyce rozwiązań, aby dla użytkownika projekt był atrakcyjny wizualnie. Żadna szkoła nie uczy takich kompetencji, a doświadczenie zdobywa się wraz z kolejnymi projektami. Oczywiście firmy elektroniczne mają największe kompetencje w zakresie elektroniki i związane z nią zagadnienia są w stanie najlepiej opanować, ale w pozostałych aspektach trzeba im pomagać.

Duży postęp we wzornictwie

Ciągłym trendem w branży jest poprawiający się wygląd elementów przełączających, czyli wzornictwo. Żywe kolory tworzyw sztucznych, ergonomiczne kształty, zintegrowane podświetlenia ledowe (również wielokolorowe) są z pewnością przykładem zachodzących zmian w omawianym sektorze. To samo można powiedzieć o ikonach, konstrukcji mechanicznej zapewniającej precyzję działania, responsywność, słyszalny klik wskazujący na zadziałanie. Wzornictwo to także odpowiednia faktura powierzchni tworzyw zapobiegająca poślizgowi i dająca pozytywne wrażenia podczas dotykania.

Jest to z pewnością wynik tego, że producenci mają dzisiaj do dyspozycji znacznie lepsze materiały i urządzenia produkcyjne o większej dokładności. Zaawansowane technologie produkcyjne są coraz bardziej przystępne. Druk cyfrowy o wysokiej rozdzielczości znakowarki i obrabiarki laserowe nie są już dzisiaj luksusem dostępnym dla największych firm i coraz częściej są wykorzystywane do personalizacji produktów, wykonywania produkcji małoseryjnej i innych operacji. Obrabiarki laserowe zapewniają wszystko, co jest dzisiaj potrzebne do zapewnienia jakości, a więc wysoką precyzję wykonywania oznaczeń, trwałość oraz szybkość. Mamy też w zasięgu obrabiarki CNC, drukarki 3D do prototypowania oraz zaawansowane oprogramowanie CAD do tego, aby stworzyć projekt. To wszystko przynosi efekty.

Krystian Adamus


Horizon Technologies

  • Jak wybierać dostawcę elementów elektromechanicznych? Na co zwracać uwagę?

Poszukując dostawcy czy też producenta elementów elektromechanicznych, których nie możemy kupić z tak zwanej półki, należy wziąć pod uwagę nieco więcej aspektów niż tylko dostępność i cena danego komponentu. W pierwszym kroku warto przeanalizować ogólnodostępne informacje finansowe, które dany podmiot publikuje. Zyskamy wiedzę dotyczącą finansowej wiarygodności oraz stabilności naszego potencjalnego partnera. Następnie powinniśmy ocenić jego zdolność do szybkiej i profesjonalnej wymiany informacji w zakresie potencjalnego projektu. Sprawdzić należy również portfolio produktowe tego podmiotu. Jeżeli nasz potencjalny dostawca jest w stanie zaprojektować i wyprodukować na przykład klawiaturę membranową czy elewację foliową – to dobrze. Jeśli natomiast potrafion również przeanalizować, zaprojektować, wdrożyć i dostarczyć inne elementy, jak obudowy z tworzyw sztucznych, dedykowane płytki PCB czy nawet dostarczyć kompleksowe i zmontowane urządzenie, to jeszcze lepiej. Będzie to wówczas potwierdzeniem, że ma on zdolność, by do projektu danego elementu elektronicznego podejść w sposób horyzontalny. Dzięki temu unikniemy potencjalnych problemów i kolizji technologicznych, które mogą wystąpić w przypadku projektowania i przygotowywania danego elementu, bez zrozumienia szerszego aspektu i środowiska, w którym ten element będzie wykorzystywany.

  • Jakie cechy oferty są ważne w biznesie w przypadku klawiatur?

W przypadku produkcji klawiatur i innych elementów elektromechanicznych jednymi z najważniejszych cech oferty są oczywiście cena oraz jakość. Należy jednak pamiętać, że produkt oferowany w najniższej cenie zazwyczaj nie będzie charakteryzował się wysoką jakością. Aby zatem uznać, że oferta na produkcję i dostawy klawiatur membranowych jest atrakcyjna, musi cechować się ona dodatkowymi parametrami. Przede wszystkim musi ona bazować na wysokiej jakości materiałach, precyzyjnym odwzorowaniu szaty graficznej, poprawnej pracy przetłoczonych przycisków, poprawnie wlutowanych i spozycjonowanych diod LED oraz utrzymywaniu wymiarów w granicach zaakceptowanej tolerancji.

Najważniejszą jednak cechą, która wpisuje powyżej wskazane parametry we wspólny nawias, jest powtarzalność. Każda klawiatura, setna czy tysięczna, z partii wyprodukowanej w tym miesiącu czy dwa lata temu, musi być wierną kopią prototypu, który był wykonany na etapie wdrożenia projektu i został zaakceptowany przez inwestora. Można zatem uznać, że główną i najważniejszą cechą oferty w biznesie w przypadku klawiatur membranowych jest zachowanie ich powtarzalności. Ta cecha daje nam pewność, że jakość produktu pochodzącego z różnych partii produkcyjnych będzie zawsze na wysokim poziomie – tożsamym z jakością zatwierdzonego prototypu. A wspomniana wcześniej cena powinna być oczywiście niska.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również