Nowoczesne rozwiązania produkcyjne do montażu THR, THT oraz SMT

| Automaticon 2016 Artykuły

Koreański producent urządzeń do produkcji elektroniki wprowadza do swojej oferty kolejny produkt. MAI-H4 to urządzenie umożliwiające montaż SMT oraz THT dla wybranych aplikacji w jednym urządzeniu.

Nowoczesne rozwiązania produkcyjne do montażu THR, THT oraz SMT

MAI-H4 nie zastąpi w 100% typowych maszyn do montażu elementów przewlekanych. Eliminowanie z procesów produkcji wykorzystania elementów radialnych czy aksialnych pozostaje nadal w rękach projektantów elektroniki. Ponieważ to od nich zależy, jaki typ elementów, czy rodzaj technologii produkcyjnej wykorzystają w swoim produkcie. Oczywiście nie wszystkie elementy THT da się zastąpić komponentami SMD i to tu Mirae upatruje miejsce dla swojego nowego produktu.

Nowe urządzenie zostało przystosowane do montowania takich elementów przewlekanych jak: konektory i złącza, przekaźniki, półprzewodniki, transformatory, elementy typu odd-shape. Ponadto H4 zachowało możliwość montażu elementów SMT w rozmiarze od 0201 do 5050 mm to wszystko przy zachowaniu rozmiaru obsługiwanej płyty na poziomie 700×510 mm.

Dla zwiększenia uniwersalności nowe urządzenie zostało przystosowane do współpracy ze znanymi już podajniki eX, TF5, czy podajnikami wibracyjnymi stosowanymi w standardowych urządzeniach pick&place. Jednocześnie Mirae stworzyło szereg wyspecjalizowanych podajników oraz ssawek przystosowanych do elementów THT.

Możliwość ich zamiennego stosowania pozwala w płynny sposób zmieniać możliwości urządzenia pozwalając np. na zmianę produkcji z 90% SMT/10% THT na 50% SMT/50% THT, czy 10% SMT/90% THT.

Szczegóły rozwiązania

Tabela. Obsługiwane liczby podajników przez H4

H4, czyli "Hybrid Placement & Insertion System" podobnie jak pozostałe produkty z firmy Mirae został wyposażony w silniki liniowe zapewniające maszynie uzyskanie do 19 500 CPH przy wykorzystaniu tylko 4 głowic. W nowym produkcie zastosowanie znalazł również system znany z serii MR. Rozbudowana wersja ZHMD umożliwia MAI-H4 automatyczne przeprowadzenie inspekcji wykonanego montażu elementów THT sprawdzając ich poprawność osadzenia na płycie.

Inspekcja komponentu może być dokonywana w dwojaki sposób. Pierwszy realizuje się poprzez "centralne" sprawdzenie obecności elementu w danym miejscu i sprawdzeniu jego wysokości po montażu, drugi przez sprawdzenie wysokości każdego z narożników kontrolowanego elementów, eliminując tym samym możliwość jego złego spasowania.

MAI-H4 ma również elementy inspekcyjne zastosowane w modelu QUBE, jak system kontroli liniowej połączony z systemem kontroli wyprowadzeń. Dzięki czemu H4 uzyskuje doskonałe rezultaty, jeżeli chodzi o montaż elementów THT.

Rozwiązanie zastosowane przez Mirae w najnowszym produkcie to również idealne rozwiązanie dla produkcji THR. Odpowiednie zaprojektowanie linii produkcyjnej przy zastosowaniu oferowanych przez SMT-Tech systemach transportowych i rotacyjnych dla płyt PCB. Pozwala na wyeliminowanie z procesu THT fal lutowniczych, a jednocześnie wprowadzenie w to miejsce technologii "pin-in paste". Wprowadzenie takich zmian daje możliwość przeprowadzenia tylko i wyłącznie jednego procesu lutowniczego, w którym polutowane zostaną elementy SMT oraz THT.

Udogodnienia produkcyjne i oferta dystrybutora

Koreański producent zadbał również o rozbudowany system planowania produkcji. Najnowsze oprogramowanie zapewnia możliwość zoptymalizowania czasu produkcyjnego i automatyczny rozdział elementów SMT i THT pomiędzy urządzeniami w linii np. 1×M×200L+2×MR20L+MAI-H4.

Dzięki takiemu rozwiązaniu przy bardzo zaawansowanym projekcie PCB i procentowym rozłożeniu produkcji np. 90% SMT/10% THT bardzo prawdopodobne, że elementy SMT będą również montowane przez ostatnie urządzenie. Oczywiście jeżeli wpłynie to na realne skrócenie czasu produkcji, a osoba tworząca program nie postanowi inaczej.

Firma SMT-TECH z myślą o swoich klientach planuje wprowadzenie w 2016 roku szeregu nowych rozwiązań wspierających obecnych jak i nowych klientów firmy. Do oferty sprzedażowej dołączone zostaną między innymi maszyny przeznaczone do wysokowydajnościowej produkcji, jak również rozwiązania z serii "ekstra ekonomicznej" tzw. "EE" przy jednoczesnym objęciu obu rozwiązań możliwością wynajmu.

Sama oferta wynajmu zostanie również poszerzona o dodatkowe urządzania pick&place innych marek tak aby rozszerzyć znacząco zakres dotychczasowej oferty. Rozwiązanie to skierowane jest przede wszystkim dla firm które wykluczały możliwość wynajmu linii produkcyjnej ze względu na konieczność zmiany marki urządzeń na inne.

Dodatkowo od 2016 roku w ramach wspierania rozwoju nowych firm wprowadziliśmy do oferty produkt o nazwie "Easy Start". W ramach projektu przez pierwsze trzy miesiące opłaty za wynajem linii produkcyjnej stopniowo wzrastają aż do osiągnięcia ustalonej kwoty. Daje to możliwość nowym firmą czas na zapoznanie się ze sposobami prowadzenia efektywnej produkcji. Jednocześnie po upływie np. 36 miesięcy w przypadku zwiększenia potrzeb produkcyjnych klient ma możliwość wymiany sprzętu na nowszy, bardziej efektywny bez zmiany wysokości dotychczasowych opłat.

Zapytania odnośnie szczegółów oferty wynajmu linii produkcyjnej można kierować również na maila: start@smt-tech.pl

Kolejną nowością w ofercie firmy SMT-TECH jest wprowadzenie od 2016 do oficjalnej sprzedaży pełnej oferty wyposażenia ESD, akcesoriów, narzędzi oraz mebli przeznaczonych do produkcji elektroniki.

SMT-TECH
www.smt-tech.pl