Nowa seria obudów na szynę DIN firmy Italtronic

| Automaticon 2016 Artykuły

Obudowy na szynę DIN to niezwykle popularne na rynku rozwiązanie kierowane do obszaru przemysłowego, automatyki budynkowej i domowej. Ostatnio oferta Modulbox XTS została uzupełniona o obudowy o szerokości 1M. W artykule przypominamy serię Modulbox XTS Compact oraz prezentujemy uzupełnienie o szerokość 1M serii Modulbox XTS.

Nowa seria obudów na szynę DIN firmy Italtronic

Modulbox XTS Compact

Fot. 1. Rodzina obudów Modulbox XTS 1M firmy Italtronic

Jest to kompaktowa wersja najpopularniejszej obudowy Italtronica przystosowana do mocowania na szynie DIN i dostępna w trzech wykonaniach A, B i C, różniących się między sobą liczbą wnęk umożliwiających wyprowadzenie złączy z płytki drukowanej na zewnątrz, odpowiednio po obu stronach, po jednej stronie oraz bez takich wyprowadzeń (fot. 1).

Obudowa wykonana jest z niepalnego (UL94-V0) tworzywa PC i ABS w kolorze jasnoszarym (RAL 7035).

Obudowy na szynę DIN 35 mm mają standardową wysokość 90 mm i głębokość 32,2 mm, dzięki czemu pasują do skrzynek instalacyjnych i dobrze komponują się z resztą osprzętu instalacyjnego. W zależności od potrzeb ich szerokość może wynosić 2M, 3M, 4M, 5M, 6M, 8M, 9M, 12M, gdzie M to standardowa grubość pojedynczego najmniejszego modułu wynosząca 17,5 mm.

Konstrukcja mechaniczna obudowy bazuje na trzech częściach: podstawie, zaczepu i różnej części górnej, jak wspomniano w trzech wersjach. Daje to możliwość dopasowania produktu do różnych wymagań w zakresie wielkości i opcji złączy. Każda wersja pozwala na zamontowanie płytki drukowanej o standardowej grubości bez użycia narzędzi i akcesoriów.

Trzy typy obudów pozwalają też na elastyczność projektową w zakresie rozkładu podzespołów na płytce drukowanej. Wersja A pozwala na montaż dużej liczby złączy i panelu kontrolnego, wersje B i C dają z kolei możliwość zastosowania wyższych elementów, co nie jest łatwe, gdyż obudowa na szynę DIN ma relatywnie niewiele wolnej przestrzeni między PCB a obudową w obniżonej części.

Uzupełnienie serii Modulbox XTS

Rys. 2. Możliwości instalacji płytek drukowanych w poszczególnych typach

W ostatnich miesiącach seria obudów na szynę DIN Modulbox XTS została uzupełniona o nową grupę o szerokości 1M. Mają one konstrukcję modułową i pozwalają na komponowanie wersji finalnej z zestawu elementów składowych, tak że łączna liczba kombinacji sięga 100 rodzajów. W ten sposób stworzona została możliwość doboru indywidualnej wersji, dobrze dopasowanej do aplikacji, jej wymagań i ograniczeń, bez konieczności zlecania modyfikacji i przy znacznym ograniczeniu zapotrzebowania na obróbkę mechaniczną.

Warto zauważyć, że obudowy Modulbox XTS charakteryzują się wysoką jakością i dokładnością wykonania oraz są wytwarzane z szarego plastiku (RAL 7035) wysokiej jakości PC/ABS o UL 94V-0.

Rys. 3. Elementy wymienne

Modyfikacje realizowane są przez zmianę wkładek na płaszczyznach czołowych (a więc tych widocznych w zabudowie kilku elementów na szynie), co pozwala tworzyć otwory na gniazda, przestrzenie wentylacji lub zakładać przezroczyste i kolorowe elementy - panele czołowe, tanio i szybko. Co więcej, Italtronic oferuje klientom wykonanie paneli czołowych metodami druku cyfrowego, co pozwala na dowolną aranżację, tworzenie napisów itp. Wydruki te są odporne na czynniki środowiskowe i ścieranie.

Modulbox XTS występuje w 3 podstawowych wersjach A, B i C różniących się kształtem i możliwością instalacji płytek PCB. Typ A jest podobny w kształcie i wykonaniu do wcześniejszych produktów firmy Italtronic, najbardziej standardowy i zachowujący pełną kompatybilność w zakresie wymiarów i sposobu montażu płytek PCB.

Typ B ma jedną stronę obudowy na wyższym poziomie, dzięki czemu stworzono więcej miejsca, pozwalając na zamontowanie także wyższych komponentów, takich jak kondensatory elektrolityczne lub elementy indukcyjne. Jest to bardzo istotne, bowiem obudowa na szynę DIN o podstawowej szerokości jednego modułu jest generalnie mała i dla układu elektronicznego umieszczanego w środku miejsca pozostaje na tyle niedużo, że rozmieszczenie podzespołów nierzadko staje się zadaniem złożonym.

Rys. 4. Kolorowe panele czołowe wykonywane metodą druku cyfrowego

Typ C idzie w tym zakresie jeszcze dalej, bo więcej miejsca jest po obu stronach części centralnej. Aktualnie całkowita liczba obudów bazowych dostępnych w typach A, B i C wynosi 8.

W zależności od wybranej wersji także nie wszystkie elementy opcjonalne są wymienialne, ale nadal całkowita liczba kombinacji jest duża (rys. 2). W stosunku do pierwowzoru producent zrezygnował z wymiennych pokrywek złączy, w zamian oferując wtrysk i dostosowanie obudowy do specyfikacji klienta. Taka możliwość występuje dzięki bardzo przemyślanej konstrukcji formy.

APAR - Biuro Handlowe
www.apar.pl