Europlacer - elastyczność i inteligencja

| Energetab 2016 Artykuły

Znany europejski producent automatów montażowych Blakell Europlacer obchodzi właśnie 25-lecie działalności. Firma powstała wskutek włączenia do grupy Blakell francuskiego Eurosoft Robotique, działającego w branży automatyzacji procesów produkcyjnych od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Europlacer - elastyczność i inteligencja

Początek działalności pod nową marką przyniósł wiele znaczących zmian w produktach Europlacera. Najważniejsze z nich to wprowadzenie do produkcji pierwszego w świecie "inteligentnego" podajnika komponentów oraz zmiana architektury napędów w maszynie. Produkowana w tamtym czasie EP928 była ostatnią platformą, w której stosowano posuw płytki w osi Y, a głowicy układającej w osiach X i Z. We współczesnych produktach poruszana jest wyłącznie głowica, z wykorzystaniem bezprzekładniowych silników liniowych w osiach X i Y.

Wiele innowacji

Przez ponad dwie dekady Europlacer stale umacnia wiodącą pozycję dostawcy najbardziej elastycznych automatów montażowych SMT. Strategia firmy w dalszym ciągu opiera się na oferowaniu użytkownikom unikalnych, innowacyjnych rozwiązań. Przykładem takiego działania jest zastąpienie powszechnie stosowanego podajnika wibracyjnego nowatorskim w swej koncepcji podajnikiem paskowym.

Dzięki niemu komponenty dostarczane w laskach (stick) mogą być pobierane z szybkością zbliżoną do tej, z jaką działają podajniki komponentów w taśmach. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest wyeliminowanie niekorzystnych wibracji.

Nowe możliwości użytkownikom automatów Europlacer przynosi opracowany wspólnie z firmą Novatec podajnik kulek lutowniczych. Oprócz regeneracji układów BGA, rozwiązanie to jest w stanie sprostać nowym wyzwaniom w montażu Package-on-Package.

Oprócz wspomnianego wyżej, do montażu PoP Europlacer ma w ofercie programowany podajnik topnika. Ciekawostką w jego działaniu jest możliwość pokrycia topnikiem wyprowadzeń kilku komponentów jednocześnie, zależnie od ich powierzchni.

Docenianym przez użytkowników maszyn Europlacer standardem są tzw. bezslotowe podajniki. Rzecz polega na tym, że automat montażowy nie ma gniazd stykowych do komunikacji z podajnikami komponentów. Kontakt elektryczny realizowany jest poprzez szynę stykową. Każdy podajnik może być zamontowany w dowolnym miejscu na szynie.

To proste rozwiązanie umożliwia pełne wykorzystanie przestrzeni, ponieważ podajniki o większej szerokości nie przesłaniają sąsiednich gniazd. Każdy podajnik jest automatycznie wykrywany w systemie, a jego pozycja jest automatycznie odnajdywana (skanowana) przez głowicę automatu.

Portfolio produktów

Nowa linia produktów obejmuje następujące modele bazowe:

  • iineo - flagowy system o pojemności do 264 taśm 8 mm, z polem roboczym do 1610 mm długości,
  • xpii - 92 pozycje 8 mm, wydajność do 30 000 cph,
  • iico - 198 pozycji 8 mm, wydajność do 9100 cph.

Każda z nazw nawiązuje do koncepcji Integrated Intelligence, obejmującej dążenie do maksymalnej integracji inteligentnej maszyny, wyposażonej w inteligentne podajniki, ze środowiskiem w jakim pracuje. To zadanie ułatwia zaawansowane oprogramowanie, które oprócz pełnej kontroli nad funkcjami maszyny i jej oprzyrządowania, pozwala na bezproblemową integrację z zewnętrznymi systemami ERP i traceability.

Omówione pokrótce cechy produktów Europlacera doceniają zwłaszcza firmy, trudniące się produkcją kontraktową. Niemniej wysoką elastyczność przy zachowaniu dużej produktywności tych systemów zauważają i wysoko oceniają także inni, w tym instytucje zajmujące się badaniem rynku elektroniki. Blakell Europlacer jest laureatem wielu nagród branżowych.

Blakell Europlacer każdego roku odnotowuje wzrost sprzedaży swoich systemów, sukcesywnie rozbudowując sieć dystrybutorską. Od niedawna dystrybutorem Europlacera w Polsce jest PAKT Electronics.

Więcej szczegółów znajdą Państwo pod adresem: www.europlacer.com

PAKT Electronics
www.paktel.pl

Zobacz również