COMARCH IoT Lab - prototypowanie i produkcja w Krakowie

| Energetab 2016 Artykuły

Przez wiele ostatnich lat produkcja elektroniki przenoszona była do krajów dalekowschodnich. Wiele przedsiębiorstw produkcyjnych korzystało z dostępności taniej siły roboczej w Chinach, niższych kosztów działalności, podatków i opłat lokalnych po to, aby obniżyć koszty wytwarzania. Proces ten trwał przez ostatnie kilkanaście lat. Początkowo takie działania były charakterystyczne dla dużych światowych producentów elektroniki konsumenckiej, z czasem na produkcję w Chinach zdecydowały się także mniejsze przedsiębiorstwa, także te zajmujące się wytwarzaniem urządzeń specjalistycznych.

COMARCH IoT Lab - prototypowanie i produkcja w Krakowie

Od kilku lat widać, że trend przenoszenia się do Chin wyhamowuje, a nawet widoczne są powroty na rynki macierzyste. Powodem jest to, że koszty wytwarzania w Chinach są już prawie takie same, jak w Polsce i stale rosną, a wykwalifikowanych pracowników nie jest już tak łatwo znaleźć. Do tego dochodzą problemy i koszt transportu, a nawet obawy o własność intelektualną. W sytuacji, gdy o potencjale rynkowym decyduje w dużej mierze jego innowacyjność, pomysł, koncepcja i oprogramowanie, a nie tylko płytka z podzespołami ochrona własności intelektualnej staje się kluczowa.

Offshoring, czyli powrót na rynek macierzysty firm z Europy Zachodniej, może odbywać się przy udziale firm z Europy Wschodniej, w tym Polski, która przez tamtejszych menedżerów nazywana jest często małymi Chinami. Widać, jak wiele zleceń mają krajowe firmy EMS, nie tylko w zakresie produkcji PCBA, ale też w zakresie projektowania.

W takiej rzeczywistości stroną aktywną chce być także firma Comarch, doskonale znana na rynku IT, a teraz rozwijająca swój potencjał w zakresie rozwiązań dla IoT. W tym celu, jako baza infrastrukturalna, powstało laboratorium IoT, w którym będzie projektowana i produkowana elektronika użytkowa.

Możliwości Comarchu

Comarch ma wieloletnie doświadczenia jako soft warehouse, jako producent systemów embedded i producent elektroniki. Firma ma własny dział badawczo-rozwojowy, który przez lata świadczył usługi m.in. Nokii, Delphi, Jabra i dział produkcyjny o dużych możliwościach technologicznych, także w zakresie szybkiego prototypowania oraz z rozbudowanym zapleczem do kontroli jakości.

Jako jedna z nielicznych firm na rynku Comarch ma urządzenie do przeprowadzania testów elektrycznych (flying probe). Dzięki temu dostępne jest całe spektrum usług EMS - klient przychodzi z pomysłem, a firma go sama, bez poddostawców, realizuje, co zapewnia dużą szybkość realizacji usług a współpraca z jednym partnerem daje gwarancję jakości. Dzięki pełnemu nadzorowi całego procesu, Comarch może zagwarantować wysoki standard wykonania, zgodność ze standardami bezpieczeństwa, pełną kompatybilność SW i HW oraz tajemnicę technologiczną.

Usługi EMS

Comarch oferuje pełne spektrum usług projektowych, w tym badania wstępne rynku i przygotowanie koncepcji produktu, modelowanie 3D, projekt i prototyp mechaniczny (z CNC) i elektroniczny, tworzenie oprogramowania. Po weryfikacji prototypu możliwe jest zajęcie się produkcją seryjną oraz przeprowadzenie kontroli jakości (AOI, AXI, Flying probe, testy funkcjonalne i środowiskowe). Dostępny jest pełen zakres usług dla procesów PCBA: montaż SMT i THT, lutowanie selektywne oraz pokrycia konforemne. Wykonywane są wiązki kablowe i ręczny montaż uzupełniający.

Nasz park maszynowy

Posiadane przez firmę urządzenia pozwalają na produkcję małych i średnich serii wyrobów o dużej różnorodności i z możliwością częstych zmian wariantowych (high mix - low and medium volume production). Firma dysponuje halą produkcyjną o pow. 500 m² z kontrolowaną wilgotnością i temperaturą i pełną ochroną ESD.

Procesy produkcyjne i kompetencje personelu są zgodne ze standardami IPC-A-610, J-STD-001, J-STD-033. W trosce o jakość klient ma pełny wgląd w proces produkcji. Comarch dysponuje automatyczną linią SMT (wydajność 45 tys. cph) z piecem rozpływowym i THT z lutowaniem na fali. Realizuje też finalny ręczny montaż uzupełniający i mechaniczny na 20 stanowiskach.

Poza wymienionym sprzętem do kontroli jakości są też maszyny do zalewania próżniowego, obrabiarka CNC i drukarka 3D, a także sprzęt do reworku i czyszczenia ultradźwiękowego. Wyroby są znakowane laserowo.

Comarch Technologies
www.comarch.com/lab

Zobacz również