Tenma - nowa marka własna produktów Farnell element14

| Energetab 2016 Artykuły

W artykule opisujemy trzy interesujące nowości produktowe z oferty firmy Farnell element14, na które warto zwrócić uwagę. Dwie z nich należą do grupy marek własnych Tenma, w ramach której dystrybutor proponuje niedrogie urządzenia o wysokiej funkcjonalności, takie które łączą najlepszy stosunek jakości do ceny.

Tenma - nowa marka własna produktów Farnell element14

Przezroczysta obudowa do Raspberry PI w wersji B

Fot. 1. Obudowa do Raspberry Pi wersja B

Przeźroczysta obudowa wykonana z ABS obudowa do Raspberry PI w wersji B, jest produkowana przez firmę Multicomp. Jej dolna część zawiera prowadnice i zatrzaski dla płytki komputera, dzięki którym można ją wsunąć i pewnie przymocować bez użycia narzędzi.

Co może być istotne przy pracach rozwojowych, ta "podstawa" trzyma na tyle pewnie płytkę, że bez problemu można jej używać bez części górnej - pokrywy. Jednocześnie po usunięciu pokrywy bez trudu dostaniem się do złącza interfejsu JTAG oraz goldpinów GPIO. Na spodzie obudowy znajdują się gumowe nóżki.

Po zakończeniu pracy podstawę można przykryć pokrywą, która jest mocowana za pomocą dwóch wkrętów. W pokrywie wykonano otwory i wycięcia umożliwiające dostęp do złączy interfejsowych. Została ona tak pomyślana, aby można ją było zdejmować i zakładać bez konieczności odłączania kabli, co umożliwia dostęp do podzespołów bez potrzeby wyłączania zasilania. Przez przeźroczystą pokrywę dobrze są widoczne diody LED sygnalizujące status "komputerka". W obudowie wykonano też otwory wentylacyjne.

Stacja do montażu i demontażu Tenma

Fot. 2. Stacja do montażu/demontażu Tenmy 2010130

Stacja do montażu/demontażu Tenma 2010130 to uniwersalna stacja zawierająca lutownicę grzałkową i dmuchawę hot-air do demontażu komponentów. Jej centralna część umieszczona jest w obudowie metalowej o wymiarach 187×170×246 mm, do której dołączona jest lutownica i dmuchawa na elastycznych przewodach.

Do obsługi menu użytkownika, a tym samym wprowadzania nastaw i regulacji służy 5 przycisków umieszczonych na panelu czołowym. Również na panelu czołowym, w jego prawym, górnym rogu, zamontowano wyłącznik zasilania. Parametry pracy pokazują dwa, umieszczone jeden nad drugim, biało-niebieskie wyświetlacze.

Za pomocą przycisków można aktywować działanie dmuchawy i lutownicy oraz zmieniać parametry grzania: siłę nadmuchu i temperatury. Dmuchawa hot-air pozwala na regulację temperatury powietrza w zakresie 100...500°C. Szybkość jego przepływu jest regulowana w zakresie od 20 do 100 kroków.

Maksymalny przepływ powietrza wynosi 23 l/min. Do regulowania temperatury powietrza i jego przepływu służą przyciski "up" i "down". Po ustawieniu żądanej wielkości nastawę zatwierdza się przyciskiem "set". Można też korzystać z nastaw fabrycznych dostępnych pod etykietami P01-P03. Odpowiadają one nastawom temperatury/przepływu, odpowiednio: 200/40, 300/60 i 400/80.

Parametry ustawione przez użytkownika są zapisywane w pamięci stacji i odtwarzane po ponownym załączeniu urządzenia. Dodatkowo istnieje możliwość sterowania nagrzewnicą za pomocą przycisków umieszczonych na rękojeści kolby. Temperatura jest stabilizowana cyfrowo (algorytm PID).

Tabela. Podstawowe parametry multimetru Tenma 72-9380A

W stanie spoczynkowym kolba dmuchawy jest umieszczana w specjalnym uchwycie przymocowanym do lewej ścianki stacji. Pompa i nagrzewnica dmuchawy jest wówczas automatycznie wyłączane. Moc pobierana przez nagrzewnicę wynosi 550 W, co pozwala na osiągnięcie temperatury 400°C po około 13...14 s. Nowoczesna pompa membranowa zastosowana w budowie stacji umożliwia użycie dmuchawy z różnymi końcówkami. Ich przykłady, dostarczone wraz ze stacją, pokazano na fot. 2.

Po prawej stronie stacji zamontowano gniazdo lutownicy grzałkowej o mocy 50 W. Jej podstawka nie jest przymocowana do stacji i można ją ustawić w dowolnym miejscu. Samej lutownicy można używać do montażu lub demontażu komponentów, a komfort jej użytkowania w niczym nie odbiega o podobnych lutownic dobrej klasy.

Lutownica rozgrzewa się bardzo szybko, jest lekka, a jej uchwyt jest ergonomiczny. Temperatura grotu lutownicy może być ustawiana w zakresie 200...480°C. Sterowanie i nastawy realizowane są identycznie, jak dla dmuchawy. Podobnie jak poprzednio i tu użytkownik ma do wyboru szeroką gamę grotów, co umożliwia dopasowanie kolby do wykonywanego montażu.

Multimetr Tenma 72-9380A

Fot. 3. Multimetr Tenma 72-9380A

Multimetr Tenma 72-9380A ma klasyczną konstrukcję z dużym, czytelnym wyświetlaczem z dużymi cyframi i bargrafem, przełącznikiem obrotowym funkcji oraz gniazdami dla przewodów pomiarowych. Funkcje pomiarowe wybiera się selektorem obrotowym oraz dwoma przyciskami. Umożliwiają one wybór pomiędzy pomiarami prądu stałego a przemiennego i załączają funkcje alternatywne, jak pomiar mocy czynnej, pomiary względne, max-min itp.

W trakcie pomiaru na wyświetlaczu jest pokazywana moc pozorna, cosinus fioraz obliczona moc czynna. Pomiar mocy odbywa się za pomocą specjalnego, dostępnego w zestawie adaptera umożliwiającego jednoczesny pomiar napięcia i prądu.

Oczywiście, do wykonania połączeń można też użyć zwykłych kabli pomiarowych będących w zestawie. Zakres mierzonej mocy sięga 2,5 kW przy rozdzielczości 0,1 W, co bardziej przyda się służbom utrzymania ruchu lub elektrykowi, niż elektronikowi.

Multimetr mierzy też temperaturę, pojemność, częstotliwość i pokazuje współczynnik wypełnienia przebiegu, co przyda się w niektórych zastosowaniach do szybkiej oceny sygnału. Zakresy pomiarowe są wybierane automatycznie, chociaż istnieje też możliwość ich ręcznego przełączania. Wyniki pomiarów można przesłać do peceta przez USB, rejestrować i analizować za pomocą specjalnego oprogramowania. Podstawowe parametry pokazano w tabeli.

Farnell element14
pl.farnell.com

Zobacz również