Nowe elementy sygnalizacyjne w ofercie firmy Apem

| Energetab 2016 Artykuły

W niniejszym artykule przedstawiono kilka nowości, jakie w ostatnich miesiącach wprowadziła na rynek francuska firma Apem - jeden z czołowych dostawców elementów służących do tworzenia interfejsu użytkownika w urządzeniach przemysłowych, transportowych i specjalnych.

Nowe elementy sygnalizacyjne w ofercie firmy Apem

Seria QH - podświetlane pierścienie LED

Pierścienie podświetlane diodami LED z serii QH firmy Apem to szczelne (IP67) okrągłe elementy sygnalizacyjne przeznaczone do współpracy z przełącznikami metalowymi. Są one zgodne ze standardowymi wymiarami przełączników montowanych w otwory w płycie czołowej: 16, 19 oraz 22 mm. Parę funkcjonalną z pierścieniami QH mogą utworzyć zarówno przełączniki mechaniczne, jak i elementy dotykowe (piezoelektryczne bądź pojemnościowe) tego samego producenta.

Pierścień może być podświetlany światłem jedno- lub dwukolorowym, a napięcie zasilające układ podświetlenia zawiera się w zakresie 12-24 VDC. Każdy krążek ma zamontowaną fabrycznie wiązkę przewodu długości 200 mm oraz zawiera wypust zabezpieczający przed obracaniem w czasie eksploatacji.

Seria podświetlaczy QH ma żywotność określaną na poziomie 50 tys. godzin świecenia, elementy pracują w zakresie temperatur od -30 do +70°C. Istnieje możliwość modyfikacji produktu pod zamówienie.

Seria Q16 - diody w oprawkach z podświetlaną ikoną

Lampki z serii Q16 Apem to nowe rozwiązania kontrolek sygnalizacyjnych zawierających dyskretny piktogram ilustrujący funkcję, która jest widoczna tylko w momencie podświetlenia. Pole z ikoną jest płaskie, podświetlenie dotyczy samego obrazka. Ikonę funkcji wybiera się z tabeli producenta bądź ze standardowej tabeli symboli ISO.

Podświetlająca dioda jest zamontowana w szczelnej oprawce metalowej lub z tworzywa (IP67) i montuje się ją w całości w płycie czołowej obudowy z otworem 16 mm. Kolor podświetlenia ikony (czerwony/zielony/niebieski/żółty), napięcie podświetlenia (zakres 2-230 V) wybiera się z szerokiej palety gotowych jednostek przygotowanych przez producenta. To samo dotyczy połączenia elektrycznego, które występuje w formie wiązki bądź na wsuwki konektorowe.

Diody sygnalizacyjne APEM, seria QH i Q16 są przeznaczone do stosowania w motoryzacji, transporcie, pulpitach sterowania maszyn, systemach parkingowych, automatach samoobsługowych itd.

Seria Q - diody LED w oprawkach

Kontrolki sygnalizacyjne z serii Q to grupa niezawodnych produktów bazujących na diodach LED do montażu w otworach płyt czołowych i paneli o średnicy od 6 do 22 mm. Istnieje możliwość wyboru napięcia podświetlenia 2-230 V, koloru oraz materiału oprawki (metal lub tworzywo) czy zakończenia styków.

Diody w oprawkach mogą być z podświetleniem pojedynczym, podwójnym bądź jako trójkolorowe (świecące na przemian w zależności od polaryzacji). Zamawiając kontrolkę, można określić intensywność świecenia wg tabeli i w miarę potrzeby wybrać wersję świecącą jaśniej lub ciemniej lub do regulacji intensywności świecenia zastosować odpowiednio niższe napięcie zasilania.

Kontrolki serii Q występują jako płaskie oraz wypukłe, opcjonalnie w wersji z uszczelnieniem części panelowej do IP67 oraz przy połączeniu kablowym opcjonalnie uszczelnione żywicą epoksydową. System oznaczeń pozwala w sposób prosty zidentyfikować rodzaj diody i jej otworu montażowego, odpowiednio np. Q6 (6 mm), Q8 (8 mm) i Q22 (22 mm). Przy większych średnicach serii Q (od 14 mm) istnieje możliwość wykonania nadruku pełnionej funkcji poprzez umieszczenie go na płaskiej soczewce diody.

Eltronika Sp. z o.o.
www.eltronika.pl

Zobacz również