Złącza Stäubli z serii FSA20 do zastosowań specjalnych

| Energetab 2017 Elektromechanika

Stäubli Electrical Connectors (dawniej Multi-Contact) oferuje innowacyjne złącze zaciskowe FSA20 zapewniające szybkie, bezpieczne i wygodne podłączenie do szynoprzewodu po stronie odbiorcy energii elektrycznej. Jest to rozwiązanie wysokiej jakości przeznaczone do współpracy z systemami zasilania awaryjnego.

Złącza Stäubli z serii FSA20 do zastosowań specjalnych

W takich aplikacjach w typowym przypadku zachodzi konieczność błyskawicznego podłączenia awaryjnego systemu zasilającego do sieci energetycznej w obiektach energetycznych lub w zakładach dystrybucji energii elektrycznej. Najważniejszym wymogiem jest to, że podłączenie to musi zostać dokonane pod napięciem.

Złącze FSA20 wystarczy założyć na szynoprzewód a następnie specjalnym narzędziem przypominającym kształtem śrubokręt, które jednocześnie zapewnia wymaganą izolację, dokręca się element stycznikowy do szynoprzewodu, co zapewnia kontakt elektryczny. Oczywiście podczas zaciskania złącza FSA20 na szynoprzewodach, muszą być ściśle przestrzegane regulacje dotyczące bezpieczeństwa, niemniej przy zachowaniu wymaganej procedury podłączenie może być wykonane pod napięciem.

Szybkozłącze FSA20 ma kształt przypominający klucz szwedzki i składa się z obejmy w kształcie litery "C" nakładanej na szynoprzewód oraz rękojeści. Wewnątrz rękojeści schowany jest mechanizm śrubowy zapewniający docisk pinu (elementu stycznikowego) i tym samym kontakt elektryczny.

Złącze występuje w trzech podstawowych wersjach różniących się wartością prądu znamionowego oraz rodzajem elementu stycznikowego dla odpowiedniego typu szynoprzewodu. Zestawienie danych technicznych dla poszczególnych wersji pokazane zostało w tabeli.

Kolejnym atutem złącza jest to, że pin kontaktowy ma specjalną konstrukcję zdolną do penetracji materiału szynoprzewodu poprzez warstwę tlenków i zanieczyszczeń znajdujących się zazwyczaj na jego powierzchni. Istotne jest także to, że zniszczony pin kontaktowy, na przykład skutek zużycia w czasie eksploatacji, można wymienić samodzielnie na nowy.

Firma Stäubli oferuje też elastyczne przewody do połączenia złącza FSA 20 z zasilanym urządzeniem zapewniające bezpieczeństwo oraz dużą elastyczność, a więc wygodę operowania. Przewody te mają długość 1,5 m, a ich przekroje robocze dopasowane do obciążalności styków złączy FSA20 (35-50 mm²). Są dostępne z różnymi zakończeniami: oczkiem, złączem itd. Producent zapewnia też większe długości i wykonania na zamówienie.

Stäubli Łódź Sp. z o.o.
www.staubli.pl

Zobacz również